امروز: یکشنبه، 6 فروردین 1402
10/24 1399

مریم کائید - ظاهرا وزیر اقتصاد از اولویت های کم اهمیت تر برای ساماندهی فضای اقتصادی کشور شروع کرده است و به جای پرداختن به ساماندهی وضعیت بورس تغییرات در شرکت بزرگ بیمه ای را در دستور کار قرار داده است.

چند روزی است که اخبار ضدونقیضی از جابه جایی ها در بزرگترین بیمه کشور به گوش می رسد اما ظاهرا این اخبار به واقعیت نزدیک شده است.


از راهروهای وزارت اقتصاد شنیده می شود که تغییر مدیرعامل بیمه ایران تقریبا نهایی شده است و گزینه ی جایگزین او از بیمه رازی خواهد آمد .


دقیقا دی ماه سال گذشته بود که انتصاب محمد رضایی به عنوان مدیرعامل بیمه ایران نهایی شد و حالا با گذشت یک سال از آن حکم زمزمه تغییرش پیچیده است.

اینکه منصوب کنندگان از رضایی چه انتظاری در طول فقط یک سال مدیریت داشته اند و با جامه ی عمل نپوشیدن چه مسئله ای او قرار است از مدیریت بزرگترین بیمه کشور کنار رود جای سوال دارد؟


تغییر در روزهای پایانی سال و در روزهای پایانی دولت این سوال را مطرح می کند که مدیرعامل جدید این شرکت در چند ماه باقی مانده از عمر دولت فعلی قرار است کدام ماموریت را در این شرکت به سرانجام رساند.


رضایی در حالی مدیرعامل بیمه ایران شد که بر اساس اساسنامه ی فعلی موجود باید رئیس هیات مدیره نیز می بود اما بدون تصویب اساسنامه ی جدید تنها قرار شد مدیرعامل و عضو هیات مدیره این شرکت بماند . به عبارت دیگر از روز اول انتصاب او با توجه به این بند اساسنامه غیر صحیح بود.


رضایی در 6 ماهه ابتدای سال جاری بالغ بر 2500 میلیارد تومان کسری ذخایر بیمه ایران را ظاهرا اصلاح کرده است بنابراین به نظر نمی رسد که خبر تغییر او تنها بر اساس توانایی های وی باشد و باید در زمینه های دیگری دنبال این تغییر بود.


برخی شنیده ها  حاکی از آن است که حاشیه های این برکناری به جلسات اخیر با پلیس راهور و احتمال اختصاص مبالغی برای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث و برخی نظرات او در خصوص شکل گیری شرکت های جدید در شورای عالی بیمه باز می گردد.


سیگنال تغییر وی در حالی مطرح است که به نظر نمی رسد وزیر اقتصاد اطلاعات دقیقی از صنعت بیمه و تحولات آن داشته باشد.


رئیس کل بیمه مرکزی در نشست ویژه شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران در دی ماه سال گذشته با تشریح آخرین آمار عملکرد صنعت بیمه در سال جاری میزان پرتفوی این صنعت را در ۹ ماهه اخیر 45 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: خوشبختانه صنعت بیمه به افق های پیش بینی شده خود دست یافته، اما با توجه به ظرفیت های این صنعت امیدوارم این رقم تا سال ۱۴۰۰ به یکصد و پنجاه هزار میلیارد تومان نزدیک شود.

ابتدای امسال بود که رئیس کل در مصاحبه ای با روزنامه ایران اعلام کرد که پرتفوی صنعت بیمه با کاهش 20 هزار میلیارد تومان رو به رو خواهد بود و دلیل ایشان هم به خاطر شرایط کرونا بود.

آمار دو ماهه امسال 99 بیمه مرکزی عملکرد شرکت های بیمه در بخش حق بیمه تولیدی را 8500 میلیارد تومان ذکر کرده است. عملکرد صنعت بیمه در 8 ماهه امسال به 48 هزار میلیارد تومان رسیده است.


همه این موارد ذکر شد تا به ادعای وزیر اقتصاد نسبت به دو برابر شدن پرتفوی صنعت بیمه در 7 ماهه امسال پرداخته شود. دژپسند در همایش امسال بیمه که به صورت آنلاین برگزار شد اذعان کرده که پرتفوی صنعت بیمه به 43 هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دوبرابر رسیده است.


با چنین آمار و ارقامی ادعای دوبرابری پرتفوی صنعت بیمه از سوی وزیر اقتصاد نیاز به بررسی های بیشتری دارد و به نظر نمی رسد با واقعیت های آماری صنعت بیمه منطبق باشد.بادید دید که این آمارها را چه افرادی به وزیر اقتصاد ارائه کرده اند؟


 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود