امروز: چهارشنبه، 19 بهمن 1401
03/9 1401

 

گروه تالار- سید جواد میرطاهر، مردی است که به تنهایی چهار کرسی مدیریتی را راهبری می کند.


نام او پیشتر در هیات مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران شنیده اما با جدایی از این مجموعه در روزهای اخیر توانسته کرسی های جدید مدیریتی به دست آورد تا جایی که به عنوان عضو غیر موظف هیئت‌مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران معرفی شده است.


سیدمحمدجواد میرطاهر دکتری معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق(ع)، دارد و فوق لیسانس خود را نیز از همین دانشگاه گرفته.

نامبرده از چندی قبل نیز به عنوان مدیرعامل و نائب رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری صبا تامین معرفی شد.


بررسی ها نیز نشان می دهد که «میرطاهر» عضو هيئت مديره  شرکت سرمايه گذاري توسعه نور دنا و عضو هیات مدیره بیمه دانا نیز هست. او از افرادی است که امضایش در صندوق سرمايه گذاري اختصاصي بازار گرداني حامي اول به عنوان امضای مجاز شناخته می شود.

پیش از این مصطفی علوی رئیس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده بود در راستای رعایت تبصره ۶ ماده ۴ دستورالعمل حاکمیت شرکتی، هیچ‌یک از اعضای هیأت‌مدیره نباید به‌صورت مستقیم یا به نمایندگی از شخص حقوقی همزمان در بیش از ۳ شرکت به عنوان عضو غیرموظف هیأت مدیره انتخاب شوند.

مصطفی علوی با اشاره به نامه اخیر مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس تصریح کرده بود، همچنین اعضای هیأت‌مدیره شرکت‌ها موظف هستند اقرارنامه‌ای در خصوص رعایت موضوع یادشده براساس تبصره ۶ ماده ۴ دستورالعمل حاکمیت شرکتی به کمیته انتصابات شرکت ارائه دهند.


او با اشاره به استعلام صورت گرفته در این مورد عنوان کرد: با توجه به آنکه در قسمت تعاریف (ماده ۱) دستورالعمل حاکمیت شرکتی، تعریفی از واژه «شرکت» ارائه نشده و قیدی نیز از نظر نوع شرکت در تبصره یادشده، عنوان نشده است، بنابراین در صورتی که شخص، عضو هیأت‌مدیره یکی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران باشد، مجاز به تصدی در بیش از ۳ شرکت (اعم از پذیرفته شده یا غیر آن) به عنوان عضو غیرموظف هیأت‌مدیره نیست.

رئیس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد سازمان بورس ادامه داد: چنانچه فرد یادشده، عضو غیرموظف باشد در نهایت می‌تواند در ۲ شرکت دیگر به عنوان غیرموظف انتخاب شود. با این وجود، در صورتی که عضو هیأت‌مدیره موظف باشد، می‌تواند در ۳ شرکت دیگر به عنوان عضو غیرموظف انتخاب شود.

این مقام مسئول در سازمان بورس خاطرنشان کرد: حسابرسان شرکت‌ها موظف هستند موارد عدم‌رعایت دستورالعمل حاکمیت شرکتی را در گزارش‌‎های خود درج کنند تا در صورت لزوم برخورد قانونی صورت پذیرد.

اما حالا بورس فردی را که در چند شرکت دیگر عضو هیات مدیره است به عنوان هیات مدیره انتخاب کرده، اما در حالی که یکی از مدیران بورسی این موضوع را انحراف قانونی دانسته است «میرطاهر» چگونه به کرسی هیات مدیره این نهاد قانونی دست یافته است؟

لازم به اشاره است که سایر سوابق وی به این شرح است: معاون توسعه ،راهبرد و سرمايه گذاري شرکت ستاره اول از شهريور ماه 97 تاکنون - عضو عيات مديره بيمه دانا از آبان ماه 99 - عضو هيات مديره کارگزاري بورس بيمه ايران از شهريور 97 لغايت آبان 99 - مشاور سرمايه گذاري شرکت سهامي بيمه ايران در حوزه سرمايه گذاري و اوراق بيمه اي از تير لغايت اسفند 97محمدجوادمیرطاهر در تماس با رازپول اذعان کرد که از برخی سمت ها استعفا کرده و طی پروسه قانونی و ثبت این موارد زمان بر است. .

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود