امروز: یکشنبه، 7 خرداد 1402
09/27 1400

گروه سايبان - بیمه مرکزی در حالی در روزهای اخیر به تبلیغات یک استارتاپ بیمه ای واکنش نشان می دهد که در مقابل ادعای اغراق آمیز یک شرکت بیمه ای سکوت کرده است.

 
تبلیغات یک استارتاپ بیمه ای که به زعم نهاد ناظرپدیده ای هنجارشکن بود سبب واکنشي شد که در بخشي از آن آمده است: «نهاد ناظر صنعت بیمه با احترام به فرهنگسازان شریف که در مسیر همگانی سازی محصولات و ساده سازی مفاهیم این صنعت حرکت می کنند اعلام می‌دارد که تمامی رفتارها ‌در فضای مجازی این حوزه با دقت و حساسیت رصد می شود و با هنجارشکنان براساس قوانین و مقررات برخورد لازم صورت خواهد گرفت.»

اما بيمه مرکزي هيچگاه حد و مرزي از هنجارشکني در حوزه اخبار اغراق آميز اعلام نکرده است، هرچند پاسداري از کيان و حريم صنعت وظيفه متعالي روابط عمومي بيمه مرکزي محسوب مي شود و اين روابط عمومي تمامي تلاش خود را در جهت تحقق اين وظيفه به خدمت گرفته است اما آيا برخي ملاحظات سبب شده تا رضايت مطلوبي از تحقق اين آرمان محصول نشود؟

چندي پيش تنديس روابط عمومي پاسخ گو از سوي بيمه رازي به روابط عمومي بيمه مرکزي اهدا شد. هرچند آن خبر عمر کوتاهي داشت و در کوتاه ترين زمان از خروجي درگاه بيمه رازي حذف شد.

اما به تازگي اين شرکت خبري تحت عنوان «بیمه رازی جزء سه بیمه‌گر برتر خاورمیانه قرار گرفت» منتشر کرده است.

با يک تحقيقات بسيار ساده، راستي آزمايي خبر مورد بررسي قرار گرفت.


 در نتايج به دست آمده مشخص شد که جوایز MENA  سال 2022 برای شناسایی و تجلیل از دستاوردهای پیشگامانه بیمه‌گران، بیمه‌گران اتکایی و کارگزاران در بازارهای خاورمیانه و شمال آفریقا طراحی شده‌ و البته هنوز اسامی بیمه گران برتر اعلام نشده است.

اما واقعا بيمه رازی در میان چه شرکت هایی لايق عنوان برترین ها است؟ در گروه نامزدهاي دريافت جايزه، تنها سه شرکت بیمه از کشورهاي افغانستان ، اردن و ايران جز نامزد هاي اين بخش هستند.


از سوی دیگر این شرکت ادعا دارد به عنوان اولین بیمه خصوصی کشور تنها نماینده از ایران در اين رقابت ها بوده که البته بخشی از این ادعا صحیح است. بررسی بیمه گران بر اساس خود اظهاری شرکت های متقاضی صورت می گیرد  و قاعدتا بيمه رازی بر مبناي خود اظهاري اطلاعات را تقديم هيات داوران کرده است.

رازی در حالی به همراه یک شرکت از اردن و افغانستان مورد ارزیابی است که محدوده مورد بررسی این شرکت ها آسیای مرکزی و منطقه شام عنوان شده. این در حالی است که خواستگاه جغرافیایی بیمه رازی خاورمیانه است.


روابط عمومي اين شرکت اعلام کرده که شرکت بیمه رازی به دلیل آنکه در سه موئلفه (افزایش درآمد در بازه زمانی سال‌های ۹۹-۹۸)، (افزایش سهم بازار) و (حاکمیت شرکتی با تاکید بر استراتژی‌های درونی شرکت و نوآوری با تاکید بر پیش‌رو در نوآوری) بالاترین امتیازها را از آن خود کرده است در این دوره از جایزه بیمه MENA به عنوان تنها نماینده از ایران در بین سه نامزد نهایی جایزه بهترین بیمه‌گر آسیای مرکزی و خاور نزدیک قرار گرفته است.


اما رازی این روزها چه نیازی به طرح چنین ادعاهایي دارد؟ سوال اين است که اين شرکت در بين بيمه گران آسياي مرکزي و شامات(  ) برتر است يا غرب آسيا؟ و آيا بيمه گر برتر است يا نامزد ؟

از سوي ديگر چرا نهاد ناظر در شرايطي که خود را مکلف به دفاع از حريم صنعت مي داند نسبت به اخبار اغراق آميز شرکت ها و راستي آزمايي آن واکنشي نشان نمي دهد؟

تاثير چنين اخباري در بازار رقابتي صنعت بيمه و بر رفتار مشتريان اين صنعت  چه خواهد بود؟

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود