امروز: سه شنبه، 28 دی 1400
08/29 1394

ایران و جهان - عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم لاهیجان در مجلس درباره موضوع افزایش عوارض صندوق تامین خسارت های بدنی از 5 به 88 درصد گفت: تعداد زیادی از نمایندگان محترم مجلس عقیده دارند که افزایش سهم صندوق، قانون گریزی و بیمه گریزی را در پی خواهد داشت.

ابوذر ندیمی گفت: در کمیسیون راجع به موضوع افزایش عوارض صندوق تامین خسارت های بدنی بحث و تبادل نظر شد؛ در رابطه با افزایش عوارض صندوق دو دیدگاه متفاوت مطرح است؛ دیدگاه اول، دیدگاه موافقان افزایش عوارض صندوق بود؛ توجیه موافقان افزایش عوارض صندوق، کاهش تعداد زندانیان و مسائلی از این قبیل بود.

وی ادامه داد: دیدگاه دوم، دیدگاه مخالفان افزایش عوارض صندوق بود. مخالفان افزایش عوارض صندوق عقیده دارند که صندوق هم اکنون نیز مازاد منابع دارد و باید منابع صندوق را در همین مقدار و یا کمتر نگه داشت. به نظر مخالفان، صندوق تامین خسارت های بدنی را نباید با جیب مردم را اداره کرد.

نماینده مردم لاهیجان با بیان اینکه بیمه گرها نیز عقیده دارند که افزایش سهم صندوق، توجیه بیمه را از بین خواهد برد، تصریح کرد: شرکت های بیمه نیز افزایش سهم صندوق را موجب افزایش هزینه های خود می دانند. سخن فعالان صنعت بیمه این است که اگر بیمه در راستای کمک به افراد اقدام به هم پوشانی می کند، مساعدت بیمه باید شامل افرادی شود که بیمه شده اند؛ لذا برای کمک به زندانیان تصادفات که فاقد بیمه نامه هستند، نباید از جیب مردم هزینه شود؛ زیرا افرادی که بیمه نشده اند، در دایره صنعت بیمه قرار نمی گیرند که بتوان از صندوق تامین خسارت های بدنی، خسارت آن ها را پرداخت کرد.

وی اظهار داشت: افزایش عوارض صندوق، اصل بیمه را با گریز بیشتری مواجه خواهد کرد. اکنون موضوع افزایش عوارض صندوق تامین خسارت های بدنی مخالفان زیادی دارد. مخالفان عقیده دارند که نتیجه افزایش عوارض صندوق تامین خسارت های بدنی، قانون گریزی و بیمه گریزی است و افراد قانون گریز می توانند از این طریق تامین خسارت شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی با ابراز تاسف از اینکه گاهی اوقات عدم اجرای صحیح یک موضوع، فشارهایی را بر گروه های دیگر وارد می کند، به صداي صنعت عنوان کرد: به عنوان مثال، هزینه قاچاق کالا از جیب تولید کننده پرداخت می شود و یا دولت کاهش درآمد خود را با افزایش مالیات از مردم دریافت می کند؛ یا اینکه افرادی مالیات پرداخت نمی کنند و سهم مالیات آن ها از افرادی که مالیات می پردازند، دریافت می شود. متاسفانه این موضوع یک امر رایج اما قابل انتقاد است. آیا هزینه خسارت افراد قانون گریز باید از جیب افراد منضبط و قانون مدار پرداخت شود؟

ندیمی در پایان با ذکر این نکته که احتمال بازگشت سهم صندوق به 5 درصد وجود دارد، گفت: تعداد زیادی از نمایندگان محترم مجلس عقیده دارند که افزایش سهم صندوق، قانون گریزی و بیمه گریزی را در پی خواهد داشت؛‌ لذا احتمال بازگشت سهم صندوق به 5 درصد وجود دارد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود