امروز: چهارشنبه، 28 مهر 1400
10/17 1396

گروه سایبان - یک فروند کشتی نفتکش ایرانی در مسیر کره جنوبی، با کشتی باری چینی برخورد کرد؛ تمامی ۲۱ نفر خدمه کشتی باری چینی نجات یافته‌اند، اما ۳۰ خدمه ایرانی و ۲ بنگلادشی نفتکش ناپدید شده‌اند.


یک فروند کشتی نفتکش شرکت ملی نفت ایران، در مسیر کره جنوبی بر اثر برخورد با کشتی باری چینی منفجر شد. بر اساس اعلام وزارت حمل و نقل چین، کشتی نفتکش ایرانی با کشتی باری چینی در ساعت هشت صبح، در ۱۶۰ مایلی دلتای یانگ تسه و ۶۰ مایلی کره جنوبی تصادف کرده و دچار آتش‌سوزی شده است.


برخورد این دو کشتی موجب آتش‌سوزی و مفقود شدن کارکنان نفتکش شد. تمامی ۲۱ نفر خدمه کشتی باری چینی نجات یافته‌اند، اما ۳۰ خدمه ایرانی و ۲ بنگلادشی نفتکش ناپدید هستند.

 این نفتکش حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی بوده است؛ ارزش این محموله 60 میلیون دلار ارزرش بوده که متعلق به شرکت ملی نفت ایران بوده است. این نفتکش ایرانی حامل میعانات گازی پارس جنوبی برای شرکت هانوا توتال کره جنوبی بود. نفتکش ایرانی از سوی یک شرکت بیمه معتبر خارجی، بیمه بوده است.


این شرکت محموله خود را به روش فوب (FOB) از ایران خریداری کرده است. در قراردادهای فوب (FOB) تحویل کالا در عرشه کشتی در مبدأ است. فروشنده وقتی کالا را از روی نرده کشتی عبور داد، ریسک خود را خاتمه داده است. هزینه حمل و بیمه با خریدار است. عقد قرارداد حمل از بندر تحویل و بیمه و بازرسی با خریدار است.


هشت کشتی جستجو و امداد دریایی چین، یک کشتی امداد کره‌ای و یک هواپیما در صحنه حضور دارند.

همچنین خبرگزاری‌های خارجی اعلام کردند چین کشتی پلیس و سه کشتی برای پاک‌سازی به محل حادثه فرستاد و گاز ساحلی کره‌جنوبی نیز یک کشتی و یک هواپیما برای کمک به عملیات جستجو به محل حادثه اعزام کرده است.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود