امروز: پنجشنبه، 1 آبان 1399
06/24 1398


غلامعلي ثبات بازرس انجمن حرفه اي صنعت بيمه در مطلبي نوشت: در آستانه انتخاب دبیرکل جدید سندیکا، به عنوان فردی که چندین سال در بیمه مرکزی، سندیکا و چند شرکت بیمه حضور داشته و دارم و همزمان‌‌ در شورای عالی بیمه، انجمن حرفه ای صنعت بیمه، کمیسیون بیمه کمیته ایرانی ICC فعالیت میکنم و با پژوهشکده بیمه نیز در ارتباطم و در عین حال هیچ پست و مقام و حتی سهامی در صنعت بیمه ندارم که نگرانش باشم منصفانه و دلسوزانه، ضمن ابراز ارادت و احترام به همه داوطلبین دبیرکلی، معتقدم  که مدیران محترم عامل برای شایسته گزینی در انتخاب دبیرکل سندیکا باید علاوه بر نشانه شناسی رفتار انتخاباتی داوطلبین، ویژگیهای زیر را در نظر گیرند:

۱- دبیرکل سندیکا باید فعال دائم صنعت بیمه باشد و از مشکلات و مقتضیات سندیکا شناخت کامل داشته باشد تا دغدغه رونق یا رکود این صنعت حتی پس از پایان دبیرکلی نیز برایش مطرح و مهم باشد نه اینکه برای چند صباحی مهمان صنعت بیمه و سندیکا باشد.

۲- هدف و انگیزه اصلی داوطلب دبیرکلی باید فقط فعالیت مجدّآنه در این مسوولیت باشد نه کاریابی، مقام طلبی و یا استفاده شخصی و جناحی از منافع و مزایای این نهاد.

۳- دبیرکل سندیکا به مثابه باغبان بوستان صنعت بیمه باید شناخت درست و دقیقی از درختهای متفاوت و متنوع شرکتهای بیمه در این بوستان داشته باشد، خصوصیات و آفات احتمالی تهدید کننده آنها را بشناسد و بتواند آگاهانه و مقتدرانه در مقابل نهادهای مداخله گر در امور این بوستان از آنها دفاع کند. باغبانی این باغ فقط یک آبیاری ساده که از عهده بیشتر افراد برمی آید نیست.

۴- دبیرکل باید چارچوب فکری منسجم و شناخته شده ای داشته باشد و نظراتش را بطور صریح و بدون نگرانی از ذائقه مخاطب بیان کند تا بتوان  رفتارش را تحلیل و پیش بینی کرد.

۵- دانش و آگاهی دبیرکل باید چنان باشد که بتواند سندیکا را همسو با تحولات تازه هدایت و بیمه مرکزی را ترغیب کند که وظایف نظارتی هرچه بیشتری به این نهاد محول کند.

۶- دبیرکل باید جایگاه مقبول و متنفذی در بیمه مرکزی، دولت، مجلس و حتی قوه قضائیه داشته باشد و دارای ارتباط سازنده ای با نهادهای صنفی، حرفه ای و علمی و پژوهشی مرتبط با صنعت بیمه باشد.

۷- دبیرکل باید به استناد پیشینه خود، توانمندی برنامه ریزی، جریان سازی و هم افزایی استعدادهای آشکار و پنهان نیروهای صنعت بیمه را ثابت کرده باشد و بتواند هماهنگی و وحدت رویه اعضای متقدم و متاُخر سندیکا را به نحو مطلوب محقق کند.

۸- در اوضاع فعلی، اگر دبیرکل با اجماع یا راُی قاطع اعضای سندیکا انتخاب شود بخشی از آثار و عواقب مخرّب جناح بندی و جبهه گیری های انتخاباتی برطرف خواهد شد.

و آخر آنکه به قول حافظ:

اگر رفیق شفیقی درست پیمان باش

 حریف خانه و گرمابه و گلستان باش

تو شمع انجمنی یکزبان و یکدل شو

 خیال و کوشش پروانه بین و خندان باش

با ارادت و علاقه،

غلامعلی ثبات

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود