امروز: جمعه، 23 آذر 1397
12/22 1396

گروه سایبان - معمای رئیس الذاکرین و موضوع عدم دسترسی به رزومه کاری وی به یکی از موضوعات قابل پرسش تبدیل شده است.


دقیقا 16 روز از انتشار گزارشی می گذرد که در آن نسبت به سابقه حرفه ای هادی رئیس الذاکرین سخن به میان آمده بود. در بخش هایی از آن گزارش مطرح شده بود که نامبرده چگونه برای مسئولیت معاونت فنی بیمه آرمان معرفی شده است در حالی که شرایط احراز چنین مسئولیتی به اثبات نرسیده است ؟


پس از انتشار این گزارش گمانه زنی هایی از سوی افراد ذی ربط و غیر ذی ربط این محتوا نسبت به احراز چنین سمتی توسط نامبرده مطرح شد تا جایی که گمانه زنی ها تا آن جا پیش رفت که احراز صلاحیت برای عضویت در هیات مدیره بیمه آرمان در چندمین بار مطرح شدن مورد تائید قرار گرفته است؟ و آیا صلاحیت نامبرده برای اولین بار مورد پذیرش قرار گرفته است؟


اما پس از چند روز بیمه آرمان با ارسال جوابیه ای غیر رسمی که در مطلع آن آورده شده بود «شبهه افکنی انتصاب یک جوان متخصص، خلاق و آینده پژوه در شرکت بیمه آرمان آن هم در جایگاه سرپرستی معاونت فنی که تخصص و تحصیلات ایشان جای هیچ ابهامی را باقی نمی گذارد از سوی  رسانه ای که گردانندگانش به مفاهیم بیمه  ای تسلط کافی دارند، دور از انتظار بود.»، آورد که« انتخاب یک تیتر تهاجمی و گمانه زنی­های پیاپی با روح اطلاع رسانی در تضاد است و ای­کاش نویسنده محترم به جای تکیه بر اطلاعات ناقص و مخدوش از روابط عمومی این شرکت درخواست می کرد شرایط این انتصاب را به طور شفاف اعلام کند.»


بر همین اساس گروه تحقیقاتی رازپول با احترام به گفتمان برابر در تولید محتوا  و انتشار بازخوردها از مسئول ذی ربط در بیمه آرمان درخواست ارائه رزومه و مستندی از سرپرست معاونت فنی به عنوان مدیر جوان و کاربلد این شرکت را مطرح کرد تا ضمن انتشار آن رزومه وهم سویی آن با الزامات آیین نامه 90 هم به شفاف سازی ابهامات موجود در خصوص این انتصاب بپردازد و هم به اصل برابری گفتمان مشترک رسانه ای باز ارج نهند.


از روزی که در خواست ارسال رزومه مطرح شده است 10 روز سپری می شود و هنوز این پرسش مطرح است که چرا بیمه آرمان نسبت به انتشار رزومه استاندارد و مطابق با قوانین آیین نامه 90 از طریق مبادی رسمی خود مبادرت نمی ورزد؟


آیین نامه 90 در خصوص احراز سمت معاونت فنی در شرکت های بیمه صراحت دارد که  فرد ذی صلاح باید ۱۲ سال تجربه بيمه اي كه حداقل نيمي از آن در رده مديريت فني يكي از رشته هاي بيمه باشد، را لازم دارد.


در تبصره ۲ذیل ماده 3 آیین نامه 90 آمده که تاييديه صادره براي فرد پيشنهادي صرفاً براي سمتي است كه مؤسسه بيمه­ وي را براي تصدي آن معرفي نموده و اشتغال وي در ساير سمت هاي كاركنان كليدي در آن مؤسسه بيمه يا در ساير مؤسسات بيمه منوط به اخذ تاييديه مجدد از بيمه مركزي است.

همچنین در ماده ۴ همان آئین نامه آمده است که  انتصاب افراد به سمت كاركنان كليدي قبل از صدور تاييديه ممنوع است و مؤسسه بيمه موظف است قبل از انتصاب، صلاحيت حرفه اي آنها را به تاييد بيمه مركزي برساند.


 حال این پرسش مطرح است که به چه دلیل صندلی معاونت فنی بدون تائیدیه رسمی بیمه مرکزی اشغال شده است ؟ آیا این عبور از صراحت قانون نیست؟

رئیس کل بیمه مرکزی در نامه تائیدیه صلاحیت رئیس الذاکرین عضو هیات مدیره بیمه آرمان تاکید کرده است که نامبرده اصول حاکمیت شرکتی را رعایت کرده و مدیریت مسئولانه و پاسخ گو را رعایت کند. همچنین قانون مداری و توجه به اصل حاکمیت قانون را نیز مدنظر قرار دهد.


حال این سوال مطرح است که آیا هادی رئیس الذاکرین عضو هیات مدیره بیمه آرمان به نصایح و رهنمون های عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی در انتصاب هادی رئیس الذاکرین به عنوان سرپرست معاونت فنی جامع عمل پوشانده است در حالی که آيين نامه حاكميت ‌شركتي در مؤسسات ‌بيمه در ماده ۴ اذعان کرده است که اكثريت اعضاي هيئت مديره نبايد مشاغل اجرايي مؤسسه بيمه را بر عهده داشته باشند. همچنين اعضاي هيئت مديره داراي مشاغل اجرايي نمي توانند رياست هيئت مديره يا كميته هاي مديريت ريسك، حسابرسي و كنترل داخلي، جبران خدمات كاركنان و تطبيق مقررات را بر عهده داشته باشند. علی رغم این ماده قانونی اعضای هیات مدیره بیمه آرمان را سعید قربانی،مجتبی صمیمی ،هادی رئیس الذاکرین و محمد کاسبان تشکیل می دهند که از بین این افراد رئیس الذاکرین سرپرست معاونت فنی و عضو کمیته های استخدام و شورای فنی در بیمه آرمان است و البته محمد کاسبان نیز معاون فروش و بازاریابی است.


بنابراین علی رغم تاکید بیمه مرکزی بر التزام به آیین نامه حاکمیت شرکتی و عدم اثبات شرایط قانونی تاکنون این پرسش مطرح است که آیا نامبرده به عنوان نماینده سهام دار در هیات مدیره و فرد تاثیرگذار بعد از مدیرعامل در مباحث فنی به قانون و مقررات التزام دارد؟ موضوعی که رئیس کل بیمه مرکزی در بند دیگری از نامه تائید صلاحیت وی بدان تاکید کرده است؛ قانون مداری و توجه به اصل حاکمیت قانون.

 
 

 

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود