امروز: جمعه، 11 اسفند 1402
09/22 1400

گروه چهارسوق- زمزمه تغییرات مدیریتی در حوزه کلان شرکت های خودروساز همانند سایر بخش های دولتی و نیمه دولتی این روزها نقل محافل است.

این گمانه زنی ها تا جایی بود که روز گذشته بحث تماس تلفنی یک مقام دولت گذشته به یکی از وزرای دولت جدید همهمه هایی را در محافل خصوصی به راه انداخت.


  

به هر شکل جنس مذاکرات محفلی این روزهای مراکز تصمیم ساز کمی عادیست و تا تعیین تکلیف نشدن سرنوشت تمامی آن صندلی ها، این رفت و آمدها ادامه دارد

از سوی دیگر بحث افزایش 18 درصدی قیمت خودرو بازتاب گسترده ای را به خود اختصاص داد تا جائیکه یکی از نمایندگان مجلس در واکنش به این اقدام گفت: امروز از مولودی ناقص‌الخلقه می‌گویم که بعد از 50 سال ارتزاق ازمال ملت به غولی عظیم الجثه تبدیل شده که هیچ کس را یارای مقابله با آن نیست، قصه امروز خودروسازی ایران، پرغصه است.


اما بر اساس یک سنت، معمولا تعیین تکلیف صندلی های مدیریتی در شرکت های بزرگ از بزرگ به کوچک صورت می گیرد برهمین اساس به نظر می رسد در چند روز آینده باید منتظرتعیین تکلیف مدیریتی در شرکت بزرگی همچو ایران خودرو بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت ایران خودرو، این شرکت در نیمه نخست امسال 241 هزار و 745 انواع خودرو تولید کرده که سهم خودرو سواری با 239 هزار و 138 خودرو بیشترین و خودرو مسافری با 352 دستگاه کمترین میزان کمی تولید را به خود اختصاص داده است.


با توجه به همین ارقام بود که این شرکت مدعی شد در مدت زمان یاد شده توانسته است 54 درصد خودرو سواری و 87 درصد بازار اتوبوس را به خود اختصاص دهد.

نگاهی به عملکرد مالی این شرکت در نیمه نخست امسال نشان می دهد که از مجموع بدهی های این شرکت نزدیک به 4.5 هزار میلیارد تومان بدهی غیر جاری به یادگار مانده که با جمع بدهی های جاری این شرکت در مجموع در حدود 89 هزار میلیارد تومان طلبکار دور و نزدیک وجود دارد.


اما اگر فرض بر تعیین تکلیف بدهی های جاری باشد شرکت ایران خودرو، هر خودروی خود را به صورت میانگین با 18 میلیون تومان بدهی غیر جاری به دست مصرف کننده می رساند که این رقم بعلاوه میزان افزایش قیمت خودرو توسط شرکت ها می تواند برای مصرف کننده نهایی شرکت ایران خودرو قابل توجه باشد.

حال باید دید که صاحب بعدی صندلی مدیریت عالی در شرکت ایران خودرو چه تدبیری برای این سوء مدیریت به یادگار مانده از مدیرت های گذشته خواهد اندیشید.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود