امروز: شنبه، 22 مرداد 1401
11/19 1398

 گروه سایبان - هنوز 335میلیارد تومان از خسارت های بیمه گذاران بیمه توسعه باقی مانده است و مدیرعامل جدید بیمه ایران می گوید بناداریم تا پایان سال این خسارت ها را پرداخت کنیم چراکه با افزایش دیه در پایان سال این تعهدات افزایش می یابد. اما چرا با گذشت بیش از 6سال از ماجرای بیمه توسعه هنوز تعهدات باقی است؟


به گزارش رازپول، محمد رضایی مدیرعامل بیمه ایران می گوید که بیمه ایران در مجموع 925میلیارد تومان از خسارت های بیمه توسعه را پرداخت کرده است و 335 میلیارد تومان از این تعهدات باقی مانده که قرار است تا پایان سال و تاقبل از بازنگری در نرخ دیه این خسارت ها را پرداخت کنیم.


 وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما که چقدر از این منابع را تا به حال توانسته اید از بیمه توسعه بازیافت کنید می گوید که 700 میلیارد تومان از این شرکت به صورت املاک دریافت کرده ایم که بخشی از این املاک به صندوق تامین خسارت‌های بدنی واگذار شده است و یکی از دغدغه‌ها ما به مشکل خوردن سند برخی از این املاک است.


رضایی در پاسخ به اینکه چرا خسارت های این شرکت علی رغم گذشت زمان طولانی هنوز پرداخت نشده است اختلاف با سهام داران بیمه توسعه را در موضوع املاک دلیل این مسئله عنوان کرد.

مدیرعامل بیمه ایران در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما در خصوص اینکه قانون جدید شخص ثالث صندوق خسارت های بدنی را به عنوان جبران کننده خسارت ها برای بیمه گذاران شرکت های دارای مشکل عنوان می کند، چرا بیمه ایران این موضوع را به صندوق خسارت های بدنی واگذار نکرده است گفت: قانون بیمه شخص ثالث که در سال 1395 به تصویب رسید این موضوع را به صندوق واگذار کرده اما بیمه ایران به دلیل اینکه پیش از این تعهدات را برعهده داشت و بر اساس دستور بازپرس پرونده و به منظور پاسخ گویی سریع پرونده بیمه توسعه را تعهد کرد.


وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه صدور بیمه شخص ثالث برای بیمه ایران اجباری است اززیان 1800 میلیارد تومانی این شرکت در سال گذشته در این رشته خبرداد و پیشنهاد کرد که دولت باید در این بحش به بیمه ایران کمک کند که این کمک ها با بازنگری در بخش اتکایی اجباری این رشته و کاهش عوارض امکان پذیر است.


رضایی با اشاره به رقابت های شدید در صنعت بیمه و دمپینگ میان شرکت ها گفت که بیمه ایران تعهدات خود را در بخش خسارت ها و تعهدات بیمارستانی و غیره به صورت روزانه پرداخت می کند اما برخی شرکت ها در پرداخت تعهدات خود به بیمه گذاران از توانایی لازم برخودار نیستند و این موضوع در صنعت بیمه زیاد شده و ضروری است که بیمه گذاران باید به این موضوع توجه کنند.

 به گفته وی برخی از شرکت های بیمه تعهدات پرداخت پرونده های سال گذشته خود را هم ندارند.به گفته وی بیمه ایران روزانه 40 میلیارد تومان خسارت پرداخت می کند.


رضایی گفت: با هماهنگی وزارت اقتصاد و امور دارایی مقرر شده تا سرمایه بیمه ایران تا پایان سال به ١١ هزار میلیارد تومان برسد و با این اقدام بیمه ایران بزرگترین بیمه گر اتکایی در غرب آسیا خواهد شد.

وی افزود: با افزایش سرمایه، ظرفیت نگهداری ریسک بیمه ایران از ٣ هزار میلیارد تومان فعلی به ٦ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. مدیرعامل بیمه ایران اظهار داشت: ما ١٠ هزار نماینده جنرال، دو هزار نماینده عمر و زندگی، ٢٥٥ شعبه مستقل و ٩ شعبه خارجی داریم.


وی با بیان اینکه در ۱۰ ماهه نخست امسال ۳۵ درصد در حق بیمه تولیدی و ۲۱ درصد در پرداخت خسارت رشد داشتیم، افزود: در ۱۰ ماهه نخست امسال ۱۵ هزار میلیارد تومان حق بیمه تولید و ۸ هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده‌ایم. وی در پاسخ به پرسش رازپول که چقدر از این حق بیمه مطالبات است گفت که 5400 میلیارد تومان مطالبات از سالهای قبل در حساب ها باقی مانده است.

وی خاطرنشان کرد که ۸۸ درصد از فروش بیمه ایران از طریق نمایندگان این شرکت انجام می‌شود ولی برنامه آن است که ۱۰۰ درصد فروش این شرکت از طریق نمایندگان انجام شود. مدیرعامل بیمه ایران اعلام کرد که براساس نظرسنجی‌ها ۳۴ درصد از مردم به شرکت‌های بیمه اعتماد ندارند.


وی با بیان اینکه بیمه ایران تنها شرکتی است که ذخیره بیمه زندگی را از سایر رشته‌ها جدا کرده است، اظهار داشت: در ۱۰ ماهه امسال بازده سرمایه‌گذاری بیمه ایران در بورس ۱۰۴ درصد رشد داشته است. این در حالی است که این رقم برای سال ۹۷ معادل ۴۵ درصد بود.


مدیرعامل بیمه ایران از ساخت بزرگترین برج دوقلوی کشور توسط این شرکت خبر داد و افزود: قصد داریم این برج را به عنوان پشتیبانی برای بیمه‌های زندگی‌مان قرار دهیم. همچنین برنامه داریم تا برای بیمه‌گذاران زندگی از طریق کارگزاری بورس بیمه ایران کد بورسی اخذ کرده و برای آنها در بورس سرمایه‌گذاری کنیم. وی در پاسخ به رازپول که این پروژه چه زمانی به اتمام می رسد و چقدر منابع نیاز دارد گفت که پروژه برج های دوقلو تا سال 1400 به بهره برداری خواهد رسید وبه یک هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد.


این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: بیمه ایران در ۱۰ ماهه نخست امسال ۲۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی داشته و تنها شرکت بیمه‌ای بوده است که در پرداخت خسارت دیه بعد از صدور حکم دادگاه به روز بوده است. ما روزانه به یک هزار و ۱۰۰ مرکز درمانی خسارت پرداخت می‌کنیم.

مدیرعامل بیمه ایران با بیان اینکه شرکت‌های بیمه در هیچ جای دنیا از عملیات بیمه‌گری سود کسب نمی‌کنند، افزود: بدنبال ایجاد پلتفرم‌هایی هستیم تا از طریق سرمایه‌گذاری سود بیشتری حاصل کنیم.


رضایی در بخش دیگری از این نشست اعلام کرد که بدنبال آن هستیم تا سال ۱۴۰۱ به اولین شرکت بیمه هوشمند در کشور تبدیل شویم. وی توضیح داد: در حال حاضر هشت بیمه نامه از بیمه نامه های بیمه ایران از طریق اپلیکیشن «ایران من» قابل فروش است و خسارت را هم دیجیتالی پرداخت می‌کنیم. بدین صورت که بعد از وقوع خسارت عکس‌های خسارت از طریق این اپلیکیشن ارسال می‌شود و با هماهنگی کارشناسان، نوبت دهی می‌شود یا واحد پرداخت خسارت سیار اعزام می‌شود.


مدیرعامل بیمه ایران تاکید کرد که در صورت راه افتادن پایانه‌های مکانیزه خسارت در این شرکت، بهترین خدمات به طور اتوماتیک عرضه خواهد شد.

رضایی اعلام کرد که در ۱۰ ماهه نخست امسال این شرکت معادل ۱۴۰۰ میلیارد تومان بیمه زندگی فروخته است که این رقم معادل ۱۰ درصد از کل حق بیمه تولیدی است. وی در خصوص چگونگی حل شدن موضوع ۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته و ۲.۵ هزار میلیارد تومان زیان بیمه ایران گفت: در قانون قبلی شرکت‌ها می‌توانستند از محل افزایش سرمایه این زیان را پوشش دهند اما در قانون جدید این موضوع حذف شده است و تنها راهی که می‌توانیم این است که با مدیریت ریسک، سوددهی شرکت را افزایش دهیم.


مدیرعامل بیمه ایران یکی از مزیت‌های افزایش سرمایه این شرکت را خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت عنوان کرد و اظهار داشت: ما همزمان امکان افزایش ظرفیت اتکایی را نیز خواهیم داشت.

رضایی در پاسخ به پرسشی درباره توتال لاس شدن هواپیمای کاشپین که در ماهشهر از باند خارج شده بود، نیز گفت: به طور عملی این هواپیما توتال لاس شده است. سهم بیمه ایران از خسارت این هواپیما ۵۰ درصد است و ۵۰ درصد دیگر متعلق به بیمه مرکزی و سایر شرکت‌های بیمه اتکایی است.


وی اعلام کرد: پیش بینی و ارزیابی ما این است که حدود ۱۷ میلیارد تومان باید به شرکت کاسپین خسارت پرداخت کنیم. مدیرعامل بیمه ایران در پایان مهم‌ترین برنامه‌های این شرکت برای سال آینده را Core Insurance، فروش املاک، سازماندهی شبکه فروش و ... عنوان کرد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود