امروز: دوشنبه، 2 خرداد 1401
11/29 1399

گروه تالار - یک تحلیگر بازار سرمایه می گوید یک میلیون کاربر از بازار سهام مهاجرت کرده و به بازار رمز ارزها اضافه شده است.

به گزارش رازپول، موضوع رشد ارزهای دیجیتال به عنوان بازاری جدید و پرسود این روزها به خواستگاه بسیاری از سرمایه گذاران بدل شده است که برخی در این بخش به دنبال تولید رمزارزها هستند و برخی در پی خرید و فروش و معامله آن.

خوب در این زمینه سوال هایی مطرح است که

آیا نگهداری یا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم‌انگاری انجام نشده است.

آیا ماینینگ قانونی است؟ بله اما با اخذ مجوز

آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ واردات این دستگاه‌ها مشروط به دریافت مجوز از وزارت صمت است.

آیا ورود به این حوزه برای بانک‌ها، صرافی‌ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر.

آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ بله این کار در حال حاضر جرم نیست.

آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه در این حوزه وجود دارد؟ بله، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است.در همین زمینه دانیال دارایی کارشناس بازار سرمایه با بیان این که عده زیادی از افراد حاضر در بازار سرمایه اغلب به نیت سود خالص حضور دارند و دید بلندمدتی به این سرمایه گذاری ندارند، اظهار کرد: نگاه سودمحور محض به بازار سرمایه و در ادامه بازار رمز ارز، تنها و تنها زیان به همراه خواهد داشت، در حالی که نگاه اصولی، سرمایه گذاری بر روی شرکت ها و پروژه هاست. در این حوزه موضوع آموزش و کسب اطلاعات مکفی از ضروریات لاینفک برای سرمایه گذاران است.

وی با بیان اینکه قیمت یک بیت کوین امروز به بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تومان رسیده است، آینده بازار ارزهای دیجیتال را امیدوار کننده دارد.

وی با اشاره به رشد کم سابقه بازار سرمایه در نیمه نخست سال گذشته که باعث شد سرمایه گذاران دارایی های بزرگ خود را به این بازار روانه کنند، اظهار کرد: اکنون که بازار نوسانی شده، عده زیادی به فکر خروج از بازار بورس و ورود به بازار ارزهای دیجیتال هستند، در حالی که این می تواند اشتباهی بزرگتر تلقی شود، چون هنوز آگاهی لازم نسبت به این موضوع در جامعه وجود ندارد.


دارایی با تخمین این که دست کم یک میلیون نفر ایرانی اکنون در بازار رمز ارزها حضور دارند، گفت: بی توجهی به آینده بیت کوین می تواند نه تنها به واردات ارز به داخل کشور منتهی نشود، بلکه حجم گسترده ای از ارز را از کشور خارج کند و این پدیده ای بسیار نامطلوب خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که امکان تامین مالی تجارت از طریق رمز ارزها میسر است و بخشی نیز اکنون عملیاتی شده است، ورود بانک مرکزی به سیاستگذاری حوزه رمز پول ها را بسیار مبارک خواند و با تاکید بر این که اکنون ظرفیت بسیار مناسبی برای راه اندازی رمز پول ملی در ایران وجود دارد، گفت: اعتبارسنجی رمز ارزها می تواند علاوه بر جلب اعتماد همه سرمایه گذاران، این بازار را مطمئن کرده و سرمایه گذاری در این حوزه را بیش از پیش تضمین کند.

وی مسائل مرتبط با تحریم و ناتوانی در ارتباط با صرافی های خارجی به شکل روان و ساده را از مواردی دانست که لزوم توسعه فعالیت در حوزه رمز ارزها را تقویت می کند و افزود: در شرایطی که حواله کردن پول به یک حساب خارجی می تواند با مشکلاتی همراه باشد، رمز ارز چاره مشکل است.

دارایی همچنین به جولان صفحات مجازی و حضور ناکارشناسان رمز ارز و بیت کوین در این فضا اشاره کرد و با بیان این که اعتماد به این افراد می تواند تبعات جبران ناپذیری برای سرمایه گذاران در این حوزه داشته باشد، گفت: متاسفانه بسیاری افراد حتی از تلفظ عنوان صحیح رمز ارزها هم عاجزند، اما به آموزش در این حوزه روی آورده و سرمایه عده زیادی را به باد می دهند.


این کارشناس بازار سرمایه و رمز ارز با بیان این که در دنیا بیش از 6 هزار نوع رمز ارز وجود دارد که اسامی برخی از آنها بسیار به هم نزدیک است، اظهار کرد: «بیت کوین» اکنون بیش از 50 هزار دلار قیمت دارد، در حالی که رمز ارز «بیت کورن» 9 پنی هم نمی ارزد و این ممکن است سرمایه گذاران را با مشکلات جدی مواجه کند.

به گفته او، آمارهای غیر رسمی اذعان دارد که اکنون بین 8 تا 12 درصد بیت کوین جهان در ایران تولید می شود و این می تواند یک قدرت جهانی برای ایران تلقی شود که از آن در مذاکرات و مواجه با اقتصادهای برتر دنیا می تواند استفاده کرد.


دارایی با تاکید بر این که بازار سرمایه محلی برای آزمون و خطا نیست، اظهار کرد: در حالی که به مردم توصیه می کنم با دقت، آگاهی و آرامش به بازار وارد شوند، آنها را از خارج کردن پول موجود در بازار بورس و وارد کردن آن به بازار بیت کوین بدون اطلاعات قبلی شدیدا بر حذر می دارم.

این تحلیلگر بازار با بیان این برای حضور در بازار سرمایه باید از هیجان ها و فریادهای «بخرید» یا «نخرید» دوری کرد، افزود: رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی عمومی به مردم و ساختن آینده بازار سرمایه و بیت کوین دارند.


دارایی در ادامه به تحلیل توییت ها و اطلاعات منتشر شده توسط «ایلان ماسک» درباره بیت کوین پرداخت و با بیان این که مجموعه این داده ها تایید می کند به احتمال 99 درصد او همان «ساتوشی ناکاموتو» بنیان گزار بیت کوین است، گفت: همه امید فعالان حوزه بیت کوین تا کنون این بوده که این رمز ارز بر پایه عمکلرد دسته جمعی و فارغ از یک فرد حقیقی یا حقوقی تولید می شود، اما اگر مشخص شود که ایلان ماسک پشت این ماجراست، می تواند سقوط بزرگی را به ارمغان بیاورد.

وی با تاکید بر این که توسعه رمز پول ها می تواند آینده تازه ای برای کشور رقم بزند، فعالیت ماینرهای نامرغوب با مصرف برق زیاد که آن هم از شبکه عمومب تامین می شود را بسیار نامطلوب خواند و با بیان این که می توان ماینرها استاندارد وارد کرد و برای استفاده از آنها برق صنعنی تخصیص داد، خاطرنشان کرد: امیدواریم استفاده از برق خانگی یا برق غیرقانونی برای تولید رمز ارز که هم شبکه را با اختلال مواجه کرده و هم آلودگی هوا را باعث شد، با تصمیم درست سیاستگذاران هر چه سریعتر پایان یابد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود