امروز: یکشنبه، 6 فروردین 1402
04/26 1401

گروه سايبان- بنگاه اقتصادی، کننده کار می خواهد نه اینکه فلان شخص، به دلیل اینکه با فلان مسئول یا وزیر و شخص ارتباط دارد یا از اقوام آنهاست در بنگاه اقتصادی فعالیت کند. شستا نباید حیاط خلوت  گروه‌ها، جناح‌‎ها و یا صاحب منصبان باشد.


به گزارش رازپول، ذبيح اله خداييان رئیس سازمان بازرسی کل کشوریکی از موضوعات مورد اشاره را توجه ویژه به شفافیت عنوان کرد و افزود: باید در تمامی اقدامات از جمله انتصابات، معاملات، قراردادها و دخل و خرج ها شفافیت وجود داشته باشد و در این صورت است که به طور حتم بسیاری از مسائل و مشکلات موجود رفع خواهد شد.


دکتر خدائیان با تاکید بر لزوم توجه ویژه به موضوع شفافیت و ضمانت اجرا برای عدم توجه به آن گفت؛ آیا ما در مجموعه شستا با این حجم هلدینگ‌ و شرکت هایی که دارد می توانیم ادعا کنیم که شفافیت وجود دارد؟ و اگر امروزه در مورد این موضوع سوال شود می توانیم قاطعانه اعلام کنیم شفافیت را در مسئولیت خود داشته ایم؟


رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه به موضوع انتصابات در شستا اشاره کرد و ادامه داد: شرایط انتصابات مدیرعامل و سایر اعضای بنگاه تولیدی باید شفاف و در معرض دید عموم باشد و مسئولان امر بر لزوم توجه به این موضوع تاکید داشته و این شفافیت ضمانت اجرا داشته باشد.ذبيح اله خداييان تاکید کرد: باید بررسی شود آن فردی که به عنوان مدیرعامل انتخاب می شود آیا تخصص و تجربه لازم را دارد و در این زمینه تاکنون فعالیتی داشته است؟  از این رو ضرورت دارد سازمان بازرسی انتصاب انجام شده را بررسی نموده و اگر به موردی برخورد کند که شخصی که منصوب شده است شرایط لازم را ندارد به مراجع ذیصلاح معرفی می‌شود.


دکتر خدائیان با اشاره به اینکه بنگاه‌های اقتصادی محل زد و بند سیاسی نیست، افزود: بنگاه اقتصادی، کننده کار می خواهد نه اینکه فلان شخص، به دلیل اینکه با فلان مسئول یا وزیر و شخص ارتباط دارد یا از اقوام آنهاست در بنگاه اقتصادی فعالیت کند. شستا نباید حیاط خلوت  گروه‌ها، جناح‌‎ها و یا صاحب منصبان باشد.


رئیس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از اینکه افرادی هستند که هیچ سابقه ای در حوزه فعالیت خود ندارند اما در راس هستند و مسئولیت مهم دارند، اظهار کرد: در بسیاری از موارد شخصی کارمند یک شرکت است و در جاهای مختلف کار می کند، حقوق از جاهای مختلف می گیرد، این قانون منع دو شغله ها در شستا رعایت می شود؟


وی با انتقاد از عدم ثبات مدیریت ها گفت: در ظرف هشت سال 11 مدیرعامل برای شستا تعیین شده مگر کسی با عمر مدیریتی یک سال می تواند برنامه ای داشته باشد؟ یک مدیرعامل تغیبیر می کند طیفی از مدیران جابه جا می شوند بعد انتظار داریم شستا موفق باشد آیا این شدنی است آیا از نظر تعهد، تجربه و تخصص افراد شرایط لازم را دارند.


 خدائیان تاکید کرد: کسی که در بنگاه اقتصادی کارش را آغاز می کند اولین کسی را که منصوب می کند مسئول بازرگانی و فروش است گویی این مسئول بازرگانی و فروش در برخی از بنگاه های اقتصادی سرقفلی دارد.

وی خطاب به هیات مدیره شستا تاکید کرد؛ درست است که مدت کوتاهی است منصوب شده اید اما آسیب ها را  شناسایی و رفع آنها را در دستور کار خود قرار دهید.


رئیس سازمان بازرسی کل کشور یکی دیگر از موضوعات مهم را حقوق و مزایا عنوان و بر لزوم شفافیت در این حوزه تاکید کرد و گفت: باید حقوق و مزایایی که معین شده شفاف و قابل بررسی باشد و حقوق و مزایای نقدی و غیرنقدی به هر شخص در سامانه مربوطه ثبت شود. اینکه حقوق افراد به حساب خاصی واریز و لیکن مبالغ کلانی هم در قالب کارت هدیه، تلفن همراه با قیمت بالا و ... به مدیر داده می شود ناشی از عدم شفافیت در پرداخت‌ها است که باید این موضوعات رصد و تمامی پرداختی‌ها از طریق یک مسیر باشد.


وی با اشاره به موضوع حاکمیت شرکتی نیز گفت:آیا دستورالعمل حاکمیت شرکتی در تمامی بنگاه های اقتصادی شستا اجرا می شود، آیا کمیته انتصاب داریم یا مدیرعامل تمامی افراد را مشخص می کند؟


دکتر خدائیان با تاکید بر اینکه حسابرس ها باید مستقل و متخصص باشند گفت: وقتی که یک حسابرس را مدیرعامل مشخص می کند و در تهیه گزارشاتش دخالت می‌کند چگونه می توان انتظار داشت که حسابرس دقیق به وظیفه خود عمل کند، ما در اغلب شرکت ها عدم وجود یک حسابرس دقیق و متخصص و مستقل را داریم.


رئیس سازمان بازرسی کل کشور  با تاکید بر اینکه حسابرسان و بازرسان قانونی باید تخلفات را به موقع گزارش دهند، افزود: اگر گزارشات به موقع باشد پیشگیری صورت می گیرد.


وی به موضوع دعاوی شرکت ها نیز اشاره کرد و گفت: آیا هدلینگ ها نظارت کاملی بر انتخاب وکلا و مشاوران حقوقی و انعقاد حق الوکاله  دارند؟ گاهی اوقات در پرونده ای که تشکیل می شود تبانی صورت می گیرد و حکم به ضرر شرکت و بنگاه اقتصادی صادر می شود.


دکتر خدائیان با بیان اینکه مدیران حقوقی باید مستقل باشند، بیان کرد: در بحث سرمایه گذاری ها آیا به موضوعات شرکت توجه می شود یا تحت تاثیر فشارهای سیاسی یا منفعت شخصی است؟ آیا پروژه ها دارای توجیه فنی و اقتصادی هستند و به موقع اجرا می شوند؟


 


.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود