امروز: یکشنبه، 30 شهریور 1399
07/9 1398

 گروه سایبان - یکی دیگر از افرادی که به سخنان اخیر وزیر اقتصاد واکنش نشان داده است فضل اله معظمی، رئیس هیات مدیره بیمه آسیا است .


معظمی در خصوص سخنان اخیر وزیر اقتصاد در خصوص حس آلودگی و فساد در صنعت بیمه می‌گوید که یکی از مشکلات صنعت بیمه در دنیا تقلبات و تخلفات است و در کشور ما نیز این موارد دیده می شود.


وی ادامه می‌دهد که این طبیعی است در بنگاه‌هایی که پول مستقیما وارد می شود و تعهد بعدی دارد هزینه‌هایی اتفاق می افتد که واقعی نیست.


رئیس‌هیات‌مدیره بیمه آسیا می‌گوید: در صنعت بیمه مدیرانی از بخش‌های دیگر به شرکت‌ها معرفی شده‌اند و منابع شرکت را در جهت منافع سازمان هدایت‌کننده سوق داده بدون توجه به این اصل که منابع بیمه‌ها عمومی است و به گروه‌های زیادی تعلق دارد . به گفته وی این افراد به منافع شرکت‌های تحت مدیریت توجهی نداشته و در تفکر ترقی خود بوده‌اند که این موارد را در صنعت بیمه داشته و داریم و این ساده‌ترین شکل آلودگی در صنعت بیمه است.


معظمی می‌گوید که مقوله دولتی بودن صنعت بیمه این مشکلات را بیشتر کرده به دلیل اینکه شرکت‌های بیمه خصوصی نشده بلکه ساختار آنها خصولتی شده و در ساختار جدید مدیران این شرکت‌ها از سوی وزارت اقتصاد معرفی می‌شوند. به عبارت دیگر زمانی که مدیر به عنوان نماینده نهاد دولتی به سازمانی ورود می‌کند قاعدتا خود را در قالب عنصر دولتی ارزیابی می کند.


رئیس هیات مدیره بیمه آسیا ادامه می‌دهد که شرکت‌های بیمه به معنای واقعی خصوصی نشده‌اند و بسیاری از نهادهای شبه دولتی سهام‌دار شرکت‌های بیمه هستند و عملا شرکت‌های خصوصی شده زیرمجموعه وزارت اقتصادند و این ساده ترین و خوش‌بینانه‌ترین مقوله در این زمینه است.


وی در پاسخ به این سوال که به عنوان رئیس هیات مدیره یک شرکت خصوصی شده هنوز هم با مشکلاتی که برای بخش خصولتی برشمردید مواجه هستید گفت: در گذشته این مشکلات وجود داشت و در حال حاضر مشکلی نداریم.


به گفته وی، این معضل که برخی از مدیران نماینده همه سهام داران در مجموعه تحت مدیریت خود نیستند و تنها منافع خود و یا نهادی را دنبال می کنند، پسندیده نیست.


رئیس هیات مدیره بیمه آسیا در پاسخ به این پرسش که در این زمینه چه راهکاری دارید، گفت: بخش خصولتی باید اجازه داشته باشد که مدیر معرفی کند و از این مدیران در برابر عملکرد خود پاسخ‌گویی مطالبه کند. باید اجازه داده شود که سازمان ها به منافع خودشان توجه داشته باشند.


وی در پاسخ به این پرسش که نقش بیمه مرکزی به عنوان نهاد نظارتی چیست ادامه داد که بیمه مرکزی به واسطه حضور نماینده در مجامع و کنترل صورت های مالی شرکت های بیمه را نظارت می کند و مامور اجرای آیین نامه های شورای عالی بیمه در زمینه احراز صلاحیت ها و کنترل ذخایربیمه ای است و مسلما زمانی که فردی از سازمان های بالادستی معرفی می شود بیمه مرکزی راحتر افراد را تائید می کند.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود