امروز: دوشنبه، 2 خرداد 1401
01/31 1399

 گروه سایبان - مدیرعامل بیمه ایران منتخب هیات مدیره پیشین بود، اما اکنون که ترکیب هیات مدیره تغییر کرده است این مدیر منتخب اعضای جدید نیز هست؟

خبرهایی که از بیمه ایران می رسد حاکی از آن است که کرونا هم نتوانسته انتصابات مدیریتی این شرکت و شرکت های اقماری و همچنین مدیرانی که از این شرکت به سایر شرکت ها مامور شده اند را متوقف کند.


درست در ماه های پایانی سال بود که همزمان با تثبیت مدیرعامل بیمه ایران و حکم مجمع عمومی که از سوی رئیس آن رسما اعلام شد، انتصابات و تغییرات مدیریتی در این شرکت کلید خورد و حتی تا اسفندماه که موضوع همه گیری بیماری کرونا بسیار داغ شده بود ادامه پیدا کرد و به فروردین هم کشیده شد. اخبار داغ حول محور برخی کرسی های مدیریتی متعلق به این مجموعه در شرکت های اقماری  و برخی مدیران مامور این شرکت در حالی شنیده می شود که بعضا 100 درصد سهام برخی از این شرکت ها متعلق به بیمه ایران است و وعده انتصاب صندلی های مدیریتی این شرکت ها بعضا همزمان از سوی افراد مختلفی مطرح می شود.


این موارد در حالی است که ترکیب اعضای هیات مدیره بیمه ایران نیز در روزهای اخیر تغییر کرده است.

حضور سید رسول تاجدار که از او به عنوان رئیس هیات مدیره بیمه ایران در ذیل ابلاغیه ها نام برده می شود وتا پیش از این مدیرعامل بیمه البرز بود، محمد مهدی اعلایی از مدیران پیشین همین شرکت و البته تمدید حکم رضا کاظمی تکلیمی که پیش از این در هیات مدیره بود و ظاهرا ماموریتش تمدید شده و البته پیش از این همکار تاجدار در هیات مدیره بیمه البرز بود و از سویی و جدایی باغ ابریشمی از ترکیب هیات مدیره سبب شده است که هیات مدیره بیمه ایران متحول شود و از سوی دیگر این پرسش را مطرح کند که با تغییر ترکیب هیات مدیره آیا محمد رضایی منتخب هیات مدیره جدید نیز هست؟


اما انتخاب مدیرعامل بر اساس قوانین شورای عالی بیمه دارای حدود و الزاماتی است . 

آیین نامه حاکمیت شرکتی به شماره 93 که به تائید شورای عالی بیمه رسیده است در ماده 8 اذعان دارد که هیئت عامل مؤسسه بیمه متشکل از مدیرعامل، قائم مقام و معاونین مدیرعامل است که باید به صورت موظف و تمام وقت در مؤسسه بیمه اشتغال داشته باشند. ریاست هیئت عامل مؤسسه بیمه با مدیرعامل است. مدیرعامل بالاترین مقام اجرایی مؤسسه بیمه است و از بین اشخاص حقیقی واجد شرایط توسط هیئت مدیره مؤسسه بیمه انتخاب می شود.

حکم رضایی از سوی رئیس مجمع به عنوان مدیرعامل بیمه ایران در حالی انشا شده است که بر خلاف مفاد اساسنامه وی دارای عنوان ریاست هیات مدیره نیست و به نظر می رسد که مجمع بر اساس مفاد آیین نامه حاکمیت شرکتی عمل کرده است.


محمد رضایی مدیرعامل بیمه ایران چندی پیش در پاسخ به این پرسش که چرا مدیرعامل بیمه ایران به عنوان رئیس هیات مدیره نیز معرفی نشده است گفت: در حال حاضر یک کارگروه ویژه تغییر اساسنامه بیمه ایران را در دست بررسی دارد .


او می گوید بیمه ایران تنها شرکتی است که اساسنامه آن از طریق هیات وزیران و مجلس تصویب شده است و باید اصلاحات لازم برای اساسنامه صورت گیرد.

رضایی ادامه می دهد که بیمه ایران دولتی است و باید بحث حاکمیت شرکتی به درستی در این شرکت اجرا شود.به گفته وی در  اولین قدم پس از اصلاح اساسنامه اصلاح اعضای هیات مدیره صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل بیمه ایران در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد که به مفاد اساسنامه به صورت برعکس عمل می شود چراکه باید اول اساسنامه تدوین و تصویب شودو سپس به صورت اجرایی درآید گفت: بحث آیین نامه 93 شورای عالی بیمه «آیین نامه حاکمیت ‌شرکتی در مؤسسات ‌بیمه» است که به آن عمل می شود و در مجاورت آن موضوع اصلاح اساسنامه در حال شکل گیری است.


از سوی دیگر اساسنامه بیمه ایران نیز در ماده 11 اذعان دارد که هیأت مدیره از پنج نفر تشکیل می‌شود که به پیشنهاد وزیر مور اقتصادی و دارایی و تصویب مجمع عمومی از میان اشخاص صلاحیتداری که‌در امور بیمه یا مدیریت یا مالی یا اقتصاد یا حقوق متخصص باشند برای مدت 4 سال انتخاب می‌گردند. انتخاب مجدد هر یک از آنان برای دوره‌های‌بعد بلامانع است.

‌در تبصره 1 این بند آمده مدیر عامل عضو و رییس هیأت مدیره شرکت می‌باشد.

‌در تبصره 2 می خوانیم عزل هر یک از اعضاء هیأت مدیره با پیشنهاد هر یک از اعضاء مجمع عمومی و تصویب مجمع مذکور خواهد بود.

‌تبصره 3  اذعان دارد احکام انتصاب و عزل مدیر عامل و سایر اعضای هیأت مدیره پس از تصویبمجمع عمومی توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی صادر و‌ابلاغ می‌گردد.

بنابراین با شرح این مفاد قانونی این پرسش مطرح است که آیا مدیرعامل بیمه ایران با نظر رئیس مجمع عمومی که وزیر اقتصاد ریاست آنرا بر عهده دارد انتخاب می شود و یا بر اساس مفاد آیین نامه حاکمیت شرکتی منتخب هیات مدیره است؟


گمانه زنی های جدید این پرسش را مطرح می کند که با توجه به تغییر فضای انتخاباتی مجلس و همین طور ترکیب اعضای هیات مدیره که دو سوم آنها تغییر کرده و یا مجدد منصوب شده اند، آیا احتمال تغییر مدیرعامل فعلی که منتخب اعضای هیات مدیره قبلی بوده را تقویت کرده و آیا او منتخب اعضای فعلی هم خواهد بود؟ آیا علاوه بر تغییر مامورین و منصوبین این شرکت در نهادهای وابسته تغییر مدیرعامل بیمه ایران در دستور کار هیات مدیره جدید قرار دارد؟لازم به اشاره است که در زمان انتصاب مدیرعامل بیمه ایران آقایان کاظمی، مبرقعی، باغ ابریشمی و رضایی عضو هیات مدیره بودند.
رازپول از دریافت توضیحات در این زمینه استقبال می کند.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود