امروز: جمعه، 31 خرداد 1398
03/13 1396

گروه سایبان - از بهمن ماه سال گذشته منتظر ورود بیمه مرکزی به تخفیفات برخی شرکت ها از محل جریمه دیرکرد صندوق تامین خسارت های بدنی  هستیم.


اعمال تخفیف ثالث به جریمه دیرکرد صندوق خسارات بدنی یکی از بحث های داغ صنعت بیمه بود که برخی مدیران آن را به حق می دانستند و مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی آن را دخل و تصرف در اموال دولت. اما معاون نظارت بیمه مرکزی چندی پیش در گفت و گویی با سایت رازپول اذعان کرد که به زودی با صدور بخش نامه ای این ابهام را برطرف می کنیم و این در حالی است که بیمه مرکزی پیش از این عدم اعمال تخفیفات را تکلیف کرده است.


با وجود گذشت بیش از 5 ماه از این رویه که معلوم نیست قانونی بود یا خیر هنوز بیمه مرکزی در این زمینه بخش نامه ای صادر نکرده است .

حبیب میرزایی در پاسخ به این پرسش که قرار بود بیمه مرکزی در این زمینه ورود کند و با صدور بخش نامه ای وحدت رویه در این زمینه ایجاد شود عنوان می کند که این موضوع در آیین نامه جدید بیمه شخص ثالث تعیین تکلیف شد و در فرآیند تصویب قرار دارد .

البته وی به پرسش های دیگر خبرنگار ما در این خصوص که آیا باید تا زمان تصویب آیین نامه صبر کرد و تکلیف تخفیفی که شرکت های بیمه تا آن زمان پرداخت می کنند چه خواهد بود و آیا تخفیف از اموال دولت شامل بخشش می شود سکوت کرد!

در همین زمینه علی جباری مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی نیز در پاسخ کوتاهی به خبرنگار ما در این خصوص اذعان دارد که در این زمینه به جمع بندی مطلوبی رسیده ایم.

اما داستان این ماجرا از ماده۲۴ قانون جدید شخص ثالث بیرون آمده که در خصوص منابع مالی صندوق اذعان دارد :

الف ـ هشت درصد(۸%) از حق بيمه اجباري موضوع اين قانون بر مبناي نرخنامه مذكور در تبصره (۳) ماده (۱۸) اين قانون

ب ـ مبلغي معادل حداكثر يك سال حق بيمه اجباري كه از دارندگان وسيله نقليه اي كه از انجام بيمه موضوع اين قانون خودداري كنند وصول مي شود.

ميزان مبلغ مذكور، نحوه وصول، تخفيف، تقسيط و بخشودگي آن به پيشنهاد بيمه مركزي به تصويب مجمع عمومي صندوق مي رسد.

پ ـ مبالغ بازيافتي از مسببان حوادث، دارندگان وسايل نقليه، بيمه گران و ساير اشخاصي كه صندوق پس از جبران خسارت زيان ديدگان مطابق مقررات اين قانون حسب مورد دريافت مي كند.

ت ـ درآمد حاصل از سرمايه گذاري وجوه صندوق با رعايت ماده (۲۷) اين قانون

ث ـ بيست درصد(۲۰%) از جريمه هاي وصولي راهنمايي و رانندگي در كل كشور

ج ـ بيست درصد(۲۰%) از كل هزينه هاي دادرسي و جزاي نقدي وصولي توسط قوه قضائيه و تعزيرات حكومتي

چ ـ جريمه هاي موضوع بند (پ) ماده (۴)، ماده (۴۴) و بند (ت) ماده (۵۷) اين قانون

ح ـ كمكهاي اعطائي ازسوي اشخاص حقيقي يا حقوقي

حبیب میرزایی، معاون نظارت بیمه مرکزی در همین زمینه چندی پیش در گفت و گو با خبرنگارما اذعان کرد كه اختلاف برداشت باعث این ابهامات شده و به زودی با ابلاغ بخش نامه ای این موضوع را حل خواهیم کرد.


میرزایی در خصوص جزئیات این موضوع اذعان کرد که طبق آئین نامه تعرفه بیمه شخص ثالث، حق بیمه هر فرد با توجه به سابقه بیمه ای تعیین می شود و برخی بیمه گذاران استحقاق دریافت تخفیف یا تشدید در حق بیمه دارند. بنابراین اگر بیمه گزار در یک دوره زمانی فاقد بیمه نامه باشد طبق قانون حداکثر معادل یک سال جریمه از فرد دریافت می شود که این جریمه به عنوان درآمد صندوق تامین خسارت های بدنی شناسایی می شود.


معاون نظارت بیمه مرکزی ادامه داد که طبیعی است میزان حق بیمه هر فرد دارای سابقه خسارت یا عدم خسارت متفاوت است و اختلافی که به وجود آمده این است که مبنای محاسبه جریمه مذکور حق بیمه وصولی از هر فرد باشد یا حق بیمه تعرفه به عنوان مبنا تعیین جریمه ها قرار می گیرد.


در این مورد برخی معتقدند که حق بیمه متعلق به هر فرد متفاوت است و اگر تخفیف عدم خسارت داشته باشد حق بیمه کمتر خواهد بود و به تبع جریمه را تحت تاثیر قرار می دهد که این مسئله مورد سوء برداشت ها شده است. البته پیگیری های ما از مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی نیز بی نتیجه ماند.


در همین زمینه علی جباری مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی نیز به خبرنگار ما عنوان کرد که برداشت های مختلفی از این آیین نامه و قانون جدید شخص ثالث است و ابهاماتی وجود دارد.


وی بیان کرد که مسئله این است که در صورتی که فردی از ماده دو قانون جدید شخص ثالث عدول کرده و بیمه نامه تهیه نمی کند پس از مراجعه مجدد برای خرید بیمه نامه مشمول دریافت تخفیف عدم خسارت خواهد بود یا خیر ؟ در تکمیل سخنان این بخش جباری اضافه کرد که به اعتقاد ما فردی که از مدت زمان انقضای بیمه نامه اش سال ها گذشته هرچند که دارای تخفیف عدم خسارت باشد وقتی بیمه نامه جدید تهیه می کند، بیمه نامه اش تمدید نشده است. به عبارت دیگر تمدید بیمه نامه برای بیمه نامه هایی به کار می رود که جاری است و در پایان مهلت قانونی مجددا خریداری می شود نه بیمه نامه های منقضی شده!


مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی با بیان اینکه در این زمینه 95 درصد شرکت ها با یک برداشت واحد بیمه نامه صادر می کنند و تنها دو شرکت برداشت متفاوتی دارند اذعان داشت که بیمه مرکزی به مسئله ورود کرد و تخفیفات متوقف شده است .


البته جباری به این نکته اشاره دارد که فردی که پس از گذشت چند سال از مهلت قانونی بیمه نامه مجددا نسبت به خریداری بیمه نامه اقدام می کند اگر در این مدت مرتکب حادثه ای شود صندوق باید پاسخگو باشد و این نکته ای است که باید در میزان ریسک این افراد در نظر گرفته شود. وی با بیان اینکه در آیین نامه جدید شخص ثالث این موضوع در حال بررسی است عنوان کرد که بیمه مرکزی جلو کار را گرفت و تخفیفی در کار نیست و مقرر شده است در آیین نامه جدید ثالث در این خصوص تصمیم گیری شود.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف بیمه نامه های قبلی که به این شکل صادر شده چه خواهد شد اذعان می کند که تعداد این بیمه نامه ها زیاد نبود اما به محض تصویب آیین نامه جدید به بیمه نامه های صادره قبلی ورود پیدا کرده و آنها را نیز تعیین تکلیف می کنیم.

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود