امروز: چهارشنبه، 2 خرداد 1403
02/31 1396

 
گروه بازارپول -  طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی و منطبق با برنامه ششم، اعمال محدودیت یا ممنوعیت توزیع سود و اندوخته‌ها بین سهامداران و سلب حق رأی، پرداخت پاداش و مزایای مدیران و سلب صلاحیت مدیران‌عامل و اعضای هیأت مدیره بانک‌ها بیشتر شد.

 به گزارش پایگاه خبری رازپول ، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای مشروح موارد مرتبط با نظام پولی و بانکی کشور  در قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور را به بانک ها ابلاغ کرد که طبق  آن محدودیت ها و نظارت های جدید و بیشتری بر بانک ها اعمال خواهد شد.

در این بخشنامه آمده است: با پایان بازه زمانی اجرای قانون برنامه پنج  ساله پنجم توسعه در پایان سال ۹۵، قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه بر اساس  سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری مبتنی بر محورهای سه‌گانه‌ی اقتصاد مقاومتی،  پیشتازی در عرصه‌ی علم و فناوری و تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی تهیه و به  تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

قانون مزبور در چارچوب بندهای (۶) و (۹) سیاست‌های کلی برنامه مبنی بر  تأمین مالی فعالیت‌های خرد و متوسط به وسیله نظام بانکی و اعمال نظارت کامل  و فراگیر بانک مرکزی بر بازار و مؤسسات پولی، بانکی و اعتباری و ساماندهی  مؤسسات و بازارهای غیر متشکل پولی و مالی در جهت ارتقاء شفافیت و سلامت و  کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات، در قسمت‌های مختلفی از جمله اقتصاد  کلان، بودجه و مالیه عمومی و به طور مشخص بخش نظام پولی و بانکی و تأمین  منابع مالی، تکالیف و برنامه‌هایی را در جهت نیل به اهداف و سیاست‌های  مذکور برای نظام بانکی کشور مقرر کرده است.


براین اساس، در بخش اشاره شده با رویکرد تحقق سیاست‌های کلی برنامه و  افزایش اقتدار و اختیارات نظارتی بانک مرکزی ایران، به ذکر برخی احکام  مرتبط با  نظام پولی و بانکی کشور پرداخته که از اهم آن‌ها می‌توان به  اعطای اختیارات بیشتر به بانک مرکزی برای اتخاذ اقدامات نظارتی و انتظامی  علاوه بر اختیارات قانونی مندرج در قانون پولی و بانکی کشور، از جمله اعمال  محدودیت یا ممنوعیت توزیع سود و اندوخته‌ها بین سهامداران مؤثر بانک‌ها و  سلب حق رأی از آن‌ها، اعمال محدودیت یا ممنوعیت پرداخت پاداش و مزایای  مدیران بانک‌ها و سلب صلاحیت حرفه‌ای مدیران‌عامل و اعضای هیأت مدیره  بانک‌ها نام برد.

همچنین برای انجام عملیات بانکی، واسپاری (لیزینگ)، صرافی و غیره توسط  اشخاص حقیقی و حقوقی بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی، مجازات از نوع تعزیری  درجه شش تعیین شده و نیروی انتظامی موظف شده بنا به اعلام بانک مرکزی نسبت  به توقف فعالیت یا تعطیل کردن مؤسسات پولی و بانکی و شعب غیرمجاز اقدام  کند.

علاوه بر این، هرگونه تبلیغ برای ارائه خدمات پولی و بانکی بدون رعایت ضوابط مربوط مستوجب جریمه نقدی دانسته شده است.

تشکیل شورای فقهی بانک مرکزی را می‌توان از دیگر اقدامات قابل توجه در جهت  حصول اطمینان از اجرای صحیح عملیات بانکی بدون ربا در نظام بانکی کشور  دانست. ضمن آن که بار دیگر لزوم افتتاح تمامی حساب‌های دستگاه‌های دولتی و  نهادهای اجرایی مورد اشاره در قانون، از طریق خزانه‌داری کل کشور نزد بانک  مرکزی مورد تأکید قانون‌گذار محترم قرار گرفته است.


امید است با همکاری و همراهی همه دستگاه‌های حاکمیتی، اهداف مورد نظر دایر  بر نظارت کامل و فراگیر بانک مرکزی بر نظام پولی و بانکی کشور، ساماندهی  مؤسسات فعال در بازار غیرمتشکل پولی و ارتقای شفافیت و سلامت بانک‌ها محقق  شود. بدیهی است سازوکارها و مقررات اجرایی مورد اشاره در برخی احکام قانون  از جمله آیین‌نامه موضوع بند (ت) ماده (۱۴) در زمان‌بندی مقرر تهیه و به  نحو مقتضی ابلاغ خواهد شد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود