امروز: دوشنبه، 24 مرداد 1401
03/6 1399

 گروه سایبان - مدیرعامل یکی از شرکت های بیمه در اظهاراتی به تازگی ضمن نسخه پیچی برای کل صنعت بیمه اذعان کرده که « من برای سال بعد فقر «Cash Flow» صنعت بیمه را پیش‌بینی می‌کنم و معتقدم؛ با فشار هزینه‌ای بزرگی مواجه می‌شوند».

در ادبیات مدیریت مالی (Cash Flow) به مفهوم جریان نقدی مقدار خالص پول نقد یا مشابه‌های پول نقد است که به یک کسب‌وکار وارد و از آن خارج می‌شوند.

در بررسی بنیادین ملاک قراردادن جریان نقد هیچگاه مبنای درست و علمی برای طبقه بندی شرکت ها نیست و نشان از ضعف علمی تحلیل گر در بکارگیری ابزارهای نوین تحلیلی به روش بنیادی در مدیریت مالی است.


کامبیز پیکارجو مدیرعامل بیمه آرمان  که اخیرا در خصوص جریان نقد در صنعت بیمه مباحثی را مطرح کرده است در سوابق علمی خود دکتراي اقتصاد مالي وبين المللي دارد . او همچنین معاون طرح و توسعه بیمه سینا، مدیرعامل سرویس بیمه شهر، عضو هیات مدیره بیمه سینا و مدیر طرح و توسعه بیمه ملت و از اعضای انجمن حرفه ای صنعت بیمه است.

او اخیرا اعلام کرده که شرکت‌های بیمه با توجه به روند رقابت‌هایی که در سال‌های قبل با یکدیگر داشتند؛ مثلاً حق بیمه‌های کمی که دریافت کردند، ضعف «Cash Flow»  که اغلب شرکت‌های بیمه با آن مواجه هستند، بازدهی پایین سرمایه و زیان‌هایی که اغلب در زمینة فعالیت بیمه‌گری داشتند با فشار بسیار بزرگی مواجه بودند که به سال بعد منتقل می‌شود. من برای سال بعد فقر«Cash Flow» صنعت بیمه را پیش‌بینی می‌کنم و معتقدم؛ با فشار هزینه‌ای بزرگی مواجه می‌شوند.


جهان بینی او در مورد صنعت بیمه در حالی صورت می گیرد که بر اساس صورت های مالی(حسابرسی نشده) بیمه آرمان در پایان سال مالی 1398 دارای 418 میلیارد تومان حق بیمه صادره، 249 میلیارد تومان خسارت پرداختی و 401 میلیارد تومان مطالبات از نمایندگان و بیمه گذاران است. همچنین 92 میلیارد تومان اسناد دریافتنی در صورت های مالی نیز دیده می شود.

 بنابراین به نظر می رسد که مشکل جریان نقد، موضوع امروزبیمه آرمان نیست و این بیماری مزمن حداقل در این شرکت ریشه دارد. اما بهتر نیست که او به درمان این بیماری مزمن در داخل شرکت خود بپردازد؟


جریان نقدی عامل زیان شرکت های بیمه نخواهد بود اما مسلما بر سرمایه گذاری شرکت های بیمه تاثیر به سزایی دارد و در ایام اخیر نیز برخی از شرکت های بیمه که دارای جریان نقدی منظمی بودند افشا کردند که با سرمایه گذاری این منابع در بورس توانسته اند ریسک این ایام را مدیریت کنند.


 امروزه به عوض ملاک قراردادن جریان نقد (CF) تحلیل گران بنیادی از (FCF) استفاده می کنند که بیانگر تمایل به سرمایه گذاری و توجه به آینده پژوهی در شرکت های مختلف دارد. جریان نقد آزاد مبین این واقعیت است که هیات تصمیم سازی یک بنگاه تا چه اندازه بر سرمایه گذاری آینده نگر متمرکز است.


در صنعت بیمه نیز شرکت هایی که در زمینه وصول مطالبات دچار مشکل باشند نمی توانند به موقع سرمایه گذاری مناسبی هم داشته باشند. به دیگر بیان  در روش حسابداری تعهدی فروش اقساطی سبب شناسایی درآمد می شود و تا زمانی که خسارتی واقع نشود اوضاع مطلوب است اما ضرر و زیان وقتی خواهد بود که بیمه نامه صادرشود و اقساط وصول نشود و پای خسارت هم به میان بیاید.


صورت های مالی بیمه آرمان نشان می دهد که جریان نقدینگی با توجه به حق بیمه شناسایی شده ورودی ندارد و از طرفی با خروجی خسارت هم رو به رو است و این سرنوشت شرکت هایی است که مشابه آرمان کار می کنند.

به نظر می رسد پیکارجو بجای آینده پژوهی برای صنعت بیمه باید به فکر ترمیم «Cash Flow»  در داخل شرکت خود باشد.


.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود