امروز: پنجشنبه، 10 مهر 1399
06/1 1399

 گروه سایبان - دو شرکت بیمه ای در کشور مجوز فعالیت اتکایی دارند که یکی در سال 1382 راه اندازی شده و دیگری در سال 1388 ، اما بیمه مرکزی به دلیل نبود ضوابط مصوب برای تعیین میزان نگهداری ریسک در  این موسسات به تازگی محدوده قبولی برای این شرکت ها را تعیین کرده است.


به گزارش رازپول، بیمه اتکایی امین در سال 1382 و بیمه اتکایی ایرانیان در سال 1388 راه اندازی شده و نخستین بیمه اتکایی کشور17 ساله ودیگری11 ساله است اما نهاد ناظر به تازگی اعلام کرده است که  ضوابط ظرفیت مجاز قبولی ریسک اتکایی تا زمان تصویب نهایی شورای عالی بیمه برای این موسسات بیمه ای توسط بیمه مرکزی تعیین می شود.

اینکه مجوز فعالیت این شرکت ها در حالی صادر می شود که در چهارصد و چهل و هشتمین جلسه شورای عالی بیمه به موضوع ضوابط میزان نگهداری ریسک در این موسسات بیمه ای پرداخته می شود جای پرسش دارد.


البته  بیمه مرکزی اعلام کرده است که به دلیل نبود ضوابط مصوب برای تعیین میزان نگهداری ریسک در موسسات بیمه اتکایی، ضوابط پیشنهادی را برای تصویب به شورای عالی بیمه ارائه کرده است و  تا زمان ارائه و تصویب ضوابط یاد شده، بیمه مرکزی مسئولیت تعیین ظرفیت مجاز نگهداری این موسسات را بر عهده خواهد داشت.


اینکه بیمه مرکزی چگونه اجازه تاسیس شرکت ها را داده است بدون اینکه ضوابطی باشد و چگونه در 17 سال گذشته ضوابطی تعیین نشده است و چه زمانی قرار است این موضوع به تائید شورای عالی بیمه برسد و آیا تا زمان تصویب این مصوبه سلیقه ای عمل نخواهد شد از جمله پرسش های مهم در این زمینه است.

ظاهرا این تصمیم بیمه مرکزی در پی اعتراض یکی از مدیران عامل شرکت های بیمه اتکایی اتخاذ شده است که ظرفیت نگهداری شرکتش در ماه های گذشته دستخوش سلایقی شده بود.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود