امروز: دوشنبه، 2 خرداد 1401
09/14 1396

گروه سایبان - حاشیه نگاری برای بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه را باید از سخنان پرحرارت رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس آغاز کنیم.وي به نمایندگی از قوه مقننه در این جلسه شرکت کردو انتقادات تند و صریحش از صنعت بیمه باعث تشویق او از سوي حاضرین در جلسه شد .


پورابراهیمی در این جلسه عنوان کرد که اکنون تفکر ۵۰سال گذشته بر صنعت بیمه ایران حاکم است چراکه مدیران قدیمی این صنف از کرسی های مدیریت کنار نمی روند.

البته وی به حوزه عدم ورود محصولات جدید و زیان دهی شرکت های بیمه و زیان انباشته بیمه ایران و چندین آیتم دیگر مانند مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد .


پورابراهیمی در همایش بیمه و توسعه با سخنان صریح و بی پروای خود با صنعت بیمه اعلام کرد که اگر بیمه ها به سمت اصلاح روی نیاورند مجلس به این معضلات ورود خواهد کرد . هرچند در پایان بخش اول همایش عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی دوباره پشت تریبون رفت و دفاع تمام قدی از صنعت بیمه داشت و عنوان کرد هیچ شکنندگی در صنعت بیمه نمی بینیم و زیان صنعت بیمه ناشی از تحمیل عوارض بیرونی و بدهی های دولت به بیمه ایران است .


 هرچند که بخشی از سخنان پورابراهیمی در حوزه ورود تفکرات جدید و نو در صنعت بیمه نقدی صحیح و غیر قابل انکار است اما به نظر می رسد که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نکته ای را از قلم انداخته باشد و آن نکته عارضه ای است که بخش های مختلف و حتی مجلس هم ممکن است با آن مواجه باشد و آن مورد ژن های خوب است . محمدرضا سبزعلیپور  رئیس مرکز تجارت جهانی ایران  چندی پیش اعلام کرده بود که "ژن‎های خوب" مانع خروج اقتصاد از رکود و بیکاری شده‌اند و این عارضه ای است که باید با آن مواجه شد. 


بنابراین اگر نسخه ای برای این مسئله وجود دارد نباید وقت را از دست داد و از حالا باید شروع کرد.


نکته دیگر در خصوص مالیات بر ارزش افزوده تحمیلی در صنعت بیمه است که هزینه های زیادی را به مردم تحمیل کرده است و آن طور که پورابراهیمی عنوان کرد مجلس نیز موافق حذف این مالیات است . بنابراین واقعا به چه دلیل این پروسه طولانی شده است در حالی که وزارت اقتصاد به عنوان نهاد بالادستی سازمان امور مالیاتی نیز با این مهم زوایه ای ندارد و مجلس هم موافق است؟

با توجه به اینکه بیمه های درمان طبق رای دیوان عدالت از 30مهر امسال از مالیات بر ارزش افزوده معاف می شوند آیا وقت آن نرسیده که بیمه را در همه رشته ها برای مردم 9درصد ارزانتر کرد؟


همایش امسال بیمه و توسعه عنوان ملی داشت و مهمان خارجی چندانی نداشت و با دعوت از وزیر نفت و رئیس شورای اسلامی شهر و معاون وزیر راه نشان داد که چقدر در حوزه های داخلی فرصت برای هم افزایی و رشد وجود دارد و صنعت بیمه می تواند در تعامل با بازار داخلی بیش از پیش حضور در اقتصاد داشته باشد.
وزیران و کارشناسان حاضر در این جلسه تلویحا خواستار حضور فعالتر صنعت بیمه در عرصه های اقتصادی شدند و تلویحا از رقابت های غیر حرفه ای و نرخ های غیرفنی شکایت کردند تا جایی که وزیر نفت صراحتا اعلام کرد که سخت گیری کنید و استانداردها را بالا ببرید.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود