امروز: جمعه، 11 اسفند 1402
12/2 1400گروه سايبان- طوفان یونیس صبح روز شنبه با شدت وزشی قابل توجه مناطق شمال و شمال غرب اروپا را در نوردید و علاوه بر خسارت‌های مالی گسترده و قطعی برق، دست کم ۱۳کشته برجای گذاشت.

 

خاستگاه اولیه این طوفان ایرلند بود که روز جمعه به بخش‌هایی از بریتانیا و سپس شمال فرانسه و از آنجا به کشورهای بنلوکس شامل بلژیک، هلند و لوکزامبورگ گسترش پیدا کرد.

طوفان «یونیس» سپس مسیر خود را به سمت دانمارک و آلمان تغییر داد؛ مقامات آلمانی به ساکنان یک سوم از مناطق شمالی این کشور از پیش هشدار داده بودند و این مناطق تا صبح روز شنبه در وضعیت قرمز قرار داشت.

به گفته سخنگوی شرکت راه‌آهن آلمان بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر از خطوط ریلی این کشور بر اثر طوفان و سقوط درختان آسیب دیده و تردد بین شهری درشمال آلمان تا حدودی مختل شده است.

مقامات محلی در آلمان اما در ساعات میانی روز شنبه از کاسته شدن شدت طوفان خبر داده و هشدار سطح سه از چهار توسط سرویس‌های هواشناسی این کشور لغو شده است.

گفته می‌شود که در پی وزش طوفان شدید یونیس در شمال اروپا صدها پرواز و همچنین حرکت شمار زیادی از وسایل نقلیه ریلی و آبی لغو شده است.

یونیس کمتر از ۴۸ ساعت پس از آنکه طوفان دادلی بخش‌هایی از اروپا را درنوردید و دست کم شش کشته در لهستان و آلمان به جای گذاشت در مناطق شمالی اروپا وزیدن گرفت.

طوفان یونیس تاکنون دست کم ۱۳ کشته به جای گذاشته که از این میان سهم لهستان و آلمان هر کدام دو قربانی بوده است. در هلند چهار نفر، در انگلیس سه نفر و در کشورهای بلژیک و ایرلند نیز هر کدام یک مورد مرگ ناشی از تبعات طوفان به ثبت رسیده است.

فرانس‌پرس در گزارش خود آورده است که اغلب این تلفات بر اثر سقوط درختان روی وسایل نقلیه شهروندان صورت گرفته است.

در هلند و در پایتخت این کشور لاهه، ده‌ها خانه از بیم فروریختن برج ناقوس یک کلیسا تخلیه شدند. به گفته یک سخنگوی محلی، اختلالاتی در شبکه ریلی هلند ایجاد شده و ارتباط ریلی آمستردام - بروکسل قطع شده است.


به گزارش سازمان هواشناسی بریتانیا، انتظار می‌رود عملیات پاکسازیِ خسارات طوفان به دلیل رزیش برف و وزش بادهای شدید، البته خیف‌تر از یونیس، در مناطقی از این کشور مختل شود.


مسئولان شهری در بریتانیا می‌گویند که جریان برق ظهر روز شنبه دست کم در ۲۲۶ هزار منزل مسکونی قطع بود و شرکت‌های بیمه در این میان خساراتی به ارز بیش از ۳۰۰ میلیون پوند (۳۶۰ میلیون یورو) تخمین زده‌اند.

در لهستان نیز گفته می‌شود دست کم یک میلیون نفر از دسترسی به برق محروم شده‌اند و تردد در چندین مسیر ریلی نیز به حال تعلیق درآمده است.


سرعت وزش طوفان یونیس در جزیره وایت انگلیس ۱۹۶ کیلومتر بر ساعت گزارش شده که تاکنون در این بخش از بریتانیا چنین چیزی دیده نشده بود.

در میان خسارات گسترده ناشی از طوفان درانگلیس می‌توان به سقوط یک درخت ۴۰۰ ساله روی خانه‌ای درغرب لندن اشاره کرد.

سرویس هواشناسی بریتانیا پیش‌تر در ولز جنوبی و جنوب انگلیس از جمله در شهر لندن هشدار قرمز که بالاترین سطح هشدار است را صادر کرده بود. گفته می‌شود از زمان استقرار این سامانه در سال ۲۰۱۱، برای نخستین بار است که مرکز انگلیس به این سطح از هشدار رسیده است.


در شمال فرانسه حدود ۳۰ جراحت بر اثر تصادفات جاده‌ای ناشی از وزش طوفان و یا سقوط افراد یا اجسام به روی شهروندان ثبت شده است.

گفته می‌شود که حدود ۳۷ هزار منزل مسکونی در فرانسه صبح روز شنبه بدون برق ماند و تردد در برخی خطوط ریلی این کشور نیز متوقف شد.

در حالی که تغییرات آب و هوایی به طور کلی بر رویدادهای شدید جوی و محیطی تاثیر مضاعفی می‌گذارد اما ارتباط این پدیده با ورزش باد‌ها و طوفان‌ها که تعداد آنها از سالی به سال دیگر بسیار متفاوت است، کمتر مشخص شده است.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود