امروز: دوشنبه، 30 فروردین 1400
01/26 1398

گروه سایبان - رهبر انقلاب در پاسخ به نامه ریاست جمهوری در خصوص اختصاص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زدگان، صراحتا به نقش بیمه ها در پوشش این خسارت ها تاکید داشته اند، در این میان هرچند که بیمه اتکایی ایرانیان در خصوص وضعیت خود و پوشش های احتمالی شرکت های درگیر خسارت سیل اخیر سکوت کرده است و اخباری از وضعیت خود منتشر نمی کند اما در آن سوی دیگر مدیرعامل بیمه اتکایی امین در نامه ای به بیمه مرکزی اذعان کرده است که 2 میلیارد تومان به صورت علی الحساب به شرکت های درگیر در سیل اختصاص داده است.


 
 چندی پیش نیز این شرکت در نامه دیگری نسبت به پرداخت خسارت ها اعلام آمادگی کرده بود.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که تیم های نظارتی بیمه مرکزی برای نظارت بر نحوه ارزیابی و پرداخت خسارت شرکت های بیمه ای به بیمه شدگان، به استان های گلستان، مازندران، فارس، خوزستان و لرستان اعزام شدند، اما هنوز آمار دقیقی از میزان خسارت های احتمالی صنعت بیمه و جمع ارقام پرداختی شرکت ها از سوی مقام ناظر اعلان نشده است، حال آنکه حدودا یک ماه از بروز خسارت ها در برخی مناطق می گذرد.
خسارت های سیل بنابراعلام برخی مقامات هزاران میلیارد تومان اذعان شده و تاکنون نه سهم بیمه گران مستقیم و نه حتی اتکایی ها معلوم است.
واریز علی الحساب اتکایی برای جبران خسارت ها آنهم به مبلغ 2 میلیارد تومان به نظر نمی رسد که تاثیر با اهمیتی در جبران خسارت ها داشته باشد حال آنکه بیمه مرکزی نیز خود بیمه گر اتکایی است و این مبالغ به جای واریز به حساب این نهاد بایدبه دست شرکت های بیمه برای جبران خسارت ها برسد چراکه بیمه مرکزی پرونده خسارت تشکیل نمی دهد!و خود باید به عنوان بیمه گر اتکایی خسارت پرداخت کند.
افزودن بروکراسی اداری در این شرایط تنها به افزایش زمان پروسه جبران خسارتها خواهد انجامید و از مقام ناظر قبول این مبالغ بعید است!

به نظر می رسد که شفاف سازی کلی در خصوص سهم بیمه گران اتکایی و بیمه گران مستقیم ضروری به نظر می رسد.
چندی پیش نیز یکی از اعضای کمیته صیانت بیمه مرکزی خواستار شفاف سازی وضعیت بیمه گران اتکایی با پرداخت خسارت های سیل شده بود.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود