امروز: پنجشنبه، 16 تیر 1401
11/28 1399

گروه تالار- تغییراتی که اخیرا در بازار سرمایه صورت گرفته، نباید دوباره موجب فریب سرمایه گذاران و رفتارهای هیجانی و بدون تحلیل سهامداران شود.

 مهدی آزادواری مدیرعامل شرکت گروه صنایع بهشهر ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص پیش بینی وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: تغییراتی که اخیرا در بازار سرمایه صورت گرفته، نباید دوباره موجب فریب سرمایه گذاران و رفتارهای هیجانی و بدون تحلیل سهامداران شود. در مجموع معتقدم بازار سرمایه ما پتانسیل رشد دارد و سهام بسیاری از شرکت ها با در نظر گرفتن ارزش دارایی ها و روند سودآوری شرکت ها، برای خرید ارزنده است؛ ولی منافع ارزندگی سهام در بلندمدت نصیب سهامداران خواهد شد. سرمایه گذاری کوتاه مدت و نوسان گیری روی سهم ها، شاید در مقطعی کوتاه مدت برای فعالان بازار سرمایه که تجربه و دانش مالی کافی دارند، بازدهی مناسبی به همراه داشته باشد؛ اما نوسان گیری برای سهامداران کم تجربه، استراتژی مناسبی نخواهد بود.

وی افزود: سهامداران کم تجربه تر بهتر است یا با نگاه بلندمدت (حداقل یک ساله) و تجزیه و تحلیل صورت های مالی، اقدام به انتخاب سهم کنند و یا اینکه غیر مستقیم و از طریق ابزارهایی همچون صندوق های سرمایه گذاری که توسط مدیران حرفه ای اداره می شود، اقدام به سرمایه گذاری کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با انتقاداتی که به عملکرد بازارگردان ها مطرح بود، گفت: بهترین بازارگردان ها برای هر سهم، همان سهامداران حقیقی و حقوقی هستند که منابع مالی در اختیار دارند و امکان مدیریت خرید و فروش های خود را هم دارند. صندوق های بازارگردانی اگرچه متولی و متعهد بازارگردانی سهم ها هستند؛ ولی حجم منابعی که بازارگردان ها در اختیار دارند، ناچیز است. وضعیت سهم ها در روزهای منفی، شبیه این است که تصور کنیم تمام سپرده گذاران یک شعبه بانک در یک روز خاص برای دریافت سپرده های خود اقدام کنند. طبیعی است که در چنین شرایطی، بانک با مشکل مواجه شده و امکان پرداخت پول تمام سپرده گذاران را نخواهد داشت‌. انتظارات از بازارگردان ها باید منطقی تر باشد و نمی توان انتظار داشت سهامداران ناگهان اقدام به فروش سهم کنند و بازارگردان فشار فروش را کنترل کند. بازارگردان ها، محدودیت منابع دارند و برای بهبود وضعیت، بیش از هر چیز باید روی تغییر نگاه سهامداران به سهم ها تمرکز کرد. آنچه مسلم است اگر بازارگردانی سهم الزامی نمی شد، با توجه به فروش های هیجانی و از سر ترس سهامداران، احتمالا بازار سرمایه ریزش بیشتری داشت‌. حجم نقدینگی بازارگردان ها آنقدر نیست که موجب تغییر روند بازار شود و فقط می تواند به نقدشوندگی سهم ها کمک کند. بنابراین عرضه بازارگردان ها در مثبت های بازار هم مانعی برای رشد بازار نخواهد بود و فقط بازار را متعادل تر خواهد کرد. سهامداران با انتخاب سهم های مناسب با نگاه بلندمدت، بهترین بازارگردان برای سهم خود خواهند بود.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود