امروز: سه شنبه، 16 آذر 1400
07/7 1399

 گروه سایبان - چطور شد که بیمه حکمت صبا در کمتر از سه سال فعالیت به زیان انباشته رسید؟ اعضای هیات مدیره این شرکت چه عملکردی داشته اند و این شرکت در سال گذشته چه کرده است؟

به گزارش رازپول، بیمه حکمت صبا در آخرین فصل سال 1395 آغاز به کار کرده است و حالا برای سال مالی 1398 گزارش زیان انباشته داده است. یکی از نکات قابل تامل در خصوص این شرکت کوچک و نوظهور بیمه ای افزایش قابل تامل نیروی انسانی این شرکت از سال 1397 تا سال 1398 است.

تعداد نیروی انسانی شرکت از 179 نفر در سال 1397 به 241 نفر در سال 1398 رسیده است و این یعنی افزایش 62 نفر!


به عبارت دیگر با 124 میلیارد تومان پرتفو و 32 میلیارد تومان هزینه های اداری و عمومی که در سال 1398 نسبت به سال گذشته افزایش قابل تاملی داشته نسبت هزینه های اداری این شرکت به حق بیمه صادره  25.7 درصد است. 


به نظر می رسد بازنگری در رفتار هزینه‌ای یکی از ضروریات مدیریتی در این شرکت است.

بیمه حکمت صبا بالغ بر 128 میلیارد تومان نیز مطالبات دارد و البته ذخیره مطالبات مشکوک الوصول در این شرکت جوان بیمه ای دیده نمی شود.

درمان و ثالث بالغ بر 80 درصد پرتفوی این شرکت بیمه ای را تشکیل می دهد این در حالی است که در رشته درمان با 4 میلیارد تومان زیان ناخالص فعالیت بیمه ای مواجه است.


موضوع قابل تامل عملکردی این شرکت بیمه ای که حالا 4 میلیارد و 200 میلیون تومان زیان در حسابهای خود دارد کاهش 49 درصدی سرمایه است که از 250 میلیارد تومان به 150میلیارد تومان است.


این در حالی است که رئیس کل بیمه مرکزی در سخنرانی های اخیر خود به ضرورت افزایش سرمایه شرکت های بیمه ای و ارتقا سهم نگهداری شرکت ها تاکید کرده است. ظاهرا این کاهش به دلیل عدم ایفای تعهدات به الزامات سرمایه ای سهام داران بوده است. رازپول از دریافت توضیحات در این خصوص استقبال می کند هرچند که در صورت های مالی این شرکت دلیل این کاهش اعلام نشده است.


اگر قرار باشد که بیمه حکمت صبا جریان رو به رشدی را دنبال کند، به نظر می رسد که باید مراقبت های لازم را در زمینه وصول مطالبات و کاهش آنها خصوصا از مشتریانی مانند کارگزاری سایپا و کنترل هزینه های اداری و عمومی داشته باشد.


لازم به اشاره است ذیل صورت های مالی این شرکت را عباس عسکرزاده به عنوان رئیس هیات مدیره، حمیدرضامتولی به عنوان نائب رئیس، غلامحسین نصرتی چایچی به عنوان مدیرعامل و نیما مومنی زاده به عنوان عضو هیات مدیره امضا کرده اند.

حق حضور در جلسات هیات مدیره اعضا در سال گذشته و سال جاری در جدول آمده است. به عبارت دیگر اعضای هیات مدیره برای این عملکرد حق الزحمه نیز دریافت کرده اند.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود