امروز: جمعه، 7 مهر 1402
03/3 1395

گروه بازار پول - دوازدهمین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با پولشویی نظام بانکی  کشور در اردیبهشت امسال با حضور ریاست مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی، مسئولان اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی ج.ا.ا و بانکهای دولتی و خصوصی به میزبانی بانک رفاه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری راز پول، در این جلسه احمد آبادی ریاست مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی (FIU) به تشریح اقدامات و دستاوردهای این مرکز در سال 94 و برنامه های عملیاتی در سال 95 پرداختند.
وی بیان داشت: در سال 94 یکی از اقدامات مهم FIU تصویب لایحه تامین مالی تروریسم توسط مجلس شورای اسلامی وتایید آن توسط شورای نگهبان بود که قطعاً تاثیر مطلوبی در رتبه کشور در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم خواهد داشت.

احمدآبادی هوشمندسازی سامانه های مبارزه با پولشویی را دیگر دستاورد مهم FIU دانست و تصریح کرد: با استقرار کامل این سامانه قادر به ردیابی پولی در لایه های مختلف خواهیم بود.
فرشید فرخ نژاد عضو هیات مدیره بانک رفاه در سخنانی با تبیین نقش حساس و جایگاه خطیر حوزه مبارزه با پولشویی در نظام بانکی اظهار داشت: پولشویی مصداق یک جرم سازمان یافته در دنیا است و امروزه کسی در مبانی آن تردید ندارد.

وی با بیان اینکه بانک ها عمدتا اولین مقصد برای تطهیر پول توسط تبهکاران هستند، اظهار داشت بانک ها در هر سه مرحله جایگذاری، لایه گذاری و ادغام پول کثیف مقصد پولشویان است و این خود دلیل بر حساسیت جایگاه بانک و همچنین حوزه مبارزه با پولشویی آن است.

عضو هیات مدیره بانک رفاه در ادامه با تشریح شرایط منطقه ای و موقعیت استراتژیک ایران در زمینه ترانزیت مواد مخدر گفت: مسئولیت نظام و به تبع آن نظام بانکی بسیار خطیر و حساس است. باید مراقب باشیم این امر به دستاویزی برای تحت فشار قرار دادن کشورمان تبدیل نشود.

لازم به اشاره است که بر اساس آخرین آمار مرکز اطلاعات مالی شورای عالی مبارزه با پولشویی که تا پایان سال 1394 ارایه شده ، 2 هزار و 927 گزارش در ارتباط با معاملات مشکوک به این مرکز ارسال گردیده که از این تعداد، 318 پرونده به دادسرا ارسال شده است.

مرکز اطلاعات مالی شورای عالی مبارزه با پولشویی بر اساس اصل 49 قانون اساسی که دولت را مکلف به جلوگیری و بازگرداندن درآمدها و ثروت های نامشروع و غیر قانونی کرده است؛ به بررسی ارتباطات مالی بین برخی افراد در پرونده های مشکوک پرداخته و گردش مالی مرتبط با این پرونده ها را رصد و نظارت کرده است

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود