امروز: دوشنبه، 5 خرداد 1399
11/2 1392

ایران و جهان- لحظاتی پیش منابع غیر رسمي از دیدار رییس سازمان بورس با رییس جمهور خبر دادند.

این منابع تاکید کردند که روز گذشته، این دیدار در راستای وضعیت بازار سرمایه در روزهای اخیر صورت گرفته است، ظاهرا علی صالح آبادی در این دیدار در خصوص شرایط رکودی بازار سرمایه و حجم نقدینگی نکاتی را بیان داشته است.
گفتنی است پیش از این شایعه ای در بازار سرمایه در خصوص برکناری علی صالح آبادی ساری شد هرچند که تاثیر این شایعه را می توان هنوز در بازار سرمایه مشاهده کرد، در همین رابطه علی طیب نیا وزیر اقتصاد و شاپور محمدی معاون وی این شایعه را تکذیب کردند. 
شایعه برکناری رییس سازمان بورس از هفته های قبل در تالار حافظ شنیده و با ابهامات گروه پتروشیمی همچنین خبر انتقال 14شرکت از بازار پایه به بازار توافقی فرابورس و برخی عوامل دیگر همسو شد و شاخص را به مرز 82هزار واحدی بازگرداند.
این درحالی است که حتی در صورت صحت شایعه، تغییر در سطح مدیریتی سازمان بورس بنابر مولفه‌های تعریف شده قانونی است،گفتنی است مطابق با اساسنامه سازمان بورس و اوراق بهادار مندرج در قانون بازار بورس و اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1384 مجلس شورای اسلامی, "رئیس هیات مدیره سازمان بورس از بین اعضای هیئت مدیره به پیشنهاد اعضا و تصویت شورای عالی بورس برای مدت سی ماه تعیین خواهد شد. همچنین "رئیس هیات مدیره, "رئیس" سازمان و بالاترین مقام اجرایی آن خواهد بود و وظایف و حدود و اختیارات رئیس سازمان بورس در اساسنامه "سازمان" تعیین خواهد شد. علی صالح آبادی که از 30 مهر ماه 84 تاکنون چیزی نزدیک به سه دوره 30 ماهه رییس سازمان بورس است، با حکم شورای عالی بورس تا اردیبهشت سال آینده، در سمت خود ابقا شده است. اما شوراي بورس بالاترین رکن بازار اوراق بهادار است. اين شورا از وزیر امور اقتصادی و دارایی (رئيس شورا، وزیر بازرگانی، رییس کل بانک مرکزی، رؤسای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون، رییس سازمان(دبیر و سخنگو)، دادستان کل کشور، نماینده کانون‌ و سه خبره مالی از بخش خصوصی تشكيل مي شود و تصویب سیاست‌های کلان بازار، اتخاذ تدابیر لازم براي ساماندهی و توسعه بازار اوراق بهادار، نظارت عالیه بر اجرای این قانون و تعیین سیاست‌ها و خط‌مشی بازار اوراق بهادار در قالب سیاست‌های کلی نظام و قوانین و مقررات مربوط را بر عهده دارد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود