امروز: پنج شنبه، 30 فروردین 1403
11/2 1400

گروه سایبان - در حالی که دولت و اسناد بالادستی برنامه های توسعه افزایش ضریب نفوذ بیمه های عمر را در دستور کار قرارداده، سالنامه آماری بیمه مرکزی سندی را افشا کرده که نشان می دهد این شاخص در کشور با 6 درصد رشد منفی همراه است.

سالنامه آماری بیمه مرکزی سندی را در خصوص تعداد بیمه های زندگی در کشور منتشر کرده که نشان می دهد از تعداد این بیمه نامه ها نسبت به سال 1398 بالغ بر 6 درصد کاسته شده است.


بر این اساس در میان شرکت های بیمه، ایران با 41 درصد رشد منفی در شاخص تعداد بیمه شدگان بیمه زندگی پیشتاز است تا جایی که این تعداد  در سال 1399 بالغ بر 5 میلیون و 349 هزار فقره عنوان شده که نسبت به سال 1398 با 9 میلیون و 120 هزار فقره اختلاف چشم گیری دارد.


پیش از این مدیران بیمه ایران نسبت به بازنگری سود قطعی از سال 1393 تا سال 1397 بیمه های زندگی بیمه ایران اقدام کردند. اما حالا با انتشار این آمار به نظر می رسد که در ابتدای سال 1400 مدیران این شرکت تلاش کردند که نسبت به موج خروج این بیمه نامه ها اقدام کنند.

 

از سوی دیگر تا چندی پیش بیمه ایران معین با فروش بیمه مان بازوری بیمه ایران در بیمه های زندگی شده بود. کاهش تعداد بیمه نامه ها و احتمال بازخرید آنها می تواند به پاسخی به توقف فروش در بیمه ایران معین باشد. پایه فروش بیمه های زندگی را ثبات و اعتماد تشکیل می دهد و سیاست های مقطعی می تواند به تزلزل اعتماد بیمه گذاران منجر شود.


مرداد ماه امسال  بود که معاون فنی شرکت بیمه ایران احمد صفرزاده با اشاره به بازنگری سود قطعی از سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۷ گفت: با تلاش‌های مدیریت‌های ذی‌ربط و همراهی و موافقت هیات‌مدیره، سود قطعی سرمایه‌گذاری بیمه‌نامه‌های زندگی شرکت سهامی ‌بیمه ایران برای سنوات قبل با هدف رسیدن به حداکثر سود قطعی، مجددا بازنگری و محاسبه شد و با توجه به اخذ موافقت بیمه مرکزی طی ماه جاری، سهم مشارکت در منافع بیمه‌گذاران بیمه‌نامه‌های زندگی این شرکت به حساب اندوخته پس‌اندازی بیمه‌نامه آنان منظور می‌شود.


اسماعیل داورپناه، معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت بیمه ایران نیز در خصوص اهمیت این سود‌ها اظهار کرد: اهمیت سودهای قطعی حاصل شده از آنجا نمود بیشتری می‌یابد که در سال‌های بعد بیمه‌نامه نیز منظور شده و باعث جهش قابل توجه در میزان اندوخته پس‌اندازی بیمه‌نامه‌های زندگی و تعلق بیشتر سود مشارکت در منافع سنوات آتی به بیمه‌گذار خواهد شد و بیمه‌گذاران می‌توانند ذخیره‌های پس‌اندازی جدید خود، به همراه میزان مشارکت در منافع اختصاص یافته هر سال را، از طریق سامانه معرفی شده مشاهده کنند.

با توجه به اینکه در لایحه بودجه پیشنهادی دولت مقرر شده که از سود سپرده های بانکی اشخاص حقوقی مالیات اخذ شود باید دید که شریفی چه راهکاری در این زمینه دارد که از موج بازخرید های احتمالی جلوگیری کند.


به نظر می رسد که حسن شریفی مدیرعامل جدید در اولین قدم باید نسبت به آسیب شناسی این حوزه اقدام کند.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود