امروز: شنبه، 2 بهمن 1400
04/13 1396


گروه سایبان - خرید ساختمان بیمه ایران داستان امروز و دیروز نیست، ماجرایی است که در مقطع زمانی نه چندان دور به پاشنه آشیل بیمه ایران تبدیل شده بود و امرالهی مدیرعامل وقت این شرکت در جلسه تودیعش متن مفصلی را راجع به آن عنوان کرد.


اما ظاهرا ماجرا هنوز تمام نشده و بدهی ساختمان 315 میلیارد و 500 میلیون تومانی برزیل هنوز تمام نشده است .

هرچند که پیش از این بنا بوده که سند مالکیت این ساختمان در پایان سال 1394 به نام مالک انتقال یابد اما هنوز بدهی 12 میلیارد و 289 میلیون تومانی بیمه ایران به شرکت بین المللی ساختمان و صنعت ملی همچنان باقی است.


خرید ساختمان طی تشریفات قانونی و مجوز هیأت وزیران و مجمع عمومی شرکت برای تسهیل در امور و همچنین رفع مشکلات تردد برای مراجعین و کارکنان ادارات و معاونت های مختلف در سال 1393 از شرکت زیرمجموعه بانک ملی و بدون واسطه و دلال از طریق مزایده عمومی در حالی صورت گرفت که در همان مقطع امراللهی بیش از 1600 میلیارد تومان زیان انباشته در این شرکت شناسایی کرد. بنابراین فروش املاک مازاد که می توانست به مصرف تقویت بنیه مالی بزرگترین بیمه کشور بیانجامد صرف خرید ساختمانی جدید شد.


در همان مقطع اعلام شد که منابع مالی این ساختمان از محل فروش املاک مازاد قدیمی و پراکنده و همچنین فروش سهم شرکت در پروژه قبلی تأمین شده است و به منظور صرفه جویی در هزینه ها و افزایش بهره وری و کارآیی و استفاده بیشتر از توان پرسنل، ساختمانی 16 طبقه با 80 درصد پیشرفت کار واقع در خیابان برزیل به مساحت سی و سه هزار مترمربع( یعنی یک ششم مساحت ساختمان قبلی) از طریق مزایده عمومی خریداری شد.


زمین مجتمع اداری پروژه برزیل در ضلع شمال خیابان برزیل غربی به مساحت 3000متر مربع اداری دارای مجوز از کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران مبنی بر احداث یک مجتمع اداری توسط شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی از خانواده ص در سال 1386حدودا به مبلغ 39 میلیارد تومان جمعا 15207 متر مربع خرید تراکم با کاربری اداری خریداری شده است که 20 درصد آن متعلق به شرکت بین الملل ساختمان و صنعت ملی و 80 درصد سهم شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی بود و زیر بنا به 16038 متر مربع با پرداخت بهای مازاد خالص اداری خریداری شد و بنای کل پروژه به  بیش از 32 هزار متر مربع رسید و عملیات احداث آن از سال 1388 آغاز شد و درتیرماه سال 1393 به بیمه ایران طی مبایعه نامه شماره 9190/93/103 به مبلغ 315 میلیارد و 500 میلیون تومان فروخته شد.


ظاهرا مهارت وي در خرید و فروش املاک باعث شد پروژه خرید ساختمان را در این شرکت پیش ببرد .وی در بخشی از گزارش خود اذعان کرده بود که تجربه کاری سنوات گذشته در مدیریت سرمایه گذاری و معاونت اداری و مالی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مدیریت عاملی شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه در رابطه با خرید ساختمان پژوهشکده بیمه به مساحت 2500 متر مربع اداری در سعادت آباد و خرید ساختمان فعلی شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه و همچنین سندیکای بیمه گران در خیابان میرداماد و نیز خرید زمین و ساخت دو برج مسکونی 164 واحدی در کنار دریاچه چیتگر در منطقه 22 تهران در سال 1386 و همچنین خرید محل فعلی صندوق تامین خسارت های بدنی مساحت 2500 متر مربع از بانک کشاورزی واقع در خیابان احمد قصیر در زمان تصدی مدیریت صندوق مذکور و سبب شد تا به منظور استفاده بهینه از منابع و زمان ،تصمیمات،اقدامات و پی گیری های لازم برای خرید ساختمان جدید در خیابان برزیل انجام شود.


 این نکته را باید اضافه کرد واحدهای مسکونی منطقه 22 یکی از گرفتاری های فعلی شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه از زمان خرید تاکنون است .


مشاهدات عینی نشان می دهد که ساختمان های قدیمی بیمه ایران در خیابان فاطمی همچنان بدون کاربری باقی مانده است در حالی که مقرر بود این ساختمان به برخی سازمان ها و نهادها واگذار شود.

منابع شرکت های بیمه خصوصا بیمه دولتی متعلق به بیمه گذاران و سهام داران است و به نظر می رسد باید برای بکارگیری آن به نحو شایسته تدبیری اندیشید.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود