امروز: پنج شنبه، 30 فروردین 1403
09/27 1400

 
گروه چهارسوق- دکتر محمد شریف ملک زاده تئورسین علم مدیریت ، برای برون رفت از بن بست اقتصادی نه تنها نسخه خارجی و غربی نمیپیچد بلکه آن را خسران اقصاد کشور میداند و میگوید که فرمول اقتصاد مقاومتی باید جایگزین فرمول و تفکر غربی بشود و حتما باید به آن توجه شود.
این استاد دانشگاه در یک سخنرانی به انگشت یک استاد که برای منبت کاری روی صنایع دستی به کار رفته است اشاره میکند و میگوید که انگشت این استاد منبت کار اندازه هزاران کارگاه مکانیکی می ارزد چون هیچ چیزی نمیتواند جایگزین هنرهای سنتی و کارهای دستی شود، کشور ما درحال توسعه است اما ساختار آن دچار چالش است اگر دولت مردان و بزرگ مردان ما میخواهند در علم مدیریت و علم اقتصاد موفق شوند ، نباید از اقتصاد و شیوه ای که چهل سال گذشته تعریف شده استفاده کنند این شیوه نمی تواند ما را به یک کشور توسعه یافته نزدیک کند، چرا؟ چون فرمول هایی که تعریف شده است فرمول هایی است که نمیتواند گره از مشکلات کشور باز کند چون بیشتر این علوم قدیمی شده است و در شرایط حال حاضر به درد ما نمی‌خورد .

این تئورسین علم مدیریت  در ادامه می افزاید که به نظر من برای برون رفت از اقتصاد به گل نشسته باید فرمول اقتصاد مقاومتی جایگزین فرمول تفکر غربی شود و حتما هم باید به آن توجه شود. همه فکر می‌کنند اقتصاد مقاومتی یک گزارش کار است که داری فایل میباشد و باید ثبت و ضبط شود و در اختیار عموم گذاشته شود بنده با صراحت می گویم که هرگز اینطور نیست چون نظر رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی این است که به اقتصاد درون زا یعنی همین اقتصادهایی که به آن توجه نشده است توجه کنیم نه اقتصادی که به قول معروف تعریف شده و مکانیکی است. متاسفانه ما کمتر به دانسته های خودمان در اطراف و محیط  توجه کرده ایم.

دکتر محمد شریف ملک زاده در پایان میگوید که در واقع اقتصادی که بر اساس داشته ها و بایسته هایی که در داخل کشور و در مکان هایی که کمتر در کشور شناخته شده و در مکان هایی که کمتر توسعه یافته است را شناسایی کرده و آنها را به یک نشان اقتصادی در داخل کشور تبدیل کنیم.
همانند منطقه ای در سیستان و بلوچستان، منطقه آزاد در چابهار؛ منطقه ی آزاد چابهار ما دارای جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی است که میتواند تجاری سازی اقتصادی بشود و مکان های دیگر در ایران همینطور است.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود