امروز: دوشنبه، 2 خرداد 1401
03/24 1399

گروه سایبان - «پاسارگاد» یکی از شرکت‌های بیمه ای است که در راستای هدف حداکثرسازی خلق ثروت برای صاحبین سهام خود موفق عمل کرده است.

انضباط مالی زمینه برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه این شرکت را در موعد مقرر قانونی مهیا کرد تا هیات مدیره هرچه سریعتر عملکرد سال مالی گذشته خود را به ذی نفعان گزارش کند.

سود خالص 593 میلیارد تومانی و تقسیم 102 میلیارد تومان آن در بین سهامداران، بر مدیریت مبتنی بر ارزش بیمه پاسارگاد که بر حداکثر کردن «ارزش سهام داران» تاکید دارد، اشاره می کند.

بررسی محرک های ارزش سهام داران بیانگر این موضوع است که هیأت مدیره بیمه پاسارگاد به مولفه‌های مؤثر در این زمینه مبنی بر افزایش نرخ رشد فروش، حاشیه سود عملیاتی، سرمایه گذاری در دارایی های ثابت و سایر سرمایه گذاری ها، بهای سرمایه و مدت پیش بینی ها توجه ویژه ای داشته است.


مولفه های مالی تائید شده در مراجع ذی صلاح نشان می دهد که تیم مدیریتی بیمه پاسارگاد در سال مالی گذشته تصمیمات عملیاتی، سرمایه گذاری و مالی را که با محرک های ارزش سهام داران در ارتباط مستقیم است به شکل مطلوبی مدیریت کرده است که در ادامه مصداق این تصمیمات تشریح خواهد شد.


پرواضح است که پرداختن به مولفه مالی«ارزش سهامداران» بیمه پاسارگاد را متمرکز به دستاوردهای مدیریتی کوتاه مدت نکرده است که این مسئله دارای دو دلیل عمده است.

«پاسارگاد» از سال 1385 تاسیس شده و تاکنون به عنوان یکی از مجموعه های با ثبات مدیریتی در صنعت بیمه کشور شناخته می شود. ثبات مدیریت در گروه مالی پاسارگاد خسیسه ای ذاتی است و این گروه مالی ترکیب با ثباتی را در دهه ی اخیر تجربه کرده است. بر همین اساس است که ترکیب مدیریتی بیمه پاسارگاد در سال های اخیر به شکلی پایدار باقی مانده است.


از سوی دیگرترکیب پرتفوی بیمه پاسارگاد و سهم قابل توجه بیمه های عمر در سبد بیمه‌ای این شرکت که تا 63 درصد بالغ می شود، سبب برنامه ریزی و نگرش بلندمدت مدیریتی با رویکرد درآمدهای پایدار و مطمئن برای ذی نفعان شده است.


ترازهای مالی «پاسارگاد» نشان می دهد که استراتژی این مجموعه بر مبنای نگرشی بلندمدت و دست یابی به مزیت های رقابتی طراحی شده است تا جایی که با گذشت 14 سال از عمر فعالیت این مجموعه و با وجود تورم و فضای ملتهب کسب و کار و اقتصادی کشور ناشی از تحریم ها که شرکت های صنعت، مبتلا به آن هستند، بیمه پاسارگاد در منطبق ترین حالت با محیط پیرامونی خود است و با تکیه بر منابع و شایستگی ها همواره فرصت های تازه ای در این مجموعه ایجاد می شود که نمونه این موضوع افزایش سرمایه شرکت در سال های اخیر و برنامه های موجود در این زمینه و زمینه سازی برای ایجاد شرکت تخصصی بیمه عمر در کنار افزایش سهم نگهداری و قبولی اتکایی در صنعت بیمه است.

به عنوان نمونه درآمد این شرکت در بخش حق بیمه قبولی اتکایی در سال گذشته به 35 میلیارد تومان رسیده است.


منابع اطلاعاتی نشان می دهد که بیمه پاسارگاد با سهم 63 درصد در بخش بیمه‌های زندگی و 37 درصد در رشته‌ غیر زندگی توانسته در راستای هدف خود مبنی بر برنامه ریزی جامع به منظور دستیابی به ترکیب مناسب پرتفوی در بیمه‌های اشخاص، اموال و مسئولیت دست پیدا کند.


حاصل تأکید بر بهره برداری مناسب از ذخایر و اندوخته های شرکت با حضور فعال در بازار پول و سرمایه کشور به عنوان یک هدف مهم، سرمایه گذاری در اوراق بهادار و سپرده گذاری 54 درصد دارایی ها در این بخش است که به رقم 4 هزارو 221 میلیارد تومان در سال مالی 1398 رسیده است.


ترکیب مناسب پرتفوی بیمه پاسارگاد سبب شده است که این شرکت از ریسک این روزهای بازار بیمه ای کشور، یعنی ریسک مطالبات در امان باشد تا جایی که رقم مطالبات از نمایندگان و بیمه گذاران این شرکت به نسبت پرتفوی قابل توجه نیست. به عبارت دیگر این شرکت با 3268 میلیارد تومان پرتفو 350 میلیارد تومان مطالبات دارد که حدود 11 درصد حق بیمه های شرکت است.


پرتفوی بیمه پاسارگاد در بخش بیمه های ثالث و درمان مدیریت شده است و سهم این رشته ها پس از بیمه‌های عمر در رتبه‌های دوم و سوم قراردارد. نسبت خسارت مدیریت شده این رشته ها از دیگر مولفه های مهم فعالیتی در بیمه پاسارگاد است. از 484 میلیارد تومان سود ناخالص فعالیت های بیمه ای در این شرکت 303 میلیارد تومان آن مربوط به بیمه های زندگی است و 181 میلیارد تومان در بخش بیمه های غیرزندگی.


توجه به مولفه کارآفرینی و ایجاد اشتغال سبب شده است «پاسارگاد» امروز دارای 1060 نفر پرسنل در داخل این مجموعه باشد و با تشکیل شبکه بزرگ نمایندگان و فروش بالغ بر 470 میلیارد تومان کارمزد پرداخت کند .

.

  1. میهمان
    پاسخ 25 خرداد 1399 15:59 حسین
    پس چرا کارمزد نمایندگان هنوز تغییری نکرده

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود