امروز: یکشنبه، 6 آذر 1401
03/31 1394

ایران و جهان - رئیس اداره نظارت بازار فرابورس ایران با اشاره به داد و ستد سه میلیارد و 150 میلیون ورقه بهادار به ارزش 6 هزار و 392 میلیارد و 510 میلیون ریال در معاملات آخرین روز خردادماه فرابورس ایران، از استقبال کم‌نظیر معامله‌گران برای پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار شرکت در شرف تأسیس بیمه تجارت‌نو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، افسانه اروجی افزود: در اولین روز پذیره‌نویسی از یک میلیارد و 750 میلیون ورقه سهام در دست انتشار بیمه تجارت‌نو، بیش از 98 درصد معادل یک میلیارد و 726 میلیون و 335 هزار و 876 ورقه به ارزش 863 میلیارد و 167 میلیون و 938 هزار ریال فروخته شد.

رئیس اداره نظارت بازار فرابورس ایران تصریح کرد: البته ارزش اسمی هر سهم بیمه تجارت‌نو معادل یک هزار ریال است که 50 درصد مبلغ سهام تعهد شده توسط پذیره نویسان به صورت نقدی در زمان پذیره‌نویسی پرداخت می‌شود و مابقی ارزش اسمی هر سهم در تعهد پذیره نویسان خواهد بود که حداکثر ظرف مدت 2 سال از تاریخ ثبت شرکت و بر اساس اعلام آتی شرکت وصول خواهد شد.

اروجی با بیان اینکه میزان استقبال از پذیره‌نویسی نشان می‌دهد که بازار سرمایه محل مناسبی برای تامین مالی جهت تاسیس شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است، اضافه کرد: ارزش معاملات افراد حقیقی در این پذیره‌نویسی 412 میلیارد و 167 میلیون و 938 هزار ریال و افراد حقوقی 451 میلیارد ریال به ثبت رسیده است. 

وی بیان داشت: در حالی که طی امروز، آیفکس با روند صعودی به عدد 703.13 واحد رسید، بیشترین حجم و ازرش معاملات مربوط به داد وستد 29 میلیون و 960 هزار ورقه حق تقدم توکاریل با رقم 23 میلیارد و 290 میلیون ریال بود.
گفتنی است، در روز پایانی خردادماه در بازار اوراق با درآمد ثابت، 464 هزار و 240 ورقه اجاره سه ماهه مپنا خرید و فروش شد و بیشترین حجم معاملات ETF هم به صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد با معامله یک میلیون و 130 هزار سهم اختصاص یافت.

همچنین، در حالی که امروز شرکت‌های بیمه دی، سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین و بیمه نوین بیشترین افزایش قیمت را به نام خود ثبت کردند، پتروشیمی امیرکبیر، فن‌آوا کارت و شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود با بیشترین افت قیمت روبرو شدند. 
علاوه بر این، در روز جاری نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه دی و پتروشیمی مارون پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم، بازگشایی شد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود