امروز: چهارشنبه، 2 خرداد 1403

خستگی استارت‌آپی

گروه چهارسوق - خیلی‌ها تعجب کرده‌اند چرا صاحبان یکی از بزرگ‌ترین استارت‌آپ‌های ایران حاضر شده‌اند برای فروش اکثریت سهام خود با یک شرکت خصولتی پای میز معامله بنشینند. به گمان من برای درک این تصمیم باید خود را جای آنها بگذاریم. بد نیست ابتدا سابقه ماجرا را ببینیم.گروه خبری: چهار سوق
- تاریخ انتشار: 09 اردیبهشت 1403

نادران در آخرین نطق خود به انتقاد از برخی سیاست های اقتصادی پرداخت

گروه چهارسوق- نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توجه به اینکه قرار بود هزینه های انتخاباتی نامزدها اعلام شود انتظار می رود شورای نگهبان برای مردم روشن کند که هر یک از نمایندگان در حوزه انتخابیه من و احزاب و پشتیبانان مالی آنها در این مرحله چقدر هزینه کرده‌اند.

گروه خبری: چهار سوق
- تاریخ انتشار: 02 اردیبهشت 1403

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی تهران طی یادداشتی تشریح کرد عبور از دور باطل

گروه چهارسوق - شهاب جوانمردی، نایب‏‏‏‏‌رئیس اتاق بازرگانی تهران، در یادداشتی با اشاره به برگزاری تعداد قابل توجهی از جلسات و نشست‌هایی که به مسائل تکراری می‌پردازند تاکید کرد که این شرایط نشان می‌دهد ما مشکلات را به درستی نمی‌آزماییم و از آنها درس نمی‌آموزیم و در نتیجه سخت‌کوشی ما صرف حرکت در یک چرخه باطل دائمی می‌شود.گروه خبری: چهار سوق
- تاریخ انتشار: 01 بهمن 1402

درآمدزایی دولت با تشدید سخت‌گیری بر کسب‌وکارها

گروه چهارسوق - سعید اشتیاقی، عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و چین، در یادداشتی با نقد سیاست‌های مالیاتی دولت در لایحه بودجه 1403 نتیجه این رویکرد را سخت‌تر کردن شرایط کسب‌وکارها و معیشت مردم و هم‌چنین دامن زدن به انتظارات تورمی عنوان کرده است.

گروه خبری: چهار سوق
- تاریخ انتشار: 19 دی 1402

اقتصاد گیگ در ایران و چالش های اقتصاد دیجیتال

گروه چهارسوق - اقتصاد گیگ، یک سیستم بازار آزاد است که در آن افراد، با استفاده از خدمات غیرحضوری و پلتفرم‌‌‌های آنلاین می‌‌‌توانند نیازهای خود را رفع کنند. در اقتصاد گیگ برخی، تعداد زیادی از افراد را در موقعیت‌‌‌های پاره‌‌‌وقت یا موقت برای کوتاه‌‌‌مدت و میان‌‌‌مدت استخدام می‌کنند و از دردسرهای اقتصاد سنتی و هزینه‌‌‌های مبادله در امان می‌‌‌مانند. افرادی که به خدمات فناوری مثل اینترنت دسترسی ندارند ممکن است از مزایای اقتصاد گیگ عقب بمانند. 

گروه خبری: چهار سوق
- تاریخ انتشار: 17 دی 1402

نظام رفاهی ناکارآ در ایران چگونه به تقویت اثر فشارهای بین‌المللی منجر شد؟/ شوک تحریم‌ به ندارها

گروه چهارسوق-  پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز در یک مطالعه پژوهشی، اثر تحریم‌ها بر رفاه خانوار ایرانی را مورد مطالعه قرار دادند. این مطالعه با تاکید بر عدم توفیق سیاسی تحریم‌ها، تاکید می‌کند که طی یک دهه اخیر این تحریم‌ها باعث افت رفاه اکثر خانوارها شده است. 

گروه خبری: چهار سوق
- تاریخ انتشار: 17 دی 1402

اهميت ثبات در نرخ ارز

گروه چهارسوق - بررسي وضعيت اقتصاد ايران در دهه گذشته نشان مي‌دهد كه ما متاسفانه در زمينه جذب سرمايه‌گذاري‌هاي جديد خوب عمل نكرديم و حتي در برخي سال‌ها، سرعت خروج سرمايه از كشور به‌شدت افزايش يافته است.

گروه خبری: چهار سوق
- تاریخ انتشار: 10 دی 1402

چرایی تکرار فساد چند همتی

غلامرضا سلامی - در سال‌های تک‌نرخی بودن تصنعی ارز، تولید غیر‌مونتاژی ملی و صادرات غیر‌نفتی کشور به‌شدت آسیب دید و بروز بیماری هلندی جهش وحشتناکی در قیمت مسکن ایجاد کرد. البته این به آن معنی نیست که در دوران دولت‌های نهم و دهم فساد ناشی از امضاهای طلایی در تخصیص ارز و ریال تکمیل‌کننده تخریب زیرساخت‌های اقتصادی کشور در کنار خسارات تزریق حدود ۸۰۰میلیارد دلار به سمت واردات نبوده‌است، اما موضوع این نوشته بر فساد فاجعه‌بار ناشی از سیاست‌های پولی غلط و نظام بانکداری فشل در ۴۰سال اخیر، متمرکز است. به این منظور، یادآوری مختصری از تاریخچه نظام بانکی و پولی این دوران ضروری است.


گروه خبری: چهار سوق
- تاریخ انتشار: 10 دی 1402