امروز: جمعه، 11 اسفند 1402
08/1 1401

 

گروه سایبان - به نظر می رسد برگ جدیدی از دیپلماسی در صنعت بیمه در حال شکوفایی است.


با معرفی اعضای جدید هیات بیمه دانا متشکل از رضا جعفری، سیدمجتبی عطری، سیدداود حسینی، سجاد سیفلو، ابراهیم عباسی به عنوان پنج عضو اصلی هیئت مدیره و فرشید جوان به عنوان عضو علی‌البدل برای مدت دو سال که با رای مجمع انتخاب شدند مباحث جدیدی در ساختار مدیریتی این شرکت شکل گرفته است.


رازپول در همین خصوص گفت و گویی را با محمد میرشکاری که به اذعان وی از طرف سهام داران سهام عدالت به عنوان نماینده برای عضویت در هیات مدیره معرفی شده بود انجام داد.

در این گفت و گو میرشکاری دلیل عدم انتخاب خود به عنوان عضو هیات مدیره را کارمند دولت بودن عنوان کرد و همین دلیل را سبب عدم انتخاب احمد جوادی پور نیز دانست، که در روز گذشته مجمع بیمه دانا به آن ایراد وارد کرده است.


او در پاسخ به این سوال که چطور رضا جعفری به عنوان کارمند دولت توانسته به هیات مدیره بیمه دانا راه یابد گفت: ظاهرا بیمه مرکزی استثنائاتی را در این خصوص دارد.

این در حالی است که گزارش حسابرس بیمه مرکزی که چندی پیش از سوی وزیر اقتصاد منتشر شد صراحتا به این موضوع ایراداتی را وارد کرده است.


سازمان حسابرسی در گزارش خود در مورد بیمه مرکزی آورده است به رغم ابطال ماده 17 آئین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 21 و ماده 121 قانون مدیریت خدمات کشوری طی دادنامه 02 شهریور 1400 دیوان عدالت اداری (اعزام کارکنان دولت به صورت مامور به سازمان ها و موسسات غیر دولتی) در سال مورد گزارش 8 نفر از کارکنان رسمی بیمه مرکزی به شرکت های غیر دولتی مامور شدند.

از سوی دیگر سازمان حسابرسی در بررسی صورت های مالی بیمه ایران نیز به  این موضوع اشاره دارد. در این گزارش به الزامات قانونی نیز اشاره شده. حسابرس در گزارش خود آورده است ماده 121 قانون خدمات کشوری در مورد نحوه ارتباط سازمانی و مرخصی بدون حقوق کارمندان در چهارچوب آئین نامه اجرایی مصوب هیات وزیران (عضویت 5 نفر از کارمندان شرکت در سایر موسسات غیردولتی در سمت مدیرعامل و هیات مدیره در زمان مرخصی بدون حقوق).


برخی منابع وجود سهام عدالت در بیمه دانا را دلیلی بر حضور برخی افراد منتصب به دولت در هیات مدیره می دانند. این در حالی است که سهام عدالت با فرمان مقام معظم رهبری به منظور بسط عدالت اجتماعی در اردیبهشت 1399 آزاد سازی شد. بنابراین مدیریت آن باید در اختیار غیر دولتی ها قرار گیرد.

اما مجمع بیمه دانا در حالی به انتصاب کارمندان دولت در هیات مدیره ایراد وارد کرده است که احمد جوادی پور در حال حاضر قائم مقام شرکت بیمه داناست و این پرسش باقی است که امضای او به عنوان کارمند دولت در سمت قائم مقامی بیمه دانا ذیل اسناد شرکت چگونه تبیین می شود؟


هم چنین با چنین مکانیزمی حضور رضا جعفری به عنوان مدیرعامل شرکت نیز جای پرسش دارد؟

هنوز معلوم نیست که اشخاص حقیقی انتخاب شده نماینده کدام سهام دار هستند و به طور مثال نماینده سهام داران سهام عدالت در هیات مدیره کیست؟ بیش از 50 درصد سهام بیمه دانا در اختیار سهام عدالت است که از این تعداد 20.18 درصد سهام در اختیار سهام عدالت (روش مستقیم) و 33.62درصد سهام عدالت (روش غیرمستقیم) قرار دارد.


اما بحث حضور دولتی ها در شرکت هایی که ساختار سهامی آنها غیردولتی ست این روزها به حدی ذهن اهالی صنعت را درگیر ساخته که به نوعی عملکرد رئیس کل بیمه مرکزی را تحت الشعاع خود قرار داده. طیفی از رویدادها که حضور یکی از مدیران نظارتی بیمه مرکزی در یک شرکت خصوصی را در بر می گیرد و تا بیمه دانا که با تصدی یک مدیر دولتی اداره می شود می رسد.


به نظر می رسد که بیمه مرکزی در راهبرد جدید خود با قرارگیری در میانه طیف ها بنا دارد تا دیپلماسی را بر میدان ترجیح دهد. 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود