امروز: جمعه، 11 اسفند 1402
04/17 1401

گروه چهارسوق-  معاون شرکت ملی مس ایران گفت: میانگین درآمد صادراتی ۱۶ سال اخیر شرکت ملی مس ۲ میلیارد دلار بوده است؛ جمع کل فروش شرکت ملی مس در ۱۶ سال اخیر نیز بیش از ۳۲ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش خبرنگار تیتر یک آنلاین، بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی مس ایران در نشست خبری اظهار داشت: ۶۵ پروژه مختلف به ارزش سرمایه گذاری ۱۳ میلیارد دلار در حوزه های مختلف زنجیره تولید مس از اکتشاف و فراوری گرفته تا ذوب و پالایش و صنایع پایین دستی که تا پایان سال با راه اندازی سه پروژه دره زار، درآلو و فلوتاسیون سرباره در حدود ۳۳۰ هزار تن به طرفیت تولید کنسانتره مس اضافه میشود که در حدود ۶۰۰ میلیون دلار به درآمد سالیانه شرکت اضافه خواهد شد.

وی افزود: مجتمع سرچشمه، مجتمع شهربابک، مجتمع مس سونگون در استان آذربایجان شرقی از زیر مجموعه های شرکت ملی مس ایران است.

 معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی مس ایران تصریح کرد: در دنیا سه کمربند مهم جهانی مس وجود دارند که اولین کمربند جهانی مس در آمریکای جنوبی واقع شده که کشورهای شیلی و پرو از مهم‌ترین کشورهای واقع شده در این کمربند هستند. دومین کمربند جهانی مس که ایران در آن قرار گرفته است از کشورهای رومانی، بلغارستان و صربستان آغاز و پس از عبور از ایران ، وارد کشور چین و نهایتا به معدن عظیم گراسبرگ اندونزی ختم میشود. سومین کمربند جهانی مس نیز در آفریقا واقع شده که کشورهای کنگو و زامبیا بر روی این کمربند قرار دارند.

رحمتی گفت: ۱۸ میلیارد تن میزان اکتشافات کشف شده شرکت ملی مس ایران است که پاسخگوی ۱۵۰ سال آینده کشورمان است این در حالی است که فقط ۷ درصد مساحت ایران اکتشاف شده و ۹۳ درصد آن باقی مانده است ولی کشورمان پتانسیل بسیار بالایی در مس دارد.


وی خاطرنشان کرد: نوار مس ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا ضخیم تر است که البته این موضوع بخشی از برکت اعطایی خداوند به ملت بزرگ ایران است و پتانسیل عظیم محسوب می شود.

 معاون شرکت ملی مس ایران افزود: ایران هشتمین کشور دنیا در زمینه مس خالص محسوب می شود؛  ما ۴۶ میلیون تن مس خالص داریم که اگر اکتشافات جدید را هم تکمیل کنید به جایگاه دوم و سوم دنیا می رسیم این در حالی است که شیلی و لهستان در جایگاه های بالاتر از ایران قرار دارند.

وی گفت: شرکت ملی مس ایران به دنبال آن است که تولید ۳۰۰ هزار تنی کاتد معدنی در شرایط فعلی را به یک میلیون تن در سال برساند.

 وی خاطرنشان کرد: ایران در جایگاه هجدهم دنیا در زمینه تولید مس کاتدی در سال ۲۰۲۱ میلادی قرار دارد ولی برنامه‌ریزی توسعه بیشتر آن را هم داریم.

رحمتی خاطرنشان کرد: برخی از مسئولین کشورمان با ظرفیت شرکت ملی مس ایران آشنا نیستند این در حالی است که این شرکت می‌تواند ۳۰ درصد درآمدهای ارزی کشورمان را تامین کند؛ ما ۴۶ میلیون تن ذخیره ثابت شده مس در کشورمان داریم.

وی افزود: قیمت تمام شده مس در دنیا ۲۵۰۰ دلار به ازای هر تن است این در حالی که هزینه تولید هر تن مس در شرکت ملی مس ۲۴۰۰ دلار است؛ ما در سال گذشته به صورت میانگین هر تن در آن ۹۵۰۰ دلار به کشورهای مختلف فروخته ایم که نشان دهنده ارزش افزوده بالای فروش مس برای کشورمان است.

 معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی مس ایران خاطرنشان کرد: امروز اولویت اول کشور سودآوری و افزایش ثروت برای حمایت معیشتی از مردم و همچنین خلق ثروت برای جمهوری اسلامی ایران است.

 وی تصریح کرد: کیفیت و عیار تولید شرکت ملی مس ایران بالاتر از بازار لندن است.

 رحمتی گفت: اگر قدرت تولید محصولات معدنی را در کشورمان افزایش دهیم در مذاکرات بین المللی دست برتر خواهیم داشت و استکبار امکان تحریم ما را نخواهد داشت.

 وی تصریح کرد: امروز که معیشت مردم نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر برای افزایش درآمدهای کشور دارد باید سریع‌تر در این زمینه اقدامات مختلف را عملیاتی کنیم.

رحمتی افزود: میانگین درآمد صادراتی ۱۶ سال اخیر شرکت ملی مس ایران ۲ میلیارد دلار بوده است؛ جمع کل فروش شرکت ملی مس در ۱۶ سال اخیر هم بیش از ۳۲ میلیارد دلار بوده است؛ میانگین سود سالیانه ۹۰۰ میلیون دلاری را هم داریم؛ همچنین به طور متوسط بیش از ۴۴ درصد سود خالص شرکت ملی مس  داشته ایم. 

 وی گفت: تولید یک میلیون تن مس محتوی در برنامه ریزی ۵ تا ۱۰ ساله ما وجود داردکه امکان پذیر است.

معاون شرکت ملی مس ایران خاطر نشان کرد: هزار و ۷۵ مگاوات برق تجدیدپذیر توسط شرکت ملی مس ایران سرمایه‌گذاری شده است؛ سال گذشته هم یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم؛ بیشترین صادرات ما به کشور چین است.

وی درباره برخی انتقادات نمایندگان مجلس از شرکت ملی مس ایران گفت:  برخی اوقات اطلاعات کافی درباره شرکت ملی مس ایران به نمایندگان مجلس داده نمی‌شود و یا این اطلاعات به صورت گزینشی به آنها داده می‌شود؛ این در حالی است که ما خواهان حمایت معنوی مجلس از شرکت ملی مس ایران هستیم. 

 رحمتی درباره تامین نیاز داخلی مس افزود: کل مصرف مس در ایران حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است این در حالی است که تولید سالانه ما ۲۸۲ هزار است؛ وقتی میزان تولیدات ما ۲ برابر نیاز داخلی است حتما باید مقادیر باقیمانده را صادر کنیم؛ هیچ گاه نیاز داخلی را لنگ نگذاشتیم و زمانی که صادرات محور باشیم هم ارزش محسوب می‌شود.

 وی درباره میزان حمایت از نخبگان و دانش بنیان ها خاطرنشان کرد: شرکت ملی مس ایران بدون برگزاری آزمون نخبگان معدل الف و ممتاز را جذب می کند؛ همچنین از ظرفیت دانش بنیان ها و متخصصین نوآور استفاده کرده و خواهد کرد ضمن اینکه مرکز شتاب دهنده وابسته به شرکت ملی مس ایران هم ایده های معدنی متخصصین را عملیاتی می کند.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود