امروز: سه شنبه، 28 دی 1400
02/2 1394

ایران و جهان - نسبت حق‌ بيمه توليدي به سرمايه و حقوق صاحبان سهام در شركت‌هاي بيمه داخلي و خارجي با هدف ايفاي تعهدات مربوط به بيمه‌گذاران در شركت هاي بيمه؛ مورد بررسي و مقايسه قرار گرفت.
به گزارش ایران و جهان به نقل از اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل بيمه مركزي، بر اساس پژوهشي در پژوهشكده بيمه يكي از راه هاي حفظ توان مالي شركت هاي بيمه استفاده از مكانيسم‌هاي مالي براي ارتقاي توان ارزيابي مالي شركت‌هاي بيمه و افزايش سطح اعتماد بيمه‌گذاران به شركت‌هاي بيمه است.

طبق اين پژوهش، در كنار شاخص توانگري مالي( II Solvency ) براي ارزيابي توان پاسخگويي به تعهدات شركت‌هاي بيمه، مي توان از شاخص‌هاي ديگري مانند نسبت حق بيمه توليدي به سرمايه ثبت شده يا نسبت حق بيمه توليدي به حقوق صاحبان سهام نيز به عنوان معيار فعاليت و توان پاسخگويي به تعهدات، استفاده كرد.

در اين پژوهش با توجه به آمارهاي رسمي منتشره در ترازنامه و صورت‌هاي سود و زيان، به مقايسه نسبت هاي فوق بين شركت هاي بيمه داخلي و پنج شركت بيمه معتبر خارجي شامل شركت هاي اِي آي جي، آكسا، آويوا پي اِل سي، آليانز و پرودنشال فايننشال اينك، از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ پرداخته شده است.

بر اساس نتايج بدست آمده، نسبت حق‌ بيمه توليدي به حقوق صاحبان سهام به تفكيك شركت‌ها براي ۵ شركت خارجي مورد بحث در ۵ سال گذشته بين بازه ۳۷/. تا ۸۳/۲ در نوسان بوده است. اين نسبت براي شركت‌هاي داخلي در ۵ سال گذشته نيز بين بازه صفر تا ۸۲/۵۰ در نوسان بوده است.
همچنين نسبت حق بيمه توليدي به سرمايه پرداخت شده شركت‌هاي بيمه داخلي در ۵ سال گذشته بين بازه ۰۴/۰ تا ۲۹/۶۹ در نوسان بوده است.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود