امروز: شنبه، 22 مرداد 1401
02/16 1399

 

گروه سایبان - نامه مهم مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان، که اخیرا آنرا منتشر کرده است وقایع مهی را در صنعت بیمه افشا می کند.


سید محمد آسوده مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان اخیرا در خصوص آثار بیماری کرونا بر شرکت متبوعش اعلام کرده است که «در حوزه بیمه اتکایی به طور کلی در دوماه گذشته به دلیل کاهش ساعت کاری شرکت های واگذارنده، قراردادهای اتکایی عمدتا به صورت کوتاه مدت یک یا چند ماهه با شرایط سال قبل تمدید شده است.

بنابراین حق بیمه های اتکایی از رشد معمول برخوردار نبوده و میزان آن تقریبا مشابه با دوره متناظر قبلی بوده است که انتظار می رود با عادی شدن شرایط این وضعیت بهبود یابد. البته باید توجه داشت که فعالیت های بیمه ای کاهش درآمد حق بیمه با کاهش تعهد نیز توام خواهد بود. صرفنظر از این مطلب کلی باید توجه داشت که درجه تاثیر شیوع بیماری کرونا بر رشته های گوناگون بیمه ای متفاوت خواهد بود.»

در ادامه نامه آسوده آمده است که «به نظر می سد در رشته هایی همچون حمل و نقل هوایی و دریایی نفت و انرژی، تحت تاثیر شرایط اقتصادی حق بیمه های مستقیم و اتکایی کاهش یابد. همچنین انتظار می رود میزان حق بیمه های عمر و درمان در بازار بیمه با تغییراتی مواجه باشد که با توجه به اینکه این شرکت در بخش بیمه های عمر فعالیتی ندارد و فعالیت آن در بخش درمان نیز محدود است ، تاثیر شیوع بیماری کرونا در این بخش محدود خواهد بود.»از نامه این مدیرعامل بیمه ای استنباط می شود که شرکت های بیمه نه تنها تحت تاثیر شرایط کرونا علاقه ای به وصول مطالبات و صدور بیمه نامه نداشته اند،چرا حق بیمه های اتکایی بنابر اعلام وی با کاهش رو به رو بوده است. از سوی دیگر شرکت ها با استفاده از فرصت استثنایی بورس در زمینه سرمایه گذاری اقدام کرده اند که به نظر می رسد این مسئله باید مورد توجه شورای عالی بیمه قرار گیرد. به عبارت دیگر شرکت های بیمه از برنامه کسب و کاری خود که در زمان تاسیس به بیمه مرکزی ارائه می دهند فاصله بسیاری گرفته اند و برای پاسخ گویی به سهام داران و تعهدات خود در بازارهای دیگری مشغول شده اند!


قراردادهای اتکایی  همانطور که وی اشاره دارد عمدتا مربوط به صنایع یزرگی مانند حمل و نقل های هوایی و دریایی، نفت و انرژی و ... است که ظاهرا همان طور که اشاره شده بصورت چند ماهه و کوتاه مدت با نرخ و شرایط قبلی تمدید شده است. به عبارت دیگر تحت تاثیر بیماری کرونا اکچوئری در صنعت بیمه تعطیل بوده و نرخ و شرایط با توجه به قراردادهای قبلی تمدید شده است.

به عبارت دیگر شرکت های بیمه نه تنها از مقوله مدیریت ریسک دور شده اند بلکه منابع حاصل از تمدید این موارد را در بازار شگفت انگیزی به نام بازار سرمایه که بر خلاف سایر بازارهای دنیا با رشد قابل توجهی همراه است سرمایه گذاری کرده اند!


از سوی دیگر بیانات این مدیر قدیمی نشان می دهد که شرکت هایی که دارای سهم قابل توجهی پرتفوهای عمر و درمان در صورت های مالی خود هستند از کرونا تاثیرات قابل توجهی دیده اند و شرکت هایی که بیمه های اتومبیل در سبد بیمه ای شان حرف اول را می زند با توجه به وضعیت تعطیلی کشور و کاهش تردد و خسارت ها در ایام ابتدایی سال از وضعیت مطلوب تری برخوردار بوده اند.


مسلما وضعیتی که آسوده تشریح کرده است مختص به بیمه اتکایی ایرانیان نیست و سایر شرکت های بیمه اتکایی که البته تعداد محدودی دارند مشابه به آنچه تشریح شد را تجربه کردند.

افشاگری آسوده نشان می دهد که تعداد انگشت شمار بیمه های فعال در بازار اتکایی از این فضا بهره برداری لازم را به عمل آورده اند و در جهت مساعدت با بیمه گذاران مستقیم نسبت به تمدید بیمه نامه ها اقدام کرده است و بدیهی است که آثار درآمدی هیچ گونه رشدی را ترسیم نمی کند و با مسئله وجوه حاصل از تمدید بیمه نامه ها شاهد آن هستیم که عملیات بیمه گری مورد توجه نیست و وجوه ناشی از سرمایه گذاری حرف اول را در بازار بیمه کشور می زند.


آسوده نیز در نامه خود آورده است : «در بخش فعالیت های سرمایه گذاری در بازار پول و سرمایه، شرکت در دوماه گذشته با تحولات تاثیرگذاری مواجه بوده است که مرتبط با ویروس کرونا نیست.از یک سو در بازار پول سود سپرده های ریالی و ارزی با کاهش مواجه بوده است و از سوی دیگر در بازار سرمایه رشد جهشی بی سابقه ای را تجربه کرده است. بنابراین نه تنها می توان گفت بیماری کرونا در این بخش از عملکرد و وضعیت مالی  شرکت تاثیر زیادی داشته بلکه تحت تاثیر سایر عوامل پرتفوی سرمایه گذاری شرکت در مجموع از رشد در خور توجهی برخوردار است».


او در پایان نتیجه گیری کرده است که با توجه به اینکه درآمدهای شرکت از ترکیبی از نتیجه فعالیت در بازار بیمه اتکایی و بازار پول و سرمایه حاصل می شود و با در نظر گرفتن اینکه در بخش بیمه نیز کاهش درآمد با نوعی کاهش تعهد توام است می توان گفت آثار مالی شیوع بیماری کرونا بر عملکرد و وضعیت مالی شرکت در حدی نیست که سودآوری شرکت را با مشکل مواجه کند.  

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود