امروز: سه شنبه، 16 آذر 1400
06/5 1393

ایران و جهان - معاون پارلمانی و حقوقی وزارت امور اقتصادی و دارایی به این نکته اشاره دارد که عده ای سعی می کنند روابط دولت و مجلس را خراب کنند و به پرسش ایران و جهان در این خصوص پاسخ می گوید که مشکل یکی از مدیران عامل بانک ها با مجلسی ها دو هفته قبل حل و فصل شد .

به گزارش ایران و جهان علی یوسف ن�?اد، معاون پارلمانی و حقوقی وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه تعامل مطلوب مجلس و دولت می تواند منجر به انتفاع مردم و در نهایت ارتقاء شاخص و نظام اقتصادی خواهد شد افزود که در نهایت منافع ملی در تعامل دولت و مجلس است .
وی با بیان اینکه سیاست وزارت خانه ارتقا این تعاملات است افزود که نقش مجلس در اداره امور باید به مصالح ملی باشد و وظیفه معاونت پارلمانی وزارت اقتصاد حراست از حسن روابط دولت و مجلس است.
معاون پارلمانی و حقوقی وزارت امور اقتصادی و داراریی با بیان اینکه در طی این مدت در دولت یازدهم و در مجلس نهم با دیدگاه های مختلف این روابط فراز و فرود داشته است خاطر نشان کرد که اما برآیند فعالیت های یک ساله مثبت بوده است .

این مقام آگاه تصریح کرد که عده ای تلاش می کنند که روابط دولت و مجلس را خدشه دار کنند و بر فضای مجلس مدیریت کنند .
یوسف ن�?اد این نکته را نیز بیان کرد که در عملکرد یک سال گذشته مجلس حدود 3500 مورد مکاتبه با وزارت اقتصاد داشته اند افزود که بیش از 50 درصد مکاتبات به حوزه بانکی مربوط می شود که خصوصا تسهیلات و بخشش جرایم را خواستار بوده اند و 20 درصد نیز به حوزه مالیاتی مربوط است .

وی با بیان اینکه سوالات از وزارت اقتصاد حدود 80 مورد بوده است در تکمیل سخنان این بخش اضافه کرد که 64 درصد سوالات مجلس از وزارت اقتصاد مربوط به تسهیلات بوده است و دو نماینده به تنهایی 18 مورد سوال مطرح کرده اند .

به گفته وی در طی یک سال گذشته نمایندگان 1200 جلسه با مسئولین در وزارت اقتصاد صورت گرفته است.

یوسف ن�?اد در خصوص فعالیت های بخش حقوقی مجلس با بیان اینکه در قسمت حقوقی قوانین زیادی در کشور حاکم است که بعضا تکراری ،مشابه و مزاحم هستند عنوان کرد که نوعا این قوانین را احصا کرده ایم و در برخی موارد قوانین تنقیح شده است.به گفته وی در حوزه مالیاتی از سال 1289 قوانین را تنقیح کردیم و در حدود 4500 صفحه قوانین تنقیح شده به مجلس رفته است .

در ماه اول کلیه آئین نامه های مرتبط با بودجه را تصویب کرده و ابلاغ کرده است . در طی سال های گذشته قوانین و مقررات هیات وزیران بسیاری وجود دارد 27 درصد مورد اشکال رئیس مجلس بوده که در طی یک سال گذشته به کمتر از 3 درصد رسیده است.

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به پرسش ایران و جهان در خصوص اینکه آیا مجلس راسا می تواند از نهادی خصوصی که بعضا در چارچوب قوانین بانک مرکزی فعالیت می کند و طبق قانون تجارت پاسخ گوی سهامداران خصوصی خود است تحقیق و تفحص کند افزود که از وزیر در خصوص برخی بانک ها و بیمه ها پرسش می کنند که بعضا این موارد جزءتکالیف ما نیست اما وزیرضمن اعلام این نکته ک پاسخ به این مسئله در حوزه وظیفه وزارت اقتصاد نیست،اما پاسخ می دهیم.

یوسف ن�?اد در تکمیل سخنان خود در این بخش با اشاره به اینکه وزارت اقصاد با مجلس نامه نگاری در این خصوص نامه نگاری داشته تصریح کرد که در نامه ارسالی به مجلس عنوان شده که دولت در نظام اداری بخش خصوصی و مسائل مالی و اجرایی آن دخالت دارد.
ایران و جهان پرسش دیگری را با این مقام آگاه مطح کرد و آن اینکه مگر مجلس می تواند راسا از یک بانک خصوصی سوال و یا تحقیق و تفحص کند که عنوان کرد صراحتا در خصوص این مورد قانون وجود ندارد اما این مسئله توسط مجلس تفسیر شده است .

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت امور اقتصادی و داراریی در پاسخ به پرسش دیگر ایران و جهان در خصوص اینکه بعضا جریاناتی سعی در تخریب برخی مدیران عامل دولتی دارند و گاها امضاهایی را علیه برخی مدیران جمع آوری می کنند آیا در این خصوص در معاونت پارلمانی پرونده و یا بحثی مطرح است افزود که به هر حال مجلس در تعاملات خود با بانک ها نقطه نظراتی دارد اما در این خصوص که ایران و جهان مطرح کرد نشستی با حضور نمایندگان مجلس و مدیرعامل این بانک برگزار و موارد حل و فصل شد .

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود