امروز: دوشنبه، 10 بهمن 1401
09/26 1401

 

گروه سایبان- با اعلام برنامه های معاونت طرح و توسعه بیمه مرکزی از سوی علی بنیادی، دومین عضو از چهار عضو اجرایی هیات عامل بیمه مرکزی نیز رئوس راهبردهای این معاونت را اعلام کرد.


به نظر می رسد پازل استراتژیک بیمه مرکزی در حال تکامل است. با وجود اعلام این راهبرد حال باید دید آیا در این هفته حمیدرضا مهدوی کوچک سرایی نیز  سیاست های سرمایه گذاری خود در این معاونت را چگونه قرار است تبیین کند. از سوی دیگر بررسی راهکارهای غلامعلی جهانگیری در حوزه معاونت اتکایی نهاد ناظر نیز می تواند دریچه ای به سوی ارزشگذاری ریسک های کشور از سوی صنعت بیمه باشد و باید منتظر ماند و دید این معاونت نیز در حوزه ارزشگذاری ریسک و راهبردهای نرخ دهی چه برنامه هایی دارد؟


با تکمیل پازل راهبردی اعضای هیات عامل حالا باید دید مجید بهزادپور به عنوان راس هرم  بیمه مرکزی که نتوانست نمایش قدرتمندی از بیمه مرکزی در روز بیمه را به اجرا درآورد حالا چگونه می خواهد وعده های مدیریتی خود را جبران کند و متناسب با انتظارات وزیر اقتصاد از صنعت بیمه حرکت کند.


علی بنیادی نائینی عضو هیات عامل و معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی اخیرا در اظهار نظری عنوان کرده که شاید سهم چهار دهم درصدی (0.4%) صنعت بیمه ایران در مقایسه با بازار بیمه جهان خیلی چشمگیر نباشد. هرچند که رشد 62.2 درصدی حق بیمه تولیدی و 53.4 درصدی خسارت‌های پرداختی در هفت ماهه گذشته امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل، خود مهر تأییدی بر گستره چتر حمایتی صنعت بیمه دارد.


بررسی آمارهای 6 ماهه ابتدای امسال صنعت بیمه نشان می دهد که علی رغم رشد حق بیمه تولیدی که معاون طرح و توسعه نیز به آن اشاره کرده مطالبات شرکت های بیمه رو به تزاید است . هرچند آمارها نشان می دهد که چتر بیمه رشد پیدا کرده است اما به چه قیمتی!


سوال این است که صدور حق بیمه در کدام رشته ها با رشد همراه بوده است؟ با حذف بیمه شخص ثالث اجباری وضعیت پرتفوی صنعت بیمه چطور خواهد بود؟

آمارهای غیر دقیق را شاید بتوان منشا عوارض های متعدد که در سال های اخیر در صنعت بیمه وضع شده است دانست. چراکه نمایش رشد آمارها در صنعت بیمه سبب شده که عوارض گوناگونی متوجه صنعت باشد.


در کنار این موارد طرح این سوال نیز جایز است که آیا بیمه مرکزی سهم اتکایی خود را از شرکت ها وصول کرده است؟

صنعت بیمه کشور امروز با عدم وصول حق بیمه و در پی آن عدم سرمایه گذاری های منابع حق بیمه و البته حبس ریسک، با  مفهوم واقعی بیمه در جهان فاصله گرفته است. آنچه امروز در این صنعت شاهد هستیم دیگر بیمه گری نیست. 


منابع شرکت های بیمه در دست چه گروه و اشخاصی قرار دارد؟ و چرا سرمایه گذاری آن مطابق آئین نامه های شورای عالی بیمه با وجود این مطالبات با وقفه همراه است.


از معاونت طرح و توسعه انتظار می رود که در سایه چنین ریسک هایی برنامه ریزی های دقیق انجام دهد تا بتواند به اهداف خود اظهاری که همانا تأمین آرامش و امنیت است، جامه عمل بپوشاند.


اعداد ذیل از گزارشات 6 ماهه شرکت های بیمه مستقیم خصوصی موجود در کدال استخراج شده است.

 

 

نام شرکت

درآمد حق بیمه ناخالص  (اعداد به میلیون ریال)

مطالبات

(اعداد به میلیون ریال)

دریافتنی ها

(اعداد به میلیون ریال)

بیمه دانا

۷۵,۲۶۷,۱۳۴

۸۹,۷۰۹,۸۷۰

۵,۲۵۹,۱۱۶

بیمه آسیا

۶۵,۹۴۸,۴۳۲

۶۴,۰۷۶,۷۶۵

۵,۸۰۱,۲۸۰

بیمه البرز

۳۵,۱۸۳,۰۵۷

۳۱,۸۵۶,۶۶۶

۳,۵۴۷,۰۷۹

بیمه پارسیان

۲۵,۱۹۵,۲۰۰

۲۷,۳۵۷,۳۵۵

۱۰,۷۱۱,۲۱۳

بیمه پاسارگاد

۲۰,۱۳۱,۴۸۹

۹,۸۸۳,۲۰۳

۱۳,۳۲۰,۱۴۴

بیمه سامان

۱۱,۴۸۸,۷۲۶

۷,۸۳۳,۴۳۵

۱۵,۹۷۸,۹۵۵

بیمه سینا

۱۱,۶۵۳,۰۵۷

۲۲,۵۸۲,۶۴۶

۶۸۱,۳۸۶

بیمه آرمان

۴,۸۸۸,۹۳۵

۹,۴۶۱,۶۴۹

۱,۱۴۶,۱۳۲

بیمه کوثر

۲۷,۵۹۱,۵۳۱

۴۴,۰۶۶,۹۴۰

۶,۳۰۳,۹۹۲

بیمه سرمد

۱۰,۷۶۸,۰۹۵

۱۱,۰۳۲,۳۶۳

۹۱۵,۵۹۴

بیمه ملت

۱۲,۸۶۹,۱۲۸

۱۸,۷۴۹,۲۷۸

۳,۵۱۴,۷۴۴

بیمه تجارت نو

۹,۵۳۵,۸۶۳

۱۴,۰۵۲,۷۷۶

۵,۷۱۷,۵۵۴

بیمه معلم

۱۹,۶۰۲,۶۳۲

۳۲,۸۰۸,۲۶۵

۱,۵۷۳,۶۹۶

بیمه ما

۸,۹۸۷,۲۳۹

۸,۴۱۴,۲۲۸

۴,۹۵۳,۲۳۰

بیمه حکمت صبا

۲,۷۱۹,۴۷۲

۴,۵۱۹,۶۱۴

۶۲۱,۷۷۷

بیمه تعاون

۵,۳۰۶,۸۴۳

۷,۷۲۹,۸۶۳

۲۹۰,۳۱۶

بیمه کارآفرین

۷,۹۶۲,۰۷۵

۷,۸۱۷,۱۱۶

۱,۷۰۷,۲۵۷

بیمه رازی

۱۲,۵۹۲,۵۷۱

۱۸,۴۷۵,۸۹۴

۱,۱۳۰,۵۳۹

بیمه دی

۴۵,۸۰۴,۶۲۳

۷۴,۸۷۷,۶۵۸

۲,۹۵۲,۵۲۰

بیمه نوین 

۸,۹۹۴,۲۷۵

۱۰,۸۵۶,۵۹۳

۹۱۷,۹۱۱

بیمه میهن 

۲,۶۱۱,۱۷۲

۲,۵۸۴,۴۶۹

۲۲۶,۰۵۱

جمع کل 

۴۲۵,۱۰۱,۵۴۹

 

۵۱۸,۷۴۶,۶۴۶

 

۸۷,۲۷۰,۴۸۶

 

 

 

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود