امروز: چهارشنبه، 28 مهر 1400
07/18 1396گروه سایبان به نقل از وزیر امور اقتصادی و دارایی : فضای رقابت بین المللی در حوزه اقتصاد برای مناطق آزاد فراهم است و باید تهدیدها و چالش ها در مناطق آزاد را به فرصت ها تبدیل کنیم.


مسعود کرباسیان در جمع مدیران و مسئولان مناطق آزاد کشور که با حضور «مرتضی بانک» مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد برگزار شد، تاکید کرد: برای افزایش سرمایه گذاری، توسعه گردشگری، رفع محرومیت ها، استفاده از فضای بعد از برجام، رونق کسب و کار و تولید و صنعت در مناطق آزاد باید برنامه های جداگانه همراه با در نظر گرفتن اولویت ها را در این مناطق تدوین کرد.


کرباسیان با تاکید بر اینکه حذف بروکراسی های زائد موجب رشد اقتصادی مناطق آزاد می شود، افزود: بدون وجود سرمایه و سرمایه گذاری خارجی در کشور نمی توان موفق عمل کرد.

وزیر اقتصاد یادآور شد: وجود بانک، بیمه و بورس های خارجی در مناطق آزاد به یک الزام تبدیل شده است و برای ایجاد آنها در مناطق آزاد باید تلاش کنیم.

کرباسیان با بیان اینکه مناطق آزاد می توانند از ظرفیت های مجوز صدور اوراق قرضه ارزی بهره مند شوند ، افزود: اگر همه توانمندی های مناطق آزاد را جمع کنیم این مناطق به شکل جامع می توانند به یک قدرت اقتصادی در کشور تبدیل شوند.


وزیر اقتصاد تاکید کرد: راه اندازی صندوق های مشترک سرمایه گذاری و بیمه ای در مناطق آزاد می تواند راهگشای فعالیت های اقتصادی در مناطق آزاد باشند.


** کشور می تواند از ظرفیت مناطق آزاد بیشتر استفاده کند

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با بیان اینکه اهداف مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتی مشخص شده است، افزود: مناطق آزاد در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی گام برمی دارند و کشور می تواند از ظرفیت این مناطق بیشتر استفاده کند.

«مرتضی بانک» در ادامه نشست مسئولان مناطق آزاد کشور با وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: قانون مناطق آزاد جامع و کامل است و قانونگذار اهداف اصلی خود را برای ایجاد این مناطق روشن کرده است.


بانک با بیان اینکه در چهار سال گذشته درحوزه صنعت و تولیدات داخلی اقدامات خوبی در این مناطق صورت گرفته است، افزود: در حوزه فناوری های نو، صادرات، تولیدات صنعتی و شرکتهای دانش بنیان که جزو سیاست های ابلاغی و اهداف اقتصاد مقاومتی محسوب می شود، اقدامات مطلوبی در مناطق آزاد کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: البته برخی قوانین، وظایف و تکالیف مناطق آزاد هنوز به صورت کامل اجرا نمی شود که این موضوع نیازمند اجماع ملی، همکاری و همفکری همه دستگاه های اجرایی است.


مشاور رئیس جمهوری یادآور شد: شورایعالی مناطق آزاد که از وزیران و رئیسان دستگاه های اجرایی تشکیل شده است، پشتوانه مهمی برای پیشبرد برنامه ها و اهداف مناطق آزاد کشور محسوب می شود.


در این نشست، «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی در جریان روند پیاده سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد کشور قرار گرفت.

نشست مدیران و مسئولان مناطق آزاد کشور با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، معاونین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد کشور در تهران برگزار شد.


کرباسیان در حالی به استفاده از ظرفیت بیمه ها در این مناطق تاکید دارد که شرکت های بیمه در این مناطق چندی پیش در جلسه ای با حضور همتی به عدم توجیه اقتصادی حضور در این مناطق تاکید کردند. در چنین شرایطی که بیمه ها خود نیازمند حمایت هستند باید دید که آیا می توانند به فعالیت های اقتصادی این مناطق کمک کنند و رونق فعالیت های اقتصادی در این مناطق در چه پروسه زمانی می تواند اتفاق بیافتد ؟

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود