امروز: یکشنبه، 6 مهر 1399
04/22 1398


گروه تالار - معاون بازار بورس تهران گفت: باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز که امروز باید در بورس عرضه می‌شد، خریداری نداشته است.


محمود گودرزی معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران ، در مورد اینکه طبق اعلام قبلی سازمان خصوصی‌سازی قرار بود باقیمانده سهام دولت در شرکت بیمه البرز امروز شنبه 22 تیر 98 از طریق بورس عرضه شود. چرا آگهی آن در سامانه بورس وجود ندارد،‌ گفت: این عرضه چون به صورت بلوکی بوده است، خریداری نداشته و زمان آن منقضی شده در حالی که کسی به عنوان متقاضی مراجعه نکرده و خریداری نداشته است.


 باقیمانده سهام دولت در شرکت بزرگ بیمه البرز بر اساس مصوبه شورای عالی اصل 44 به صورت بلوکی یکجا و نقد قرار بود که عرضه شود.


  

بر اساس اطلاعیه سازمان خصوصی‌سازی، این سازمان در نظر داشت به استناد قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و مصوبه هیات واگذاری، سهام بیمه البرز را امروز شنبه به میزان 17.34 درصد باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز از طریق بورس به صورت بلوکی و به تعداد 693 میلیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و 567 هزار و 777 سهم عرضه کند که قیمت هر سهم بر اساس قیمت تابلوی بورس در روز عرضه باضافه 20 درصد به شرط آنکه قیمت پایه سهم از مبلغ 1581 ریال کمتر نباشد، به صورت نقد عرضه شد اما چون خریداری برای این سهم پیدا نشد، در عمل این عرضه فعلا منتفی شده است.


از جمله شرایط برای واگذاری باقیمانده سهام دولت در این شرکت این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بود که خریدار باید 20 درصد ثمن معامله را نقدا پرداخت می‌کرد و مبلغ کل سپرده برای شرکت در مزایده 109 میلیارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و 653 میلیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و 65 هزار و 544 ریال بوده است.


دست اندرکاران پیش بینی داشتند که عرضه بلوکی و نقد دو عاملی باشد که پیدا شدن مشتری برای سهام دولت در این شرکت را در این شرایط اقتصادی با پالش مواجه کند.


در حالی که هدف دولت از واگذاری‌ها باید واگذاری مدیریت در جهت افزایش بهره‌وری و کارآمدی شرکت‌ها باشد، اما در عمل به گونه‌ای ارائه می‌شود که بخش خصوصی و تعاونی قدرت خرید این حجم از عرضه‌ها را ندارد و در عمل شرکت‌ها و سازمان‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی که اصطلاحا خصولتی نامیده می‌شوند شاید بتوانند این عرضه‌های بلوکی دولت را خریداری کنند که آن هم نشان داد، عرضه سهام بیمه البرز مشتری نداشته است.


این شرکت در هفته های اخیر دارای خبرهای مهمی در عرصه مدیریتی داشته است. همچنین برگزاری مجمع این شرکت در 24 تیرماه یکی دیگر از رویدادهای مهمی است که بیمه البرز در آستانه آن قرار دارد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود