امروز: دوشنبه، 10 بهمن 1401
07/11 1401

گروه سایبان - حکایت این روزهای بیمه مرکزی نقل مثل معروفی است که ورد کلام همه ما ایرانی هاست، «هرچه بگندد نمکش می زنند، وای ...».

 

واقعیت این است که اهالی صنعت، سید عباس حسینی مدیرعامل اسبق بیمه ایران و معاون فعلی بانک و بیمه وزارت اقتصاد و همچنین مجید صفدری مدیرعامل اسبق بیمه ما را به خوبی می شناسند.


ماجرای این دو در صنعت بیمه هنوز از یاد نرفته، اما ظاهرا درس های لازم از این واقعه تاریخی به درستی گرفته نشده.داستان از این قرار است که در زمان مدیریت سید عباس حسینی و مجید صفدری سازمان های نظارتی مانند بیمه مرکزی و سازمان بازرسی کل کشور ایراداتی را در خصوص تطبیق ضوابط آئین نامه 90 شورای عالی بیمه و کمبود سابقه مرتبط مدیریتی برای این افراد مطرح کردند.


همین موضوع سبب استعفا این مدیران در گذشته از سمت های مدیریتی آن زمان در شرکت های بیمه شد.


به عبارت دیگر حسینی و صفدری تنها به دلیل چند ماه کمبود سابقه مرتبط مدیریتی در صنعت بیمه، زیر ذره بین نهادهای نظارتی قرار گرفته و در نهایت استعفا کردند.


از آن روزگار چند سال می گذرد و اتفاقا سید عباس حسینی حالا خود معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد و به نوعی مجری قانون است.

به تازگی علی استاد هاشمی با حکم قطعی وزیر اقتصاد و در سکوت خبری بیمه مرکزی به عنوان معاون نظارت بیمه مرکزی معرفی شده است. مردی که قرار است به زبان عامیانه «ختم نظارت باشد».


اما بررسی سوابق او در صنعت بیمه نشان می دهد که نامبرده تنها چند ماه عضویت هیات مدیره بیمه سینا آن هم در سال جاری را در کارنامه کاری دارد.

در همین رابطه ذکر چند پرسش خالی از لطف نیست.


 جناب آقای علی استاد هاشمی لطفا پاسخ دهید که

1-  برای احراز صلاحیت عضویت در هیات مدیره بیمه سینا چند بار به مصاحبه دعوت شدید؟

2- در مصاحبه اول چه امتیازی دریافت کردید؟

3- چرا؟

4- در بار چندم صلاحیت شما احراز شد؟

6- نمره احراز صلاحیت شما در بار اول چند بود؟

7- هیات های مصاحبه کننده شما متشکل از چه کسانی بودند؟


از سوی دیگر به نظر می رسد ذکر چند پرسش از معاونت بانک و بیمه وزارت اقتصاد نیز خالی از لطف نباشد.

1- آیا انتصاب معاون جدید نظارت بیمه مرکزی با تائید و نظارت آن معاونت صورت گرفته است؟

2- بررسی سوابق ایشان را شما نیز به سرانجام رسانده بودید؟

3- با توجه به نامه اخیر آن وزارت خانه مبنی بر «صدور حکم انتصاب در سطوح مدیریتی (مدیرکل به بالا) در وزارتخانه و سازمان های تابعه و وابسته منوط به استعلام از مرکز بازرسی و مدیریت و پاسخگویی به شکایات بوده » و با توجه به موقعیت حساس معاونت نظارت در بیمه مرکزی آیا می توان ادعا کرد که عدم اجرای دقیق آئین نامه 90 شورای عالی بیمه در انتصاب معاونت حساسی مانند نظارت، توسط وزارت اقتصاد صورت گرفته است؟


و در نهایت اینکه تمام اتفاقات به فعل رسیده چند ماه گذشته در موسسه ای به نام بیمه مرکزی در کارنامه مجید بهزادپور ثبت و ضبط خواهد شد. او که خود مفهوم صحیح  نظارت را لمس کرده و در کارنامه کاری خود یدک می کشد، بهتر از هر فرد دیگری می داند که مسئولیت تعاملات یک سازمان بر دوش مقام عالی آن است. بهزادپور احتمالا یک بار رئیس کل بیمه مرکزی خواهد بود، بنابراین بهتر است که کارنامه قابل قبولی را برای آیندگان به یادگار بگذارد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود