امروز: دوشنبه، 24 مرداد 1401
01/18 1399

 گروه سایبان- در روزهای گذشته رازپول بخشی از گفت و گوی خود با مدیرعامل بیمه البرز منتشر کرد.  در اذامه بخش دوم این گفت و گو را خواهید خواند.

محسن پورکیانی مدیرعامل بیمه البرز در خصوص اتفاقات و برنامه های خود در بیمه البرز چنین گفت: 


رازپول  بصورت کلی بیمه البرز در چه شرایطی قرار دارد؟

بیمه البرز در 5 سال گذشته عملکرد قابل قبولی داشته و شرایط آن با ثبات است. رسالت من در بیمه البرز این است که کارهای مطلوب گذشته را ادامه داده و با اصلاح برخی روندها، به رشد و ارتقای این شرکت شتاب بیشتری بدهم.

خوشبختانه بیمه البرز بزرگترین شرکت بیمه خصوصی است و فضای کافی در آن وجود دارد تا از تجاربم در بیمه ایران و بیمه ایران معین برای پیشبرد سریع آن بهره برداری کنم و با حرکت در راستای برنامه بلند مدت ترسیمی، در جهت تبدیل این قابلیت ها به فعل گام برداشته و صلابت البرز را در صنعت بیمه نهادینه کنم.


رازپول  - تصمیم دارید در بیمه البرز از رفتارهای تحول گرا استفاده کنید؟

در برنامه ای بلندمدت تدوینی برای بیمه البرز، تحول دیجیتال یکی از محورهای اصلی به شمار می رود زیرا علاوه بر اینکه با توجه به شرایط جاری اقتصاد کشور و صنعت بیمه، حرکت در راستای تحول دیجیتال یک ضرورت به شمار می رود، یکی از ابزارهای اصلی توانمندسازی سازمان ها است و بیمه البرز با توجه به پیشینه خود و روحیه حرفه گری موجود قادر است تا از این ابزار استفاده کامل نموده و با تحکیم جایگاه خود در بازار، الگویی از صلابت تجربه و بهره برداری از نوگرایی را در صنعت برای دیگران به نمایش بگذارد.

با این وجود، بیمه البرز نیاز به ایجاد زیرساخت های لازم و برنامه عملیاتی و زمان بندی دقیق برای بهره مندی کامل از قابلیت های موجود از جمله تحول دیجیتال دارد. این مرحله، بسیار سخت و نیازمند مشارکت همگانی است که ان شاالله به فضل الهی با همراهی همه ذینفعان با دیدگاه های مدیریتی، به سرعت و با بهترین کیفیت انجام خواهد شد. 


مشارکت عمومی در تصمیمات یکی از مواردی بوده است که من در تمام دوران مدیریتم از جمله در بیمه ایران دنبال کرده ام و با تجربیات و برداشتی که امروز از بیمه البرز دارم، معتقدم این شرکت کاملاً مستعد و آماده برای بسیج عمومی در جهت پیشبرد نام و جایگاه خود است و با شکل گیری این همگرایی، تحولات بیمه البرز سرعت بیشتری خواهد گرفت.


رازپول - برنامه بلندمدت جنابعالی برای بیمه البرز در حالی ارائه شده است که بحث فروش سهام بیمه البرز در سازمان خصوصی سازی همواره مطرح است و با واگذاری سهام این شرکت احتمال تغییر در ترکیب هیات مدیره و مدیرعامل وجود دارد.

بحث ریسک حضور مدیران همواره وجود دارد و اگر بیش از حد به آن توجه کنیم، نباید به بدنه مدیریتی هیچ شرکتی وارد شویم. بودن یا نبودن در ساختار تصمیم سازی شرکت ها در جای خود، موضوع مهمی است ولی اصل حرکت صحیح و اصولی در شرکت ها است که به فضل الهی تا به امروز تمام تلاشم را کرده ام تا در بیمه البرز بر این اساس فعالیت نمایم.

هر چند دولت در خصوصی سازی و واگذاری سهام بیمه البرز جدیت داشته و تغییر مدیریت نیز مطرح است، ولی این موضوع خللی بر اراده من به عنوان نماینده دولت برای پیشبرد این شرکت ایجاد نکرده و اثری معنی دار بر همیت جمعی بیمه البرز برای پیشرفت ندارد. تا روزی که هیأت مدیره به عنوان مدیر عامل به من اعتماد داشته باشد، مباحث محوری و مهمی نظیر فروش دیجیتال، یکپارچه سازی سامانه های مالی شعب و نمایندگان، افزایش کیفیت و میزان سود و فروش شرکت و افزایش عواید سرمایه گذاری ها را در بیمه البرز دنبال خواهم کرد.

در حال حاضر، کمیته های تحول دیجیتال، منابع انسانی و مالی در بیمه البرز تشکیل شده است. با این حال، مشتری محوری و رضایت مشتری یکی از محورهای اصلی برنامه های شرکت است وافزایش وفاداری مشتریان و حفظ منافع آنان از اصول بنیادینی است که در تمام تغییرات همواره مورد توجه قرار خواهد گرفت. 

رازپول - افزایش سرمایه بیمه البرز چه زمانی محقق خواهد شد و آیا گزارش حسابرس را دریافت  کرده اید؟

افزایش سرمایه در مرحله ارزیابی املاک است و گزارش حسابرس نیز در حال تدوین است و انتظار می رود تا یک ماه آینده این گزارش آماده شود.


رازپول - این مسائل باعث شده قیمت سهام بیمه البرز افزایش یابد. از حدود 100 تومان به محدوده 600 تومان افزایش یابد. نکته دیگر موضوع زمین های کشاورزی بیمه البرز بود که همیشه در دارایی ها قرارداشته اما شایعه حل مشکل این زمین ها و آماده سازی و تبدیل سندها این روند را تسریع کرد.

واقعیت ها همان است که در کدال منتشر شده است.در مرحله صدور سند تک برگی هستیم . در ماهیت زمین تغییری ایجاد نشده است و فقط سند تک برگی گرفته شده است.


رازپول- بنابراین چه اتفاقی افتاد که ارزش سهام بیمه البرز همزمان با حضور جناب عالی اینقدر رشد  کرد؟

همانگونه که پیشتر نیز گفتم، پتانسیل های بیمه البرز بالاست و طبیعتاً بهره مندی کارآمد از داشته های این شرکت هر روز آن راارزشمندتر از سایرین خواهد کرد. بازار سرمایه همواره بر اساس برآوردهای خود از آینده شرکت ها در خصوص قیمت آن ها تصمیم می گیرد. بازار بورس در این مدت رشد خوبی داشته که شامل بیمه البرز هم شده است. از سوی دیگر فعالان این بازار نظرات خود به تغییرات مدیریتی را هم احتمالا در خرید سهم لحاظ می کنند. ولی حقیقت این است که ارزش سهام بیمه البرز براساس متوسط نسبت موجود بین ارزش دفتری دارایی ها و ارزش بازار شرکت های بیمه حتی در قیمت های فعلی نیز کمتر از متوسط این نسبت در صنعت بیمه است و به نظرم طبیعی است که این سهم مورد اقبال بازار قرار گیرد.


رازپول – آیا هیات مدیره راجع به این موضوع حساس نیست که ارزش سهام از محدوده 100 تومان به قریب 600 تومان رسید؟

این مباحث را داشتیم ولی واقعیت این است که اقبال عمومی به سهم در اختیار سهامداران است و از اختیار شرکت خارج است. در این خصوص، کار چندانی جز اطلاع رسانی مناسب نمی توان کرد.در بقیه شرکت ها نیز وقتی موضوع افزایش سرمایه پیش می آید، اتفاق مشابهی می افتد. هرچند این موضوع با توجه به اینکه افزایش قیمت تناسب موجود بین قیمت و سود سهام را بر هم می زند، برای هیات مدیره خوشایند نیست ولی اولاً این اتفاق برای تمامی شرکت های بیمه ای فعال در بازار سرمایه افتاده است و جایگاه نسبی شرکت را در صنعت دستخوش تحول اساسی نساخته است و ثانیاً شرکت با رعایت تمام ضوابط موجود در بازار سرمایه، اطلاعات موجود را افشا کرده است.

رازپول – توانستید اختلافات هیات مدیره بیمه البرز را مدیریت کنید؟

اختلاف سلیقه در شرکت ها خوب است و اتفاقاً در بسیاری از موارد زمینه ساز رشد شرکت است. نکته مهم این است که ارتباط مؤثر و همدلی با اعضای هیات مدیره برقرار شده است و تلاش شده است تا از تمام قابلیت ها برای پیشبرد و اعتلای شرکت استفاده شود. امیدوارم تا هر زمان که در این شرکت حضور دارم، منشأ اتفاقات خوشی برای شرکت باشم.

رازپول – مباحثی مطرح بود که معاون بانک و بیمه در انتصاب نماینده دولت دخل و تصرفهایی داشتند؟

وزارت امور اقتصادی و دارایی همواره تمام تلاش خود را برای حفظ دارایی های کشور از جمله سهام دولت در شرکت های بیمه به خوبی به انجام رسانده است و شخص معاونت بانک و بیمه نیز با اشراف کامل خود به وضعیت شرکت های بیمه، همواره گام های مؤثری را برای حل و فصل معضلات صنعت بیمه و حرکت آن در مدار رشد و تعالی بلندمدت برداشته است. با این وجود، علیرغم ارادت قلبی که به ایشان دارم، دخالت در این خصوص را بعید می دانم.


 طبیعتاً در شرکت های خصوصی نیز رایزنی هایی جهت حفظ و صیانت از منافع ذینفعان وجود دارد و ممکن است نقش مشورتی ایشان در تصمیمات هیات مدیره مؤثر بوده باشد ولی حسب اطلاعات من،معاونت بانک و بیمه در این موضوع ایفای نقش نکرده اند.  

 


 

.

  1. میهمان
    پاسخ 18 فروردین 1399 12:43 علي
    اقاي پور كياني از زمان حضور در شركت بيمه البرز مورد حمايت معاون بانك و بيمه وزارت اقتصاد بودن و صرفا به جهت تاييد ايشان در نصف روز تركيب هيئت مديره براي انتصاب ايشان تعغيير نمود . اگر اين حمايت نيست اسمش چيست از زمان حضور ايشان در بيمه البرز هيچگونه ديدار عمومي با كاركنان و نمايندگان به منظور ارائه راهكارها و سياست اينده شركت منعقد نشده مديران اسبق همچنان علي رغم اعلام نظر هاي نهاد ناظر در خصوص تخلفات همچنان بر مسند مديريتي حضور دارن هيچگونه تحول اداري و سيستمي براي شركت به وجود نيامده سلختار سيستم فناوران همچنان نمايندگان را در شركت دچار مشگل نموده هيچگونه اقدامي جهت بهبود شرايط رخ نداده تنها اقدامات انجام شده مذاكره با مالكان برج سپه انجام شده تا برج نشبن خيابان برزيل به برج نشين خ قائم مقام انتقال پيدا كند با فروش املاك بيمه البرز و خريد برج مذكور به ارزش ٧٠٠ ميليارد تومان اگر ما نخواهيم دولت از بيمه ايران براي ما مدير بياورد به كدام مرجع بايد بگيم بيش از نصف عمر ما با اقاي امين و تاجدار گذشت كه واالله خيلي بد گذشت

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود