امروز: دوشنبه، 2 خرداد 1401
09/4 1399

  گروه سایبان - بیمه پارسیان دومین شرکت اتکایی است که در روزهای اخیر مجوز خود را از بیمه مرکزی دریافت کرده است اما ضرورت تاسیس بیمه های اتکایی چه بود؟

زمزمه جداسازی فعالیت های اتکایی از بیمه های مستقیم چندی است که از صنعت بیمه به گوش می رسد.


چندی پیش بود که در جلسه مدیران عامل با رئیس کل بیمه مرکزی به جداسازی فعالیت اتکایی از شرکت های بیمه مستقیم اشاره شد و حتی تاسیس یک شرکت بیمه اتکایی قدرتمند با سهام داری همه شرکت های بیمه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

این موارد در حالی عنوان میشد که شرکت هایی مانند پارسیان و سامان از قبل تدارک راه اندازی شرکت های اتکایی را دیده بودند.

موضوع تحریم ها سبب شده بود که فعالان صنعت برای خروج از تنگناهای بیمه ای شیوه های مختلفی را مورد بررسی قرار دهند و بخش خصوصی توانست با حرکتی سریعتر به عبور از آن پاسخ دهد.


بنابراین به نظر می رسد، تحلیل شرایط بازار و نیازهای آتی از سوی برخی فعالان صنعت از این پس قدرت انتخاب بیشتری را به بیمه گران مستقیم خواهد داد.

بازار بیمه های اتکایی تا پیش از این به چند شرکت محدود بود و با حضور فعالان جدید در این حوزه این بازار انتخاب های بیشتری را در اختیار شرکت های بیمه ای قرار می دهد.

راه اندازی بیمه های اتکایی پیش از این نیز در دستور کار برخی شرکت های بیمه قرار داشت و بانک ملت را باید یکی از پیشتازان در این زمینه دانست که معلوم نشد چرا طرح راه اندازی بیمه اتکایی آن ناکام ماند.


از سوی دیگر بیمه های اتکایی در حالی متولد می شوند که بخش عمده ای از بازار بیمه ای کشور در اختیار بیمه های خرد قراردارد و اتکایی به بخش محدودی از رشته های بیمه ای مربوط است، اما با این حال ضرورت اتکایی برای این سهم بازار انکار ناپذیر است.

برخی منابع خبری اذعان دارند که سرمایه بیمه اتکایی پارس که به تازگی مجوز خود را از بیمه مرکزی دریافت کرده است 350 میلیارد تومان است که در آینده ای نه چندان دور به 700 میلیارد تومان خواهد رسید.


سهام داران این شرکت جدید التاسیس گروه مالی پارسیان و در راس آن بیمه پارسیان است که ایده راه اندازی این مجموعه را ارائه داده است. بر این اساس «پارسیان» می رود تا با تکمیل زنجیره فعالیت های خود یکی از کاملترین هلدینگ های فعال در صنعت بیمه باشد.


راه اندازی شرکت های اتکایی در حالی مورد توجه سهام داران قرار گرفته است که تربیت نیروی انسانی برای این شرکت های تخصصی ضرورتی مهم و اساسی است.

پیش از این مدیرعامل تنها کارگزاری اتکایی کشور به خبرنگار ما گفته بود که در شرایط تحریم فعالیت خاصی از سوی این کارگزاری صورت نمی گیرد و تنها تربیت نیروی انسانی یکی از برنامه های مهم ما است.


قطعا پشتازی بخش خصوصی در بازار بیمه های اتکایی آنها را در تثبیت موقعیت در بازار کمک خواهد کرد، اما اگر قرار باشد که راه اندازی بیمه های اتکایی نیز به مسابقه ای در میان شرکت های بیمه تبدیل شود باید از الان زنگ خطر آنرا به صدا درآورد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود