امروز: یکشنبه، 5 خرداد 1398
03/23 1397

گروه سایبان - هیات مدیره بیمه البرز صراحتا از عدم كفايت نظارت از سوي نهاد ناظر و رقابت های غیر حرفه ای انتقاد کرده است .

بیمه البرز که این روزها به دلیل تصمیم دولت در واگذاری سهام خود روزهای پرخبری را گذرانده است از سیستم های نظارتی انتقاد کرده است در حالی که مدیرعامل این شرکت منتخب دولت در هیات مدیره است !


هیات مدیره بیمه البرز در حالی از وجود رقابت ناسالم در صنعت بيمه، ضعف هاي سيستم هاي نظارتي و شرايط اقتصادي كشور و تاثیر آن بر عملكرد شركت در سال 1396 سخن می گوید که در بنابر شواهد اسناد منتشر شده در کنترل های داخلی شرکت خود در برخی موارد موفق نبوده و برخی سهل انگاری های مدیریتی در این شرکت گزارش شده است .

هیات مدیره بیمه البرز که در سال مالی گذشته به دلیل عدم رعايت تعرفه‌هاي بيمه و بالا بودن ضريب خسارت در برخي رشته‌ها ، بابت جرايم موارد يادشده، مبلغ 100 ميليارد ريال توسط بيمه مرکزي به حساب بدهي هایش منظور شده که البته تعدیلات آن به بررسی های بیشتر نیاز دارد حالا که نوبت خود برای گزارش دهی به ذی نفعان است از ضعف های نظارتی می گوید.

این در حالی است که هنوز موضوع مبلغ 223 ميليارد ريال از مطالبات شرکت مربوط به فروش ارز در سال 1394 نیز روشن نیست. مطالبات مذکور بدون تضامين لازم بوده و پيگيري‌هاي شرکت جهت وصول آن، عليرغم اقدامات حقوقي بعمل آمده معلوم نیست.

بررسی روند قیمت سهام بیمه البرز یکی دیگر از نقاط عملکرد هیات مدیره این شرکت است که بعد از تعطیلات نوروز و با شروع روزهای کاری سال 1397 به زیر قیمت اسمی 100 تومان رسیده است .

تقوایی، تاجدار، نادری و توسلی به عنوان اعضای هیات مدیره بیمه البرز اذعان دارند که در اين ميان پيشامدهايي مانند غرق كشتي سانچي ، انفجار معدن يورت در استان گلستان، حادثه آتش سوزي پالايشگاه تهران،واژگوني اتوبوس دانش آموزان هرمزگاني، زلزله در استان هاي غربي كشور و سقوط هواپيماي پرواز تهران- ياسوج شرايط نامطلوبي را ايجاد کرد. علاوه بر آن، اخذ عوارض وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي و نيروي انتظامي سودآوري شركت را به شدت تحت تاثير خود قرار داد.


همچنين سياست هاي كاهش سود بانكي ادامه يافته و تأثير به سزايي در سرمايه گذاري هاي شركت خواهد گذاشت.

- افزايش تعداد شركت هاي بيمه رقيب ناشي از تمايل خود بيمه گري

-  تشديد و تداوم تقلب هاي سازمان يافته

- تداوم رقابت هاي غير حرفه اي به دليل عدم كفايت نظارت از سوي نهاد ناظر  از جمله  عواملي است كه به عنوان تهديدهاي بيروني در صنعت بيمه از سوی این شرکت مطرح می شود.

هیات مدیره این شرکت اعلام کرده است که بنابر اعلام اوليه رئيس كل بيمه مركزي ج .ا . ايران، صنعت بيمه در سال 1396 رشد 21 درصدي را تجربه كرده است. در اين ميان بيمه البرز نيز با توجه به زيان ده بودن برخي از رشته هاي بيمه اي تلاش كرده است تركيب فعلي پرتفوي خود را بر مبناي رعايت اصول اخلاق بيمه گري تعديل كرده و سهم رشته هاي اختياري و سودآور را افزايش و در رشته هايي مانند باربري، مهندسي و آتش سوزي بصورت تخصصي فعاليت كند. علاوه بر اين، تشويق نمايندگان به فروش بيمه هاي خرد و انفرادي، جذب نمايندگان تخصصي بيمه عمر، طراحي محصول جديد و منحصر بفرد در بيمه هاي عمر و پس انداز به نام چترا كه در سال آينده در سطح گسترده به بازار عرضه خواهد شد، نيز از جمله اقداماتي است كه به منظور دستيابي به تركيب بهينه پرتفوي شركت با جديت دنبال شده است. بر اين اساس، در سال 96 بيمه البرز توانسته است پرتفوي هدفمند و كنترل شده خود را به 14 درصد رشد دهد.


 

در بعد انجام مسئوليت هاي اجتماعي، پرداخت سريع و به موقع و منصفانه خسارت جزو اهداف اصلي بيمه البرز بوده است، در اين راستا با توجه به قراردادهاي گروهي في ما بين بيمه البرز و بنياد شهيد و امور ايثارگران، بانك ملي، بانك كشاورزي، بانك سپه و...، بدنبال زلزله آبان ماه سال جاري و پس لرزه هاي آتي آن در استان هاي غرب كشور و كرمان، بيشترين حجم پرونده هاي خسارتي در اين حوزه(حدود 15هزار پرونده)متعلق به بيمه البرز بوده كه بيمه البرز تلاش كرده است به منظور كاهش آسيب هاي مادي ايجاد شده براي مشتریان نسبت به تسريع پرداخت خسارت ها اقدام کند.

بیمه ای که به چنین دیدگاهی معتقد است بهتر است در انتخاب مدیران ارشد اجرایی به دانش فنی و تخصصی افراد توجه چشم گیر داشته باشد تا بتواند گامی در جهت ثبات وضعیت خود در بازار بردارد.

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود