امروز: پنج شنبه، 30 فروردین 1403
03/29 1401

گروه سایبان - پرتفوی فرهنگیان این روزها توانسته است صنعت بیمه را تحت حواشی خود مدیریت کند.

این پرتفو با رقمی حدود 6.5 هزار میلیارد تومان به نوعی بزرگترین پرتفوی ریالی و عملیاتی در کشور محسوب می شود. رازپول پیش از این نکاتی در خصوص مختصات این پرتفو منتشر کرده بود.

اما سوالاتی تکمیلی پیرامون این پرتفو همچنان در اذهان باقی است که در چند روز اخیر به پایگاه خبری رازپول منتقل شده است.

رازپول ضمن انتشار آن موارد از دریافت پاسخ ذی نفعان این مطلب استقبال کرده و انتشار آنرا وظیفه خود می داند.
1- شنیده شده است نامه ای مبنی بر بازگشت کارمندان دولت به سازمان های مبدا از سوی سازمان بازرسی کل کشور به سازمان ها و نهادهای دولتی ارجاع شده. با توجه به اینکه «رضا جعفری» مدیرعامل فعلی بیمه دانا از کارمندان بیمه مرکزی است، این پرسش مطرح است که آیا این الزام شامل او شده و به زودی وی به بیمه مرکزی باز می گردد؟

2- در چنین شرایطی سمت احتمالی وی چه خواهد بود؟

3- حدود 10 روز از اعلام رسمی خبر ورود پرتفوی فرهنگیان به بیمه دانا می گذرد. چرا تاکنون نامه ای مبنی بر افشای اطلاعات با اهمیت در سامانه کدال مشاهده نشده است؟

4- آیا مدیرعامل فعلی بیمه دانا مقدمات تعریف امضایش درنهادهای ذی صلاح مانند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان «مدیرعامل» صورت گرفته است؟ به عبارتی این پرتفو با امضا ایشان در بیمه دانا به ثبت رسیده است ؟ آیا این موضوع با توقف نماد بیمه دانا در 5 ماه گذشته در بورس ارتباطی دارد؟
 
 


5- اهمیت این پرتفو از آنجا شکل می گیرد که برای اولین بار این پرتفو به صورت تجمیعی به یک بیمه گر واگذار شده . پیش از این بیمه گران مختلفی در بخش های مختلف انجام عملیات این پرتفو را بر عهده داشتند. اما امروز در خصوص بیمه گران اتکایی این پرتفو و نقش بیمه مرکزی در خصوص نرخ و شرایط و سهم اتکایی اطلاعاتی منتشر نشده است، در حالی که ضرورت شفاف سازی به عنوان مهمترین اولویت ورزارت اقتصاد شامل حال بیمه مرکزی نیز می شود.

6- در چنین شرایطی دبیرکل سندیکای بیمه گران در اقدامی نادر اعلام کرده که «ما از بیمه دانا به خاطر انجام این عمل خداپسندانه تشکر میکنیم و از سایر بیمه‌ها درخواست داریم در قالب کنسرسیوم و اتکایی کمک کنند » حال این سوال مطرح است که ارتباط میان یک پرتفوی حدود 6500 میلیارد تومانی در کنار عبارت «خداپسندانه» توسط دبیرکل سندیکای بیمه گران چگونه تبیین شده است؟ آیا ایشان پیش از این نیز در قبال پرتفوهای بزرگ دیگر از چنین عباراتی استفاده کرده و اساسا موضع گیری کردند؟
و در نهایت سوال این است که تقدیر و تشکر دبیرکل با اصل بی طرفی مورد لزوم سندیکای بیمه گران هم سو بوده؟ در حالی که اساسا تمامی پرتفوهای کشور در یک فضای رقابتی میان اعضای سندیکا توزیع می شود.

7- واگذاری پرتفوی فرهنگیان در حالی صورت می گیرد که گزارشات مالی حسابرسی شده و نشده بیمه دانا از عملکرد 12 ماهه سال گذشته تاکنون منتشر نشده است. ضرورت انتشار این گزارش ها از آنجاست که آتش سوزی سال گذشته یک کارخانه مواد غذایی احتمالا آثار مالی قابل تاملی را در صورت های این شرکت خواهد داشت و فقدان این اطلاعات در بررسي روند واگذاری پرتفوی مهم فرهنگیان احساس می شود.
هرچند که به نظر می رسد ضرورت توجه به این موضوع بیشتر از ناحیه وزارت آموزش و پرورش، وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی احساس میشد و در این خصوص باید از این سه نهاد پرسید که آیا اثرات پرونده طبیعت بر توانگری مالی بیمه دانا هنگام پذیرش درخواست بیمه دانا به عنوان یکی از شرکت کنندگان در مناقصه حائز اهمیت بوده است؟

٨- در برگزاري مناقصه پرتفو فرهنگيان چه شركت هايي حضور داشتند و برنده اين مناقصه چه نرخي ارائه كرده است؟ 


.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود