امروز: شنبه، 1 آبان 1400
02/27 1399

 

گروه سایبان - آسیب کشتی ایرانی شهرزاد در آبهای سنگاپور و سکوت بیمه گر در این مورد گمانه‌زنی‌ها در خصوص بیمه نامه کشتی را افزایش داده است. خسارت های این حادثه با توجه به سهم نگهداری بیمه گر چقدر صورتهای مالی را تحت تاثیر قرار می دهد؟


بررسی ها نشان می دهد که 20 درصد سهام بیمه معلم متعلق به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است و همین رابطه سهام داری سبب شده است که بخشی از امور بیمه ای این نهاد در بیمه معلم تجمیع شود.

در پی رویداد حادثه دیدن کشتی ایرانی شهرزاد در آبهای سنگاپور و به گل نشستن آن و اخبار منتشر شده در خصوص خسارت های مالی و احتمال دو نیم شدن این کشتی موضوع بیمه نامه کشتی دارای اهمیت شد.


در همین راستا کشتیرانی اعلام کرده است که یکی از کشتی های متعلق به شرکت‌های تابعه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به هنگام عبور از تنگه سنگاپور به گل نشست. این نهاد اذعان دارد خوشبختانه این موضوع هیچ‌گونه خسارات جانی و زیست محیطی تا این زمان نداشته است. شایان ذکر است اینکه کشتی حادثه دیده تحت پوشش حمایتی کلیه بیمه نامه های معتبر بین المللی است.


در این نامه به برآورد خسارت های مالی اشاره نشده و به موضوع آلودگی های زیست محیطی تا لحظه انتشار نامه اشاره شده که احتمال می رود در آینده خسارتی واقع شود. همچنین با توجه به موضوع آسیب بدنه کشتی و احتمال غرق شدن آن باید دید محموله کشتی چه بوده و آیا تخلیه شده است یا خیر؟

اما رابطه سهام دارای کشتیرانی و بیمه معلم سبب شده است که این نهاد بخش قابل توجهی از بیمه نامه های خود را به ابراهیم تحسیری بسپارد تا جایی که طلب بیمه معلم از کشتیرانی تا آذر ماه گذشته به 123 میلیارد تومان می رسد.  

خسارت واقع شده در حالی با سوالات زیادی همراه است که با سکوت بیمه گر مواجه شده و سوال اصلی این است که بیمه معلم درگیر چه مسائلی است که از چابکی در شفاف سازی و پاسخ گویی جا مانده است!

نامه مدیرعامل کشتیرانی نشان می دهد که بخشی از این بیمه نامه احتمالا به صورت ارزی صادر شده است. 

میزان خسارت برآوردی مشخص نیست همچنین ارزی و ریالی بودن بیمه نامه نیز اعلام نشده که با توجه به قیمت ارز در سامانه نیما نمی توان برآوردی ارائه داد، اما به نظر می رسد که در صورت سهم در این واقعه به زودی بیمه معلم نیز باید در این رابطه شفاف سازی کند.


سهم نگهداری بیمه گر از خسارت موضوع مهم دیگری است و اثرات آن در صورت های مالی 99 به نظر می رسد که تاثیر گذار باشد.

نرخ و شرایط این بیمه از دیگر موارد مهم است که آیا اکچوئری آن به دقت انجام شده است؟ چرا که قطعا بخش قابل توجهی از خسارت باید از صندوق تحریم تامین شود.
سکوت بیمه گران اتکایی در این زمینه از دیگر موارد حائذ اهمیت است.

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود