امروز: یکشنبه، 7 خرداد 1402
11/27 1399

 گروه سایبان - برخی منابع خبری از صدور رای سلب اختیار از مدیرعامل و معاون مالی بیمه کارآفرین در جلسه روز گذشته هیات مدیره این شرکت خبر می دهند.


به گزارش رازپول در حالی که روز گذشته خبر کناره گیری محمد حیدری از صندلی مدیرعاملی بیمه کارآفرین شنیده شد حالا برخی منابع خبری ضمن تائید مطلب اذعان دارند که در جلسه روز گذشته هیات مدیره از مدیرعامل و معاون مالی شرکت سلب اختیار شده است.


اما چه شد که پس از ابلاغ رییس کل بیمه مرکزی برای تمدید مدیرعاملی حیدری برای بیمه کارآفرین تغییر کرد؟

در ابلاغیه اخیر سلیمانی به مدیرعامل بیمه کارآفرین، رئیس کل بیمه مرکزی  خواستار تلاش در جهت تحقق افزایش سرمایه شرکت تا پایان سال جاری، حفظ استقلال شرکت و مراقبت از دخالت سهامداران در مدیریت شرکت، تسریع در تکمیل اطلاعات مربوط به بیمه نامه های صادره در رشته های بیمه در کشور شد.


اما دلیل اختلافات در هیات مدیره چیست و چرا به مدیرعامل که عضو هیات مدیره نیست کشیده شده است؟

با تغییرات صورت گرفته ظاهراً چند سهام دار عمده برای تغییر در ترکیب اشخاص حقیقی اظهار تمایل کرده و وارد شدنداما ظاهرا تمام سهامداران عمده  هم نظر نیستند.

بنابراین به نظر می رسد اکثریت هیات مدیره با این شرایط چندان راضی نیستند.حالا موضوع برکناری مدیرعامل که مورد تایید اکثریت سهامداران است مطرح شده است.


چندی پیش بود که چند گروه از سهام داران این شرکت پیشنهاد کاهش تعداد اعضای هیات مدیره را مطرح کرده بود تا بیمه کارآفرین مانند سایر شرکت های بیمه ای با 5 عضو هیات مدیره به جای 7 عضو اداره شود. این موضوع دارای موافقان و مخالفانی در بیمه کارآفرین بود.


27 آذر ماه بیمه کارآفرین از سهام داران خود دعوت کرده است که برای تصمیم گیری در خصوص اصلاح بند 29 اساسنامه این شرکت در خصوص تعداد اعضای هیات مدیره به مجمع بیایند. اساسنامه بیمه کارآفرین از جمله اساسنامه هایی است که به تائید بیمه مرکزی رسیده است و تغییر در آن مستلزم گذراندن مقدمات قانونی است. بنابراین بیمه کارآفرین پیش از برگزاری مجمع تائیدیه بورس و بیمه مرکزی را نیز در زمینه تغییر در تعداد اعضای هیات مدیره دریافت کرده است.


اما در همان مقطع نیز به نظر رسید که اعضای هیات مدیره این شرکت بیمه ای دارای وحدت نگرش لازم نیستند. «کارآفرین» در حالی این پروسه طولانی را برای رسیدن به مجمع گذراند که نمایندگان سهام داران بزرگ در ترکیب هیات مدیره این شرکت بیمه ای حضور دارند. بنابراین برگزاری یک جلسه کامل با حضور اعضای اصلی و علی البدل هیات مدیره و تشکیل یک جلسه پیش از مجمع برای ذائقه سنجی در این زمینه کافی بود تا از صرف وقت و انرژی بسیار برگزاری مجمع و دریافت تائیدیه ها جلوگیری شود .

در نهایت مجمع بیمه کارآفرین با بیش از 88درصد سهام داران رسمی شد و تقليل تعداد اعضاي هيئت مديره از 7 نفر به 5 نفر و اصلاح ماده 29 اساسنامه شرکت مورد پذيرش مجمع قرار نگرفت.

اما ظاهرا کار به همین جا ختم نشده است.

در همان مقطع غلامعلی غلامی عضو هیات مدیره بیمه کارآفرین در گفت و گو با خبرنگار ما در این زمینه گفت که تقاضای کاهش اعضای هیات مدیره با پیشنهاد یکی از سهام داران عمده مطرح شد و بر اساس قانونی اگر سهام دار یا سهام دارانی که بیش از 20 درصد سهام یک مجموعه را در اختیار دارند مطالبه ی قانونی داشته باشند مجمع باید در این زمینه اظهار نظر کند.

عضو هیات مدیره بیمه کارآفرین با اشاره به اینکه پیشنهاد فوق در مجمع رای نیاورد در پاسخ به این پرسش که آیا سهام داران مطالعه و یا گزارشی را در خصوص اثربخشی بیشتر کاهش اعضای هیات مدیره به اعضا ارائه کرده بودند یا خیر اذعان کرد که در این زمینه گزارشی مطرح نشد اما توجیه سهام داران برای کاهش تعداد اعضا مربوط به چابکی در تصمیم گیری ها بود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در میان اعضای هیات مدیره اختلاف نظری در این خصوص وجودداشته است گفت که در مدتی که در هیات مدیره بیمه کارآفرین هستم هیچگونه اختلافی را بین اعضای حقیقی هیات مدیره شاهد نبودم.

غلامی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما تعداد اعضای هیات مدیره با توجه به اساسنامه جدید ابلاغی از سوی بیمه مرکزی باید تعدیل شود یا خیر اذعان کرد که بر اساس اساسنامه جدید افراد حقیقی به عنوان اعضای هیات مدیره انتخاب می شوند که این افراد باید مالک درصدی از سهام شرکت باشند و یا سهام دارانی که 5درصد سهام را در اختیار دارند این اعضا را معرفی نمایند.

شخصا معتقدم در برخی هیات مدیره ها که تنش وجود دارد چاره ای جز کاهش تعداد اعضای هیات مدیره نیست که در هیات مدیره بیمه کارآفرین چنین معضلی نیست.

به گفته وی ممکن است با کاهش اعضای هیات مدیره در شرکت ها مواضع سهام دارانی تقویت و مواضع عده ای دیگر ضعیف شود.


اما با رویدادهای فعلی ظاهرا پس از این مجمع اختلافات سهامداری در هیات مدیره بیمه کارآفرین وارد فصل جدیدی شده است.


پس از تکمیل ترکیب هیات مدیره بیمه کارآفرین ظاهرا تغییراتی در ترکیب هیات مدیره بانک پدید آمده است. با این تغییرات ظاهرا تعدادی از سهام داران عمده برای تغییر در ترکیب اشخاص حقیقی اظهار تمایل کرده است که با مقاومت برخی اعضای دیگر مواجه شده.


بنابراین به نظر می رسد که برخی سهام داران که با این شرایط چندان راضی نبوده حالا موضوع برکناری مدیرعامل را مطرح کرده است.


یکی از موارد مورد اختلاف در هیات مدیره این شرکت اعطای وام از منابع بانک کارآفرین طی یک قرارداد بین بانک و بیمه به کارکنان بیمه است که ظاهرا با نظر مدیرعامل این شرکت صورت گرفته و برخی اعضای هیات مدیره معتقدند که این موضوع باید در جلسه طرح میشده است.

.

  1. میهمان
    پاسخ 9 اسفند 1399 23:39 ناشناس
    خدا نکنه حیدری و تیم آن از شرکت برن

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود