امروز: شنبه، 27 دی 1399
07/2 1398

  

گروه سایبان - مدیرعامل بیمه ایران معین در واکنش به سخنان وزیر اقتصاد در خصوص حس آلودگی در صنعت بیمه در پاسخ به این پرسش که به نظر نمی رسد اشاره وزیر اقتصاد از حس آلودگی به موضوع تخلفاتی باشد که در پایین‌ترین نقطه هرم بیمه‌هاست و قاعدتا فساد به نقطه‌ای رسیده است که وزیر زنگ هشدار را نواخته است، گفت:  moral hazard یا مخاطرات اخلاقی و رفتاری می تواند در راس هرم شرکت ها باشد و تنها شامل بیمه‌گذاران نمی‌شود.

به گزارش رازپول، حمیدرضا کاوه مدیرعامل بیمه ایران معین در خصوص بیانات اخیر وزیر اقتصاد در مجمع بیمه مرکزی در خصوص حس آلودگی و فساد در صنعت بیمه  مطلع سخنان خود را با یادی از کلاس درس استاد محمود عادل سبزواری نویسنده و استاد برجسته «ریاضیات بیمه» آغاز کرد و با بیان اینکه فساد در همه جای دنیا وجود دارد، به بیانات سبزواری در خصوص تفکیک حق بیمه اشاره کرد و گفت : مرحوم سبزواری در کلاسهای درسی همواره اذعان داشت که حق بیمه به چندین بخش تفکیک می شود که حق بیمه فنی( ارزیابی واقعی ریسک) با احتساب حق بیمه اداری (هزینه اداری و کارمزد) حق بیمه اقتصادی (حاشیه سود) از جمله این اجزای تفکیک شده هستند.


به گفته وی اما مرحوم سبزواری به این موارد حق بیمه دیگری اضافه کرده بود که «آرسون» نام داشت و تاکید داشت که در محاسبه حق بیمه تخلفات و تقلبات باید در نظر گرفته شود.

کاوه با بیان اینکه در تمام دنیا موضوع فساد در صنعت بیمه وجود دارد و احتمال آن صفر نیست، اضافه کرد که افرادی که ادعای صفر بودن تخلفات در صنعت بیمه را دارند، بیمه را به درستی نمی شناسند و اشتباه کرده اند.


مدیرعامل بیمه ایران معین با بیان اینکه ممکن است که درصد تخلفات به سمت صفر نیل کند اما در پاکترین اقتصادهای دنیا نیز این درصد صفر گزارش نشده است، اضافه کرد: اما تلاش دستگاه های حاکمیتی کاهش این موارد است.


اشاره به آیین نامه حاکمیت شرکتی  و بیان اینکه این آیین نامه 50 سال از عمرش می گذرد و15 سال است که در دنیا منسوخ شده است از دیگر مولفه های مورد اشاره کاوه بود و گفت: این در حالی است که برخی اصرار دارند که آیین نامه حاکمیت شرکتی را باید در کشور اجرایی کنیم.


مدیرعامل بیمه ایران معین با بیان اینکه قطعا وزیر به اسناد و آورده‌هایی دسترسی دارد که به موضوع کنترل فساد ناکید کرده است، ادامه داد: اگر ما به این موارد دسترسی نداریم دلیلش عدم وجود فساد نیست. به گفته وی پیام وزیر به صنعت بیمه هشدار و زنهار بوده است و تلویحا اذعان دارد که به ادبیات رایج در صنعت بیمه اشراف دارد.


کاوه با بیان اینکه وزیر با این پیام قطعا پیگیر اصلاح فرآیند ها و رویه ها و تقویت نظارت است در پاسخ به پرسش که از وزیر به عنوان متولی بخش بزرگی از صنعت بیمه انتظار می رفت که دست به اقدامات عملی بزنند، گفت: مولفه تصمیم‌گیری  دارای فرآیندهایی تعریف شده است که قطعا وزیر به ابعاد آن اشراف کامل دارد و اساسا فرآیند تصمیم گیری یکباره و سریع نخواهد بود.


مدیرعامل بیمه ایران معین با بیان اینکه در تعریف علمی مبانی ریسک نیز به موضوع moral hazard یا همان مخاطرات رفتاری و اخلاقی اشاره شده است عنوان می کند که شرایط اخلاقی و اجتماعی در تخفیف یا تشدید خطر موثر است و در موضوع مدیریت ریسک این موضوع دیده شده و تاکید شده شرکت های بیمه در بستر مدینه فاضله نیستند شدت و تواتر خسارت های ناشی از عوامل غیر اخلاقی وجود دارد.


وی در پاسخ به این پرسش که به نظر نمی رسد اشاره وزیر اقتصاد از حس آلودگی به موضوع تخلفاتی باشد که در پایین ترین نقطه هرم بیمه هاست و قاعدتا فساد به نقطه‌ای رسیده است که وزیر زنگ هشدار را نواخته است، گفت:  moral hazard یا مخاطرات اخلاقی و رفتاری می تواند در راس هرم شرکت ها باشد و تنها شامل بیمه‌گذاران نمی‌شود.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود