امروز: یکشنبه، 5 تیر 1401
12/17 1399

مریم کائید - محسن پورکیانی مدیرعامل بیمه البرز رسما از انعقاد قرارداد بیمه های درمانی با وزارت  نفت و شرکت های تابعه خبرداده است، اما در پشت این قرارداد درشت چه مفاهیم فنی بیمه ای نهفته است؟


به گزارش رازپول، او ارزش این قرارداد را 1,712,954 میلیون ریال عنوان کرده که بر اساس اعلام به کدال از نهم اسفند ماه برقرار شده است. تعداد بیمه شدگان 106 هراز نفر است و در زمینه های بیمه درمان تکمیلی، حوادث و عمر کارکنان قرارداد کار مدت موقت و معین وزارت نفت است و مقرر شده که قرارداد شرکت های پیمانکاری طرف همکاری با وزارت نفت را که قریب به 300 هزار نفر است به این شرکت واگذار شود.


اما از نامه به ظاهر ساده مدیرعامل بیمه البرز که قطعا روی سهام این شرکت تاثیر مثبت خواهد داشت و دست مدیرعامل بیمه البرز را پیش هیات مدیره و سهام داران این شرکت پر خواهد کرد، به لحاظ ادبیات فنی بیمه ای چه معنایی دارد؟


ماده 8 آئین نامه 58 اذعان دارد که ذخیره حق‌بیمه (حق‌بیمه عاید نشده) در بیمه‌های غیرزندگی عبارت است از حق‌بیمه‌های مربوط به فاصله زمانی بین تاریخ ترازنامه تا انقضای مدت قراردادهای بیمه که به ترتیب زیر محاسبه می‌شود:

برای کلیه رشته‌های بیمه به جز بیمه باربری به روش فصلی (یک هشتم) و بر مبنای حق‌بیمه صادره پس از کسر 15 درصد آن به عنوان هزینه تحصیل و همچنین کسر حق‌بیمه اتکایی واگذاری مربوطه.


بنابراین از رقم 171 میلیارد تومان حق بیمه اعلامی 15 درصد ذخیره تحصیل و هفت هشتم ذخیره حق بیمه و همچنین کسر حق بیمه اتکایی اعمال خواهد شد.

به عبارت دیگر در حالی بیمه البرز این درآمد را در صورت های مالی سال 1399 شناسایی می کند و پرتفوی خود را افزایشی نشان می دهد که عایدی واقعی این رقم با کسر موارد فوق چندان به نظر نمی رسد.

از سوی دیگر حق بیمه بیمه های درمان تکمیلی به صورت اقساطی از حقوق کارکنان وصول می شود و درآمد سرمایه گذاری چندانی نیز از این حیث متوجه شرکت های بیمه نیست.


موضوع دیگر زمان انعقاد قرارداد است که از 9 اسفند اعلام شده و قطعا از این تاریخ و واریز قسط اول بیمه نامه پرونده خسارت ها به این شرکت وارد خواهد شد که با توجه به نسبت خسارت های بیمه های درمانی این موضوع حائز اهمیت است. از سوی دیگر دستورالعمل های پرداخت خسارت بیمه های درمانی دارای مدت معین پرداخت در این بخش است.

همه این موارد در حالی است که بیمه البرز از سال جاری باید به استراتژی تمدید و یا جایگزینی این پرتفوی سنگین در صورتهای مالی بیاندیشد چرا که در صورت عم تکرار این رویداد با اهمیت صورت های مالی قطعا متاثر خواهند شد.


در چند روز گذشته در فضای مجازی موضوعاتی در خصوص نحوه ورود این قرارداد به شرکت مطرح بود که به دلیل نبود سند قطعی در این زمینه نمی توان به آثار مالی آن پرداخت.

بنابراین در حالی که این رقم در صورت حق بیمه های شرکت خواهند نشست و رتبه بیمه البرز را ارتقا خواهد داد آیا این درآمد واقعی خواهد بود؟ 

.

  1. میهمان
    پاسخ 17 اسفند 1399 20:37 علی اکبر مشاک
    متاسفانه این گونه قرارداد ها بدون در نظر گرفتن خرد جمعی به منظور توزیع ثروت بین شبکه زحمت کش فروش موجب ایجاد رانت برای رانت خواران بیمه خواهد شد 

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود