امروز: یکشنبه، 7 خرداد 1402
05/22 1399

گروه سایبان - مناقصه 14 هزار و 396 بیمه نامه جمعیت هلال احمر در انواع رشته های بیمه ای با ابهاماتی رو به روست.

جمعیت هلال احمر که دارای بدهی 40 میلیارد تومانی به بیمه گر قبلی است ظاهرا این بار نیز با شرکتی جدید وارد مذاکره شده است.

این در حالی است که رئیس کل بیمه مرکزی و دبیرکل سندیکای بیمه گران از سازوکاری در صنعت بیمه خبرداده بودند که مشتریان بزرگ بدهکار را در صنعت رصد می کند و خدمات مورد ارائه به آنها را مورد بازبینی قرار می دهد.

برخی بررسی ها نشان می دهد که شرکت های بیمه در این مناقصه باید 6300 بیمه های ثالث و 5900 بدنه  را قیمت گذاری کرده و حق بیمه آنها را ارزیابی و با توجه به زمان محدود و اکچوئری لازم برآوردها  را مبذول می کردند. ارائه 1400 فقره بیمه آتش سوزی،24 بیمه بالگرد و انواع بیمه های مسئولیت و باربری و مهندسی از دیگر موارد در این مناقصه بوده است. از سوی دیگر ارائه بیمه درمان برای 40 هزار نفر از کارکنان و بازنشستگان و ایثارگران از جمله دیگر موارد در این خصوص است.

در مناقصه امور بیمه‌ای جمعیت هلال احمر که ظاهرا به صورت محدود برگزار شد، از 12 شرکت بیمه برای حضور در مناقصه دعوت به عمل آمده بود. اما نکته جالب در برگزاری این مناقصه این بود که جمعیت هلال احمر خود، اقدام به ارزیابی این شرکت‌ها کرد و امتیاز فنی 80 را برای این 12 شرکت لحاظ کرده بود.

اسناد این مناقضه به صورت یک مرحله‌ای در سامانه تدارکات دولت بارگذاری شده بود که ارزیابی کیفی، یکی از ملزومات مناقصه بود. سوال اصلی اینجاست که اگر ارزیابی کیفی، ملاک باز شدن پاکت قیمت مناقصه است، چرا این مناقصه به صورت محدود برگزار شده و از ۱۲ شرکت صنعت بیمه دعوت به عمل آمده بود؟

پرسش دیگر اینکه با وجود ارزیابی کیفی، در سامانه تدارکات دولت چرا گزینه‌ای برای ارائه اسناد ارزیابی لحاظ نشده بود؟

ابهامات در برگزاری مناقصه بیمه‌ای به همین موارد محدود نمی‌شود. هرچند که قرارداد با شرکت‌ها، طبق قانون باید به صورت مستقیم انجام شود، اما علی رغم قوانین حاکم بر مناقصات دولتی، شنیده می شود که کارگزاران و واسطه‌گرانی در این مناقصه حضور داشتند.

ظاهرا هلال احمر در ایام اخیر تغییرات مدیریتی داخلی ذی ربطی نیز داشته است.

باید دید مدیران بیمه‌مرکزی به عنوان نهاد نظارتی و البته شراکتی چه واکنشی به این موارد خواهند داشت.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود