امروز: پنجشنبه، 16 تیر 1401
11/7 1399

گروه تالار- وزير اقتصاد هرچند که به يک دکتراي علوم اقتصادي حکم رياست سازمان بورس را داده است، اما دهنوي داراي سابقه مديريتي مستقيم در بازار سرمايه نبوده است.بنابراين پرسش اين است که او در شرايط فعلي مي تواند بازار سرمايه را به آرامش برساند؟
 


تکانه هاي وزارت اقتصاد در روزهاي اخير براي بدنه خود زياد بوده است. از استعفاي قاليباف تا برکناري محمد رضايي در بيمه ايران و اعطاي حکم ماموريت به خالصي براي رهسپاري به بانک جهاني.

اما در اين ميان دهنوي که از فروردين سال گذشته در بدنه وزارت اقتصاد به عنوان معاون اقتصادي وزير جاگير شده بود، رهسپار سازمان بورس مي شود، بدون داشتن تجربه کاري مستقيم در اين حوزه.
شاخص فردا قطعا به اين انتخاب وزير پاسخ خواهد داد و بايد ديد آيا دهنوي مي تواند وضعيت بازار سرمايه را که حتي وزير را تا پاي استيضاح هم برد ساماندهي کند؟

آخرين روز دی ماه پس از استعفاي حسن قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس شايعاتي در خصوص بورس مطرح شد اما  روز بعد شورای عالی بورس با استعفای وی موافقت کرد. امروز ۷ بهمن ۹۹ محمدعلی دهقان دهنوی، به عنوان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شد.

به گزارش رازپول، در فروردین ماه سال جاری بود که با استعفای شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس موافقت شد و حسن قالیباف اصل از مدیران سابق بورس به این سمت منصوب شد.

بورس بعد از یک دوره صعود شارپی از ۱۹ مرداد ماه سال جاری وارد فاز اصلاح شد و این اصلاح سه ماه به طول انجامید و انتقادات بسیاری متوجه ریاست سازمان بورس شد. 

سرانجام در ۳۰ دی ماه ۹۹ حسن قالیباف اصل از سمت ریاست سازمان بورس استعفا داد و شورای عالی بورس در جلسه سه شنبه هفته گذشته با استعفای وی موافقت کرد.   

محمدعلی دهنوی در جلسه امروز ۷ بهمن ۹۹ شورای عالی بورس، جایگزین حسن قالیباف اصل شد.

محمدعلی دهقان دهنوی کیست؟

دهنوی که دکترای علوم اقتصادی از دانشگاه تربیت مدرس دارد، پیش از این عضو هیات‌مدیره بانک مسکن بود و هم اکنون به عنوان معاون وزیر اقتصاد در وزارت امور اقتصادی و دارایی مشغول به فعالیت است.  

او دارای تحصیلات دکتری تخصصی در رشته علوم اقتصادی، گرایش اقتصاد صنعتی از دانشگاه تربیت مدرس است.

وی عضویت در هیأت علمی گروه مالی و بانکداری دانشگاه علامه طباطبایی، عضویت در هیأت مدیره بانک مسکن، عضویت در هیأت علمی و معاونت آموزشی مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران، تدریس در دانشگاه تربیت مدرس، معاونت پژوهشی مرکز پژوهش و آموزش بانک توسعه صادرات ایران و عضویت در کمیته طرح تحول نظام بانکی شورای هماهنگی بانک‌ها در کارنامه شغلی خود دارد. 

قاليباف چه مدت رئيس سازمان بورس بود؟

س از استعفای شاپور محمدی، حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران از ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ تا ۳۰ دی ۱۳۹۹ بود که از سمت خود استعفا کرد.

دکتر حسن قالیباف اصل که در موقعیت دشوار آزادسازی سهام عدالت و فروش صندوق‌های سهام دولتی (ETF)، ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار را پذیرفته بود، یک هفته پیش  استعفای خود را به دلیل محقق نشدن شرایط اعلامی به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارایه کرده بود.

حسن قالیباف اصل دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران دارد و پیش از این نیز رئیس دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا بوده است.


وی مدیر عاملی شرکت بورس اوراق بهادار تهران به مدت ۱۰ سال را در کارنامه خود دارد.


 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود