امروز: چهارشنبه، 6 بهمن 1400
03/27 1398

 گروه سایبان - قرارداد بیمه درمان تکمیلی بیمه سرمد با صندوق اعتباری هنر رو به اتمام است و این صندوق در صدد انتخاب بیمه گر درمان تکمیلی در سال جدید است، اما آیا قرارداد میلیاردی این صندوق مطابق با آیین نامه های شورای عالی بیمه منعقد می شود؟


قرارداد بیمه درمان تکمیلی بیمه سرمد با صندوق اعتباری هنر رو به اتمام است و با توجه به نزدیک شدن به تاریخ اتمام قرارداد در تاریخ 98/03/31 صندوق از بیمه شدگان درخواست کرده  تمامی افراد تحت پوشش بیمه تکمیلی بدون استثناء فقط یک ماه  تا تاریخ 98/04/30  فرصت دارند نسبت به ثبت هزینه ها از طریق سامانه بیمانو و ارسال مدارک پزشکی از طریق اداره پست اقدام کنند.

بیمه درمان تکمیلی این صندوق سال هاست که یکی از قراردادهای پراهمیت در حوزه درمان تکمیلی است و جامعه وسیعی از هنرمندان و نویسندگان و ... را تحت پوشش قرار می‌دهد.این قرارداد در سال گذشته برای حدود 21 هزارو 835 نفر در قالب حق بیمه 18 میلیاردو 200 میلیون تومان منعقد شد.


درمان تکمیلی صندوق در سالهای اخیر در بیمه های آرمان، ایران، رازی و سرمد دست به دست شده است و این جابه جایی ها نشان می دهد که جامعه هنر از خدمات بیمه گر قبلی خود راضی نبوده است! و یا در سال بعد قرارداد را با نرخ رقابتی تری منعقد کرده است.


به هر حال از گوشه و کنار خبر می رسد که پرتفوی بالغ بر 18 میلیارد تومانی سال گذشته که مسلما در سال جدید با افزایش حق بیمه مواجه خواهد بود، امسال نیز در صدد بررسی سه شرکت برای تمدید قرارداد است. فارغ از اینکه این سه شرکت کدام شرکت ها هستند و نرخ های ارائه شده چقدر است موضوع مهم سهم دولتی در این قرارداد است.


دولت هر ساله در قالب بودجه ای برای حمایت از هنرمندان و نویسندگان و ... برای بیمه درمان تکمیلی اختصاص می دهد.

منصور وحیدی فر معاون صندوق اعتباری هنر در گفت و گویی در اردیبهشت امسال در کوهدشت با ابراز اینکه "سه طرح در صندوق اعتباری هنر داریم که در دولت تدبیر و امید آن را عملیاتی کرده‌ایم"، اعلام کرده بود: کمترین هزینه توسط هنرمندان در رابطه با بیمه تکمیلی پرداخت شود بهترین خدمات را ارائه می‌دهیم. به گفته وی در سال 96 و 97 طرحی در بیمه تکمیلی داشتیم که بیش‌ترین درصد یارانه را خود صندوق به آن طرح اختصاص داد تا براساس آن افراد هنرمند با پرداخت 60هزار تومان به‌صورت سالیانه بتوانند از خدمات درمانی رایگان استفاده کنند.


اما در حالی که بخش قابل توجهی از بودجه این بیمه نامه به گفته معاون صندوق به صورت دولتی پرداخت می شود، پرسش اصلی این است که قرارداد بیمه درمان تکمیلی با چه کارمزدی محاسبه و پرداخت می شود دولتی یا خصوصی!؟


نکته دیگر در این خصوص نحوه انعقاد است که آیا این قرارداد در قالب انجمن ها و صندوق های تحت پوشش این صندوق محاسبه و منعقد می شود ؟ به عبارت دیگر آیا قراردادخرد شده و یا به صورت کلی در قالب یک قرارداد و در سه طرح پیشنهادی منعقد می شود؟ متخصصین این حوزه اشراف دارند که مسلما کارمزد این دو قرارداد متفاوت خواهد بود و در ضریب خسارت قرارداد تاثیر مستقیم دارد.


بنابراین به نظر می رسد در شرایطی که بیمه مرکزی با بازديد هاي ميداني و رصد مالي از مسائل فنی مراقبت بيشتري به عمل اورده و با حساسیت بیشتری این موضوع را پيگيري می کند باید از قراردادهای این چنین مراقبت بیشتری به عمل آورد. مسلما مراقبت از هزینه های جانبی مانند کارمزد در قراردادهاي بزرگ بیمه گر را یک قدم به سمت ارائه خدمات مناسبتر و ارزان تر به بیمه گذار سوق خواهد داد و در شرایطی که بیمه های درمان به پاشنه آشیل صنعت بیمه تبدیل شده اند مراقبت از قراردادهای بزرگ و هزینه‌های مختلف آن می تواند در کنترل ضریب کلی خسارت در این رشته مثمر ثمر باشد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود